Władca Pierścieni – J.R.R. Tolkien - Streszczenie krótkie

W Shire odbywało się przyjęcie urodzinowe Bilbo Bagginsa. W jego trakcie Hobbit wsunął na palec magiczny pierścień i stał się niewidzialny, dzięki czemu wymknął się z uroczystości. W domu spakował swoje rzeczy, zostawił pierścień dla krewnego Froda i opuścił Shire. Kilka lat później czarodziej Gandalf przybył do hobbita, aby wytłumaczyć mu wszystkie sprawy dotyczące pierścienia oraz w celu ostrzeżenia go przed niebezpieczeństwem. Prosi Frodo, aby ten wyruszył do Rivendell, gdzie będzie bezpieczny. W dniu rozpoczęcia wędrówki nie pojawia się Gandalf. Baggins wyrusza w podróż z przyjaciółmi: Pippinem, Merrym, Samem oraz Grubasem. Ostatni z nich rozdziela się od grupy po ucieknięciu przed pościgiem czarnego jeźdźca i dotarciu do Bucklandu. Przemierzając Stary Las i Wzgórza Kurhanów hobbici zostają uratowani przez Toma Bombadila, który dołącza do ich grupy. W gospodzie w Bree spotykają wysłannika Gandalfa – Strażnika Aragorna, który postanawia, jako przewodnik doprowadzić śmiałków do Rivendell. Poruszając się wzgórzami i moczarami, z daleka od głównych tras przyjaciele pod osłoną nocy zostają zaatakowani przez Nazgule, które poważnie ranią Frodo. Hobbit dzięki pomocy elfa Glorfindela na grzbiecie konia ucieka przed pościgiem czarnych jeźdźców i dociera do Rivendell. W twierdzy zostaje wyleczony przez króla Elronda. Spotka również Gandalfa oraz Bila. Król zwołuje radę, na której większością głosów podjęta zostaje decyzja zmieszczenia pierścienia w ogniu w Mordorze, aby w ten sposób ostatecznie pokonać Saurona. Frodo zostaje mianowany na Powiernika Pierścienia. W podróży towarzyszyć mu będą: Gandalf, Legolas, Gimli, Aragorn, Sam, Merry, Pippin i Boromir. Zostaje utworzona dziewięcioosobowa grupa pn. Drużyna Pierścienia. Przyjaciele wyruszają w dalszą drogę. Pokonują kopalnię Morii, gdzie walcząc z pradawnym potworem Gandalf spada w przepaść. Drużyna dociera do Lothlorien, gdzie elfy Celeborn i Galadriela podarowują śmiałkom ekwipunek, odzienie oraz prowiant. Następnie przyjaciele podróżują łodziami, aż postanawiają odpocząć. Dochodzi do nieporozumienia miedzy Frodo a Boromirem. Hobbit uważa, że mężczyzna chce zabrać mu pierścień, dlatego wsuwa na palec magiczny przedmiot i ucieka. Zostaje znaleziony przez Sama w ostatniej chwili zanim odpłynie. Ogrodnik postanawia dalej towarzyszyć przyjacielowi.
Reszta Drużyny Pierścienia zostaje zaatakowana prze orków. Ginie Boromir, a Merry i Pippin zostają porwani. Hobbici uciekają orkami, po czym trafiają do Lasu Fargorn, gdzie spotykają enta Drzewca, którego przekonują do zaatakowania w zemście Saurona. Frodo i Sam przemierzają Trupie Trzęsawiska. Spotykają Golluma – dawnego właściciela pierścienia, który został przez skarb postradał zmysły. W Lesie Fangorn spotykają brata Boromira, którego informują o śmierci jego brata Boromira, po czym wyruszają do Mordoru. Legolas i Aragorn również docierają do Lasu Fargorn, gdzie spotykają Gandalfa Białego powstałego z Gandalfa Szarego. Trójka przyjaciół wyrusza do Rohanu, gdzie przekonuje króla Theodena do przygotowania się do bitwy. Wojska Rohanu zostają wysłane do Helmowego Jaru, gdzie odnoszą zwycięstwo. Następnie śmiałkowie wyruszają do twierdzy Saurona, gdzie okazuje się ona zdobyta przez enty. Gandalf niszczy różdżkę zdradzieckiego maga oraz zabiera jego Kamień Widzenia. Aragorn udaje się przez Bramę Śmierci do Doliny Umarłych, skąd sprowadza armię nieżywych wojowników. Gandalf z Merrym wyrusza do Gondoru, gdzie informuje namiestnika Denatora o zwycięstwie Theodena. Dochodzi do kolejnej bitwy, która okazuje się niszcząca dla liczebności wojsk broniących Śródziemia. Wszyscy mają nadzieję, że niedługo Frodo zniszczy pierścień. W przeciwnym razie Sauron wygra. W tym samym czasie, Sam i Frodo pokonują orków i pajęczycę, Szelobę. Baggins na plecach Sama dociera do celu, gdzie Gollum odgryza jego palec i wraz z pierścieniem rzuca się do ognia. Zło zostaje pokonane.
Aragorn zostaje koronowany na króla oraz żeni się z Arweną, córką Elronda. Wszyscy wracają do domów. Hobbici odbudowują Hobbiton. Po wielu latach Gandalf wraz z Frodo udają się do Szarej Przystani, aby odejść razem na zawsze.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: