Władca Pierścieni – J.R.R. Tolkien - Czas i miejsce akcji

Czas akcji
Akcja trylogii „Władcy Pierścieni” rozpoczyna się sześćdziesiąt lat po wydarzeniach z powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. W swoim pierwszym utworze Tolkien opisał podróż hobbita Bilbo Bagginsa, który w Górach Mglistych znalazł pierścień, niegdyś należący do Sauron. Pierwszy tom trylogii rozpoczyna się 111 urodzinami Bilba i 34 urodzinami Frodo, czyli dokładnie 60 lat po wędrówce Bagginsa z „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. W trakcie trzech tomów trylogii dochodzi do wielu bitew: m.in. bitwy w dolinie Helmowego Jaru, bitwy pod Czarną Bramą, bitwy o Minas Tirith. Oczywiście zostaje również pokonany Sauron. Ostatni tom kończy się odejściem Bilba, Froda, Gandalfa i wielu elfów na zawsze na Najdalszy Zachód do Amanu, aby tam na zaznać spokoju. Wydarzenie to w uniwersum Tolkiena zostało uznane za koniec Trzeciej Ery. Czas akcji we „Władcy Pierścieni” można nazwać czasem magicznym, ponieważ nie dotyczy czasu rzeczywistego, związany jest z nieistniejącą, wymyśloną krainą.
Zagłębiając się dokładnie w daty, możemy powiedzieć, iż fabuła rozpoczęła się w dniu 111 urodzin Bilba, czyli w 3001 TE (Trzeciej Ery). Frodo rozpoczął wędrówkę 17 lat później, czyli w 3018 TE. Frodo, Bilbo i Gandalf odeszli do Amanu w 29 września 3021 TE.
Dla ciekawskich: Trzecia Era w uniwersum Śródziemia jest okresem od pierwszego pokonania Saurona przez Isildura oraz śmierci Elendila (ojca Isildura) i Gil-galada (elf, który posiadał jeden z pierścieni – Pierścień Powietrza) aż do zakończenia Wojny o Pierścień (przedstawionej w trzecim tomie trylogii) oraz właśnie odejścia Gandalfa, Bilbo i Frodo na Najdalszy Zachów do Amanu, aby zaznać spokoju. Trzecia Era liczy około 3021 lat.

Miejsce akcji
Fabuła rozgrywa się na terenie wymyślonej przez Tolkiena krainy, zwanej Śródziemiem. W krainie tej razem żyją elfy, krasnoludy, orkowie, czarodzieje, ludzie, hobbici i wiele innych. Świat ten posiada własne religie, języki, faunę i florę, geografię i historię. W tym samym świecie odgrywa się historia z utworu „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Można nazwać to miejscem magicznym. Konkretne lokalizacje to m.in. : stolica Rohanu – Edoras, twierdza elfów – Rivendell, stolica Gondoru – Mina Tirith, Isengard, Las Fangorn, Stary Las, Wzgórza Kurhanu, Shire, Mordor, twierdza w Helmowym Jarze, górska twierdza Skalne Gniazdo, wieża Cirith Ungol, wieża Orthanku, Góra Przeznaczenia, Wodogrzmoty Rautos, pola Pelennoru, Ścieżka Umarłych.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: