Władca Pierścieni – J.R.R. Tolkien - Bohaterowie

Frodo Baggins – główny bohater, hobbit, mieszkający w Shire. Od swojego krewnego Bilba Bagginsa otrzymał Jedyny Pierścień. Wyruszył do Mordoru, aby zniszczyć pierścień i pokonać Saurona. Z pomocą Sama dotarł do Przepaści Zagłady, do której wraz z pierścieniem wpadł Gollum. Młody Baggins po powrocie do Shire zorganizował bunt mieszkańców przeciwko terrorowi Sharkey’a. Ostatecznie razem z Gandalfem, Bilbo i wieloma elfami udał się na zawsze na Najdalszy Zachód. Jest członkiem Drużyny Pierścienia, dołączył do niej jako Powiernik Pierścienia.
Bilbo Baggins – hobbit, który w dniu swoich 111. urodzin uciekł z domu, pozostawiając pierścień, mogący zniszczyć Saurona. Odszedł do Rivendell, gdzie później spotkał młodego Bagginsa. Ostatecznie w towarzystwie Frodo i Gandalfa odszedł na zawsze na Najdalszy Zachód.
Gandalf Szary – czarodziej, który opowiedział Frodo o pierścieniu i nakazał mu udać się do Rivendell. Został członkiem Drużyny Pierścienia. Oddał życie za przyjaciół, podczas walki z potworem Balrogiem.
Gandalf Biały – powstał po śmierci Gandalfa Szarego. Jest silniejszy, bardziej zdeterminowany i zdolniejszy. Bierze udział w walce o Minas Tirith i w potyczce pod Czarną Bramą. Ostatecznie po wielu latach po pokonaniu Saurona odchodzi na Najdalszy Zachód. Jest członkiem Drużyny Pierścienia.
Aragorn – potomek Isildura, nazywany również Obieżyświatem. Brał udział w walce o Helmowy Jar, o Minas Tirith i w walce pod Czarną Bramą. Po upadku Saurona został koronowany na króla Gondoru. Poślubił ukochaną Arwenę. Jest członkiem Drużyny Pierścienia.
Boromir – starszy brat Faramira, syn namiestnika Gondoru – Denethora. Jest członkiem Drużyny Pierścienia. Mimo swojej chwili słabości, gdy próbuje zabrać pierścień dla siebie, umiera jako bohater, w starciu z orkami, które chciały porwać Merry’ego i Pippina. Jego ciało ułożono na łodzi i puszczono w dół Wielkiej Rzeki Anduiny.
Gimli – małomówny krasnolud, posługujący się toporem. Odważny i pełen butnej chęci do walki. Był najlepszym przyjacielem Legolasa, z którym często się przekomarzał. Jest członkiem Drużyny Pierścienia.
Legolas – elf, posługujący się łukiem. Najlepszy przyjaciel krasnoluda Gimliego. Jest członkiem Drużyny Pierścienia.
Sam Gamgee – ogrodnik z Shire. Hobbit podsłuchał rozmowę Frodo i Gandalfa. Razem z młodym Bagginsem udał się do Mordoru. Na własnych plecach zaniósł go na Górę Przeznaczenia. Niejednokrotnie udowadniał, że jest niezwykle lojalny i mężny. Odprowadził przyjaciela do Szarej Przystani, gdzie się z nim rozstał. Poślubił Różę Cotton, z którą miał córkę. Został dziedzicem majątku Bagginsów. Jest członkiem Drużyny Pierścienia.
Merry – pełne imię Merry’ego to Meriodok Brandybuck. Jego kuzynem jest Pippin. Jest członkiem Drużyny Pierścienia. W bitwie o Minas Tirith pokonał razem z Eowiną Czarnoksiężnika z Angmanu.
Pippin – pełne imię Pippina to Peregrin Tuk. Jego kuzynem jest Merry. Wyruszył z Frodo do Rivendell. Po rozdzieleniu się Drużyny Pierścienia trafił w ręce orków. Po dotarciu do Gondoru razem z Gandalfem, Pippin został Strażnikiem Wieży. Jest członkiem Drużyny Pierścienia.
Sauron – pierwotny właściciel Pierścienia. Chce go odzyskać, aby podbić i podporządkować sobie całe Sródziemie. Zostaje pokonany przez hobbitów, a dokładnie Golluma, który przypadkowo wpada do Szczeliny Zagłady razem z pierścieniem.
Saruman – zdradziecki czarnoksiężnik, który zapragnął władzy i pierścienia. Wysłał orki na Rohan, aby go podbić. Jego sługa – Wężowy Język, spowodował chorobę króla Theodena. Ostatecznie po uwięzieniu go w wieży Orthanku, przybrał tożsamość Sharkey’a i terroryzował mieszkańców Shire. Po śmierci jego ciało szybko się zepsuło, a dusza uleciała na wschód.
Elrond – władca Rivendell. Jest ojcem Arweny. Organizuje naradę, na której podjęta zostaje decyzja odnośnie do dalszych losów Pierścienia oraz stworzona zostaje Drużyna Pierścienia.
Arwena – ukochana Aragorna. Dla niego wyzbywa się własnej nieśmiertelności. Ostatecznie poślubia go.
Theoden – król Rohanu, wuj Eowiny. Dowodzi woskami w zwycięskiej bitwie w dolinie Helmowego Jaru.
Eowina – księżniczka Rohanu, jej wujem jest Elrond. Zakochuje się bez wzajemności w Aragornie. Później swoje serce oferuje Faramirowi, który żeni się z nią.
Faramir – młodszy brat Boromira, syn namiestnika Gondoru – Denethora. Jest kapitanem Gondoru. Zakochuje się w Eowinie, z którą żeni się niedługo po pokonaniu Saurona.
Denethor – namiestnik Gondoru, ojciec Boromira i Faramira. Nie zgadza się z kandydaturą Aragorna na króla Gondoru, dokonuje samospalenia.
Gollum – dawniej znany był jako Smeagol. Jest zniekształconym Hobbitem, który odnalazł pierścień i został opętany przez jego moc. Ostatecznie odgryza Frodowi palec, aby odzyskać swój skarb, lecz traci równowagę i spada do Szczeliny Zagłady.
Drzewiec – przywódca entów. Organizuje naradę, podczas której uczestnicy przystają na propozycję Merry’ego i Pippina oraz dokonują zemsty na Sarumanie. Orków pokonał wraz z innymi entami w Isengardzie, natomiast czarodzieja uwięził na wieży Orthanku.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.