Władca Pierścieni – Powrót Króla - Opracowanie

„Władca Pierścieni. Powrót Króla” jest trzecim i ostatnim tomem trylogii pt. „Władca Pierścieni”. Został napisany przez J. R. R. Tolkiena. Składa się z księgi V „Wojna o Pierścień” i księgi VI „Powrót Króla”. Po raz pierwszy wydano go w Wielkiej Brytanii w 1955 roku. Początkowo miał wchodzić w skład jednej książki składającej się z trzech tomów – taki był przynajmniej wczesny zamysł Tolkiena. Wydawcy pomysł ten się nie spodobał i nakazał podzielić utwór na części, w wyniku, czego dzisiaj czytamy „Władcę Pierścieni” jako trylogię składającą się z: „Władca Pierścieni. Drużyna Pierścienia”, „Władca Pierścieni. Dwie Wieże” i „Władca Pierścieni. Powrót Króla”. Trylogia „Władca Pierścieni” miała stanowić pewną kontynuację „Hobbita, czyli tam i z powrotem”, na którego pomysł Tolkien wpadł w niezwykłych okolicznościach. A mianowicie, pisarz podczas sprawdzania egzaminu dostrzegł pustą kartkę ucznia i napisał na niej „In a hole in the ground there lived a hobbit” (w wolnym tłumaczeniu: W jamie w ziemi mieszkał sobie pewien hobbit). W ten sposób powstała rasa hobbitów i zaczątek jego pierwszego utworu, dziejącego się w Śródziemiu. Następnie stworzył kontynuację z udziałem Frodo Bagginsa.
„Władca Pierścieni. Powrót Króla” jest powieścią fantasy. Fabuła odgrywa się w fikcyjnym świecie, wymyślonym przez Tolkiena o nazwie Śródziemie. Tom ten rozpoczyna się zaraz po zakończeniu się tomu drugiego. Odwiedzane lokalizacje to np.: Minas Tirith w Gondorze, Ścieżka Umarłych, Góra Przeznaczenia, Mordor, Wieża Cirith Ungol, Szczelina Zagłady, Shire, Szara Przystań, Czarna Brama, pola Pelennoru.
W księdze piątej czytamy o dotarciu Gandalfa i Pippina do Gondoru. Na miejscu rozmawiają z tutejszym namiestnikiem Denethorem. Dochodzi do najazdu sługusów Saurona na Minas Tirith – stolicę Gondoru. Orkowie napierają na bramy miasta. Orków jest prawie 200 tysięcy. W Rohanie trwają przygotowania do bitwy. Król Theoden nie zezwala Merry’emu na uczestnictwo w potyczce. Król odjeżdża z wojskiem tajemniczymi ścieżkami. Hobbit w towarzystwie księżniczki Eowiny, przebranej w męskie odzienie wyrusza do Gondoru. Aragorn udaje się na Ścieżkę Umarłych, skąd sprowadza zmarłych wojowników. Wracamy ponownie do oblężenia Minas Tirith. Orkowie są już u bram stolicy. Armia Saurona dowodzi Czarnoksiężnik z Angmanu. Przybywa Aragorn z armią Umarłych z Dunharrow i Czarna Flota z Umbaru. Wojska Rohanu, Gondoru i Dinharrow zwyciężają. Orkowie zostają pokonani. Namiestnik Denethor wpada w szał, próbuje spalić żywcem i siebie i syna Faramira, brata Boromira. Odwodzi go od tego Gandalf oraz Pippin. Ostatecznie mężczyzna podpala samego siebie. Faramir zostaje przeniesiony do Domów Uzdrowicieli. W trakcie bitwy Merry i Eowina pokonali Czarnoksiężnika z Angmanu, w wyniku, czego również odnieśli rany. Całą trójkę uzdrawia Aragorn. Gandalf proponuje udanie się do Czarnej Bramy, aby odwrócić uwagę Saurona od Froda i pozwolić Hobbitowi zniszczyć pierścień. Tutaj zaczynamy księgę VI. Frodo zostaje uwolniony przez Sama z Wieży Cirith Ungol. Sam zanosi przyjaciela na własnych plecach na Górę Przeznaczenia do Szczeliny Zagłady. Na miejscu Frodo nie potrafi zniszczyć pierścienia. Przybywa Gollum i odgryza palec młodego Bagginsa. Gollum traci równowagę i wpada do Szczeliny Zagłady. Pierścień zostaje zniszczony a Sauron pokonany. Orły ratują hobbitów przed utonięciem w lawie. Wszyscy trafiają do Minas Tirith, gdzie odbywa się koronacja Aragorna oraz jego ślub z Arweną, córką króla Rivendell Elronda. Hobbici wracają do Shire, które okazuje się zniszczone i ciemiężone przez Sharkeya. Przyjaciele organizują bunt i obalają Sharkeya, którym okazuje się być Saruman. Jego dusza odlatuje na wschód, a ciało szybko się psuje. Po wielu latach Frodo wraz z Bilbo i Gandalfem i wieloma elfami udaje się na Najdalszy Wschód. Odprowadza go Sam, który zostaje dziedzicem jego majątku. Sam wraca do domu do swojej żony Róży Cotton i córki. I na tym kończy się trylogia „Władcy Pierścieni”.

Najważniejsi bohaterowie:
Frodo – Hobbit, którego poznaliśmy już w poprzednich tomach „Władcy Pierścieni”. Jest wytrwały i lojalny, nie zostawia przyjaciół w potrzebie. Nie udaje mu się zniszczyć pierścienia, robi to za niego nieumyślnie Gollum. W jego ostatecznej części przygody uczestniczył jego przyjaciel Sam.
Sam – przyjaciel Frodo. Pomógł mu dotrzeć do Szczeliny Zagłady. Jest niezwykle wierny, nie pozwolił Frodo kontynuować podróży samotnie, gdyż wie jakie to ciężkie brzemię i odpowiedzialność.
Gandalf Biały – czarodziej, który po śmierci Gandalfa Szarego w kopalni Morii zmienił się w Gandalfa Białego. Pomaga wojskom Aragorna, Theodena i Denethora pokonać orków. Ostatecznie decyduje się odejść razem z Frodo i Bilbo.
Aragorn – potomek Isildura (wojownik, który jako pierwszy odebrał pierścień Sauronowi). Sprowadza armię Umarłych ze Ścieżki Umarłych. Zostaje koronowany na króla, poślubia ukochaną Arwenę, córkę władcy Rivendell Elrodna.
Legolas – elf, najlepszy przyjaciel Gimliego. Świetnie posługuje się łukiem. Jest niezwykle oddanym przyjacielem, potrafiłby oddać za nich życie.
Gimli – jest krasnoludem. To najlepszy przyjaciel Legolasa. Jest bardzo małomówny. Świetnie posługuje się toporem.
Merry – Hobbit. Mimo zakazu udaje się na wojnę na Gondorze i pokonuje razem z Eowiną Czarnoksiężnika z Angmanu.
Pippin – Hobbit, wyrusza z Gandalfem do Gondoru, gdzie zostaje rycerzem Denethora. Bierze udział w bitwie o Minas Tirith.

Książka opowiada o wielkiej wartości przyjaźni. Nie wolno oceniać książki po okładce – a człowieka po wyglądzie czy rasie. Przykładem tego jest przyjaźń Legolasa i Gimliego. „Władca Pierścieni. Powrót Króla” powiada o walce dobra ze złem. Pokazuje, ze niegodziwi zawsze przegrywają, a uczciwy wygrywają. We władaniu Saurona możemy doszukać się podobieństw do modeli totalitarnych. Nie wolno nam się poddawać, nawet przed obliczem, czegoś, co pozornie wydaje się niemożliwe do osiągnięcia.

Rodzaj literacki: epika.
Gatunek: powieść fantasy.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: