Władca Pierścieni – J.R.R. Tolkien - Najważniejsze informacje

Trylogia „Władca Pierścieni” składa się z trzech książek: „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia”, „Władca Pierścieni: Dwie Wieże” oraz „Władca Pierścieni: Powrót Króla”. Ponadto składa się na nie w sumie 6 ksiąg:
Tom I – Drużyna Pierścienia
1. Powrót Cienia
2. Drużyna Pierścienia
Tom II –Dwie wieże
1. Zdrada Isengardu
2. Podróż do Mordoru
Tom III –Powrót króla
1. Wojna o Pierścień
2. Powrót króla

„Władca Pierścieni” jest powieścią fantasy, autorstwa J. R. R. Tolkiena. Fabuła rozgrywa się w wymyślonej krainy, zwanej Śródziemiem. Stanowi kontynuację historii poznanej w książce „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Wydanie powieści, podzielonej na trzy tomy, nie było zamierzeniem Tolkiena, chciał wydać ją jako jedną wielką książkę. Ugiął się jednak pod naciskiem wydawcy.
Poprzednia powieść Tolkiena „Hobbit, czyli tam i z powrotem” była bardzo popularna wśród czytelników, dlatego też wydawca poprosił pisarza o napisanie kolejnego utworu. Tolkien wysłał kilka propozycji. Przyjęto m.in. „Rudego Dżila i jego psa”, zaś znany dzisiaj „Silmarillion” nie otrzymał akceptacji wydawcy. Nakazano Tolkienowi pójść w inną stronę. „Władca Pierścieni” zajął autorowi aż 12 lat pisania.
Powieść Tolkiena opowiada o przygodach Frodo Bagginsa, hobbista z Shire, który otrzymuje tajemniczy, magiczny pierścień, mogący zniszczyć całe Śródziemie. Zostaje poproszony przez czarodzieja Gandalfa o zaniesienie pierścienia do Mondoru i zniszczenie go, aby pokonać zło. Złem tym jest Sauron, Władca Ciemności, do którego należał Pierścień . Z jego użyciem może on zniszczyć całą krainę. Frodo pomagają jego przyjaciele: Boromir, Legolas, Gandalf, Aragorm, Gimli, Sam, Merry, Pippin. Składają się oni na Drużynę pierścienia, którzy muszą dostać się do Mordoru i zniszczyć Pierścień. Niestety w trakcie wędrówki zostają rozdzieleni. Do Mordoru dociera tylko Sam i Frodo, w towarzystwie Golluma, opętanego mocą Pierścienia. Reszta śmiałków musi odwrócić uwagę, aby hobbici w spokoju mogli zniszczyć magiczny przedmiot.

Głowni bohaterowie:
• Frodo Baggins,
• Sam,
• Merry,
• Pippin,
• Gimli,
• Aragorn,
• Legolas,
• Gandalf,
• Boromir,

Gatunek: powieść (przygodowa)
Rodzaj literacki: epika.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: