Władca Pierścieni – J.R.R. Tolkien - Streszczenie

Najpierw zagłębmy się w historię Pierścienia. W Śródziemiu wykuto 19 pierścieni mocy, z których dziewięć podarowano ludziom, siedem krasnoludom, a trzy elfom. W tajemnicy Sauron wykuł jeszcze jeden pierścień, który pozwoliłby mu zapanować nad wszystkimi rasami. Przeciwnicy Saurona zaatakowali go pod Górą Przeznaczenia, gdzie królewski syn Isildur odebrał mu magiczny pierścień. Wojownik zostawił go jednak dla siebie, niedługo później popadł w obłęd. Pewno dnia Hobbit odnalazł pierścień, który zawładnął nad jego umysłem. Hobbit, jako Golum uciekł w Góry Mgliste, gdzie pierścień został przejęty przez Bilbo Bagginsa. Niedługo później pierścień znalazł się w Shire.
Sześćdziesiąt lat później Bilbo obchodzi sto jedenaste urodziny, podczas których ucieka z przyjęcia. W chatce pakuje się, zostawia pierścień dla krewnego Frodo, a następnie opuszcza Shire. Gandalf tłumaczy młodemu Bagginsowi, co stało się z jego wujem oraz prosi go o zachowanie istnienia pierścienia w tajemnicy. Kilka lat później czarodziej ponownie przybywa do Shire. Powiadamia Frodo, że Władca Ciemności dowiedział się od Golluma, iż pierścień został skradziony przez Bilbo Bagginsa. Frodo nie jest już bezpieczny w Shire. Gandalf prosi młodzieńca, aby jak najszybciej wyruszył w podróż do Rivendell. Obiecuje, że dołączy do niego jak będzie to tylko możliwe. Nadchodzi dzień wyprawy, lecz o Gandalfie nikt nie słyszał. Frodo postanowił wyruszyć do siedziby elfów w towarzystwie Pippina, Merry’ego, Grubasa oraz Samwise Gamgee, który podsłuchał konwersację czarodzieja z Bagginsem. Już na samy początku przygody przyjaciół zaatakował czarny jeździec. Cudem udało się im uciec. Wędrując przez Stary Las i Wzgórza Kurhanów śmiałkowie zostają dwu krotnie ratowani z tarapatów przez pana lasu – Toma Bombadila. W towarzystwie nowo poznanego mężczyzny hobbici docierają do gospody w Bree, gdzie spotykają wysłannika Gandalfa – Strażnika Aragorna. W drodze do Rivendell grupa zostaje napadnięta przez Nazgule, sługusów Saurona, którzy przeklętym ostrzem ranią Frodo. W dalszej części wędrówki ranny Baggins na koniu, pożyczonym mu przez elfa Glorfindela ucieka przed pościgiem czarny jeźdźców, aż dociera do twierdzy elfów. Na miejscu zostaje wyleczony przez króla Elronda. Co więcej, spotyka Gandalfa oraz Bilbo. Władca Rivendell zwołuje naradę, na której zgromadzeni przegłosowują zniszczenie pierścienia w Mordorze. Frodo zgłasza się na ochotnika i zostaje mianowany Powiernikiem Pierścienia. Baggins, Gimli, Legolas, Gandalf, Aragorn, Boromir, Sam, Merry i Pippin tworzą Drużynę Pierścienia, której zadaniem jest zniszczenie pierścienia i pokonanie Saurona.
Śmiałkowie opuszczają Rivendell i kierują się w stronę Góry Karadras. Pokonują ją kopalniami starego krasnoludzkiego królestwa Morii, wewnątrz której budzą pradawnego potwora Balroga. Gandalf atakuje bestię, lecz razem z nią spada w przepaść. Drużyna opuszcza kopalnie i dociera do Lothlorien, gdzie spotyka elfich władców Galadrielę oraz Celeborna. Po kilku dniach odpoczynku elfka przedstawia hobbitom zwierciadło, które pokazuje, co się chce zobaczyć. Frodo widzi mężczyznę podobnego do Gandalfa, lecz w białym odzieniu, następnie dostrzega statek z białą chorągwią oraz przerażające oko, które przeszywa go wzrokiem. Celeborn proponuje, aby Drużyna resztę drogi przemierzyła łodziami. Galadriela podarowuje Samowi skrzynkę ziemi z jej sadu, Gimliemu pukiel swych włosów, Aragornowi broszkę Arweny (jego ukochanej, córki Elronda) oraz pochwę na miecz, Frodo zaś otrzymuje flakonik ze światłem. Podróżnicy dostają jeszcze ubrania, prowiant oraz ekwipunek.
Po wielu dniach podróży łodziami śmiałkowie docierają do Wodogrzmotów Rauros, gdzie dochodzi do sprzeczki pomiędzy Frodo, a Boromirem. Baggins wsuwa na palec pierścień i ucieka. W łodzi odnajduje go Sam, który będzie towarzyszyć mu w dalszej podróży na Górę Przeznaczenia. Drużyna Pierścienia zostaje rozbita. Pozostali członkowie drużyny zostają zaatakowani przez orków, którzy zabijają Boromira. Merry i Pippin zostają porwani. Na ratunek wyruszają Legolas, Aragorn i Gimli. W tym samym czasie Frodo i Sam pokonują Trupie Trzęsawiska, gdzie spotykają Golluma. Docierają do Lasu Fargorn, gdzie natrafiają na brata Boromira – Faramira. Krasnolud jest zdruzgotany informacją o śmierci brata. Hobbici kontynuują wędrówkę do Mordoru.
Merry i Pippin uciekają orkom i udają się do Lasu Fargorn, gdzie natrafiają na enta Drzewca. Namawiają go, aby z innymi entami zemścili się na czarodzieju Sarumanie za masową wycinkę drzew. Do Lasu Fargorn docierają również Legolas, Aragorn i Gimli. Na miejscu spotykają Gandalfa Białego, którego w zwierciadle Galadrieli widział Frodo. Czarodziej ogłasza, iż nadszedł czas bitwy ostatecznej z Sauronem. Wszyscy wyruszają do Domu o Złotych Dachach w Rohanie, gdzie spotykają się z królem Theodenem. Okazuje się, że władca nie chce wesprzeć podróżników, gdyż jest manipulowany przez swojego sługę Żmijowego Języka, wykonującego rozkazy Sarumana. Ostatecznie Theoden postanawia pomóc Drużynie. W Strażniku Aragornie zakochuje się córka króla Rohanu – Eowina. Aragorn kocha córkę Elronda – Arwenę, dlatego też nie może odwzajemnić uczuć księżniczki Rohanu. Wszyscy przygotowują się do bitwy, kobiety wraz z dziećmi udają się do górskiej twierdzy Skalnego Gniazda, wojownicy zaś wyruszają do Helmowego Jaru, aby wojska nieprzyjaciela nie dotarły do Gondoru. Armia króla Theodena zwycięża. Po bitwie Gnadalf, Legolas, Aragorn i Gimli wraz z częścią żołnierzy króla Rohanu wędrują do twierdzy Sarumana. Na miejscu okazuje się, ze enty po namowie Merry’ego i Pippina zaatakowały czarodzieja i pokonały orków. Sarumana i Żmijowego Języka uwięziono. Gandalf niszczy różdżkę zdradzieckiego czarodzieja oraz zabiera jego Kamień Widzenia, dzięki któremu kontaktował się z Sauronem. Gandalf wraz z Pippinem, który wpatrywał się w Kamień wyruszają na grzbiecie konia Szarogrzywego do Gondoru. Spotykają się tam z namiestnikiem Denatorem. Informują go o zwycięskiej bitwie i śmierci Boromira. Pippin podziwia namiestnika i pragnie zostać jego rycerzem.
W tym samym czasie Gimli, Aragorn i Legolas udają się do Skalnego Gniazda. Po drodze natrafiają na elfy, niosące czarny, wyhaftowany prze Arwenę sztandar. Trójka przyjaciół dociera do górskiej twierdzy. Aragorn wyrusza przez Bramę Śmierci do Doliny Umarłych, skąd sprowadza zmarłych wojowników, którzy postanowili pomóc pokonać Saurona. Wszyscy wyruszają do Gandoru. Na miejsce udaje się nawet Merry, któremu Theoden zabronił uczestniczyć w bitwie. Eowina przebrana za wojownika dołącza do armii. Dochodzi do potyczki ze sługami Saurona. W trakcie bitwy król Rohanu popada w obłęd i próbuje uśmiercić swojego syna. Powstrzymuje go przed tym Gandalf. Upiory Pierścienia uśmiercają Theodena i ciężko ranią księżniczkę Eowinę. Wielu żołnierzy straciło życie. Jeśli Frodo nie zniszczy pierścienia, siły Rohanu i Gondoru nie powstrzymają Saurona. Gandalf wraz z Aragornem i ochotnikami wyruszają do Mordoru, aby odwrócić uwagę Władcy Ciemności.
Frodo wraz z Samem zbliżają się do Góry Przeznaczenia. W drodze pokonują orków oraz pajęczycę, Szelobę. Baggins nie ma już sił, aby kontynuować podróż. Sam zanosi go na plecach na szczyt góry. Frodo nie zdobywa się na zniszczenie pierścienia. Z pomocą przychodzi Gollum, który odgryza palec hobbita i wraz z magicznym przedmiotem rzuca się w ogień. Sauron zostaje pokonany. Aragorn żeni się z Arweną i zostaje koronowany na króla. Faramir zakochuje się z wzajemnością w księżniczce Eowinie. Wszyscy wracają do domów. Hobbici odbudowują zniszczony Hobbiton. Po wielu latach Gandalf i Frodo udają się do Szarej Przystani i odchodzą na zawsze.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.