Władca Pierścieni – Powrót Króla - Streszczenie krótkie

W ramach przypomnienia: poprzedni tom skończył się wyruszeniem Gandalfa i Pippina do Gondoru. Frodo nieprzytomny został porwany przez orków. Sam śledził nieprzyjaciół aż do Wieży Cirith Ungol. Po chwili zemdlał.

Wracając do zawartości trzeciego tomu, Gandalf dociera z Pippinem do stolicy Gondoru – miasta Minas Tirith. Zastają tam namiestnika Denethora. Informują go o śmierci jego syna, Boromira. Mężczyzna rozpacza. Ponadto Gandalf powiadamia namiestnika o zwycięskiej walce króla Theodena. Wszyscy przygotowują się do bitwy o Gondor. Przybywa około 200 tysięcy sługusów Saurona, aby zdobyć Minas Tirith. W Rohanie Theoden przygotowuje swoje wojska, aby pomóc odeprzeć atak Władcy Ciemności na Gondor. Król nie zgadza się na uczestnictwo Merry’ego w bitwie. Theoden wyrusza ukrytą ścieżką prosto do Gondoru. Merry jednak w towarzystwie tajemniczego rycerza, którym w rzeczywistości jest księżniczka Eowina w męskim przebraniu, wyrusza za królem Theodenem w kierunku Minas Tirith. Aragorn decyduje się na podróż na Ścieżkę Umarłych, aby pozyskać nowych sojuszników. Sprowadza stamtąd armię umarłych wojowników, którzy zaznają spokoju dopiero po kolejnej wygranej bitwie.
Do Gondoru przybyły armie Saurona pod dowództwem czarnoksiężnika z Angmaru. Nieprzyjaciele przełamują bramy Minas Tirith. Przybywają jednak również: kawaleria Rohanu, armia nieumarłych z Aragornem na czele oraz Czarna Flota z Umbaru z królewskim godłem. Czarnoksiężnik z Angmaru zostaje zabity przez Eowinę w męskim przebraniu i Merry’ego. Oboje jednak odnoszą rany z tej potyczki. Denethor popada w szał. Zbyt często korzystał z Kamienia Widzenia i został zmanipulowany przez Saurona. Namiestnik próbuje spalić żywcem zarówno siebie jak i swojego rannego syna Faramira. Interweniują jednak Gandalf i Pippin. Denethor nie zgadza się na koronację Aragorna i podpala się. Faramir zostaje przeniesiony do Domów Uzdrowicieli, gdzie zostaje uleczony przez Aragorna. Podobnie jak Merry i Eowina. Potyczkę wygrywają armie pod dowództwem Aragorna i Theodena. Wszyscy wiedzą, że niedługo przybędą posiłki Saurona, dlatego decydują się stawić im opór pod Czarną Bramą Mordoru. Tym samym chcą odwrócić uwagę Władcy Ciemności, aby pozwolić Frodo zniszczyć pierścień. Przybywa posłaniec z Mordoru, który twierdzi, że Baggins został pojmany. Oferuje jego uwolnienie w zamian za poddanie się wojsk Aragorna. Gandalf odmawia propozycji, ponieważ uważa, że jest to podstęp i oszustwo.
Wracamy do losów Frodo, który zostaje uwolniony z Wieży Cirith Ungol przez Sama. Następnie zostają pojmani przez kolejną bandę sługusów Saurona, lecz ponownie udaje im się uciec. Mordor jest prawie pusty, plan Gandalfa odniósł sukces. Sam niesie opadniętego z sił Froda na szczyt Góry Przeznaczenia. Tam Baggins próbuje zniszczyć pierścień, ale nie udaje mu się, jest owładnięty jego mocą. Nagle pojawia się Gollum, który odgryza palec Frodo. Traci jednak równowagę i wpada do Szczeliny Zagłady. Pierścień zostaje zniszczony a Sauron pokonany. Frodo i Sam zostają otoczeni prze lawę, lecz ratują ich orły. Drużyna Pierścienia ponownie się jednoczy.
W Minas Tirith dochodzi do koronacji Aragorna. Zorganizowany zostaje również jego ślub z Arweną. Wszyscy wracają do domów. W Shire hobbici dowiadują się, że mieszkańcy są terroryzowani przez niejakiego Sharkeya, którego rozkazy wykonuje Loth. Czwórka przyjaciół obmyśla plan jego obalenia. Dochodzi do buntu mieszkańców, którzy pokonują Sharkeya. Ten zaś okazuje się być Sarumanem. Ciało czarnoksiężnika szybko rozkłada się, a jego dusz ucieka na wschód. Shire zostaje odbudowane. Sam żeni się z Różą Cotton. Bilbo, Frodo i Gandalf odchodzą z wieloma elfami na Najdalszy Zachód. Sam zostaje dziedzicem majątku Froda. Niedługo później wraca z pożegnania przyjaciela do swojej żony i córki.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: