Władca Pierścieni – Powrót Króla - Streszczenie

W ramach przypomnienia: drugi tom zakończył się wyruszeniem Gandalfa i Pippina do Gondoru. Frodo zaś nieprzytomny trafił w ręce orków. Sam śledził nieprzyjaciół, którzy dotarli do Wieży Cirith Ungol. Niestety wówczas sam mdleje.

Trzeci tom zatytułowany „Władca Pierścieni: Powrót Króla” składa się z dwóch ksiąg: „Wojna o Pierścień” i „Powrót Króla”. W pierwszej z nich Gandalf w towarzystwie Pippina dociera do stolicy Gondoru – Minas Tirith. Na miejscu spotykają namiestnika Gondoru – Denethora. Podróżnicy informują go śmierci jego syna Boromira. Następują przygotowania do walki. Pippin oczarowany namiestnikiem ofiarowuje mu swoją pomoc jako jego rycerz. Denethor przystaje na propozycje, mianując hobbita rycerzem Białej Wieży. Przybywają siły Saurona, aby zdobyć Gondor. Namiestnik Denethor wpada w szał. Jego syn Faramir wraca z Osgiliath, gdzie został ranny. Namiestnik nakazuje ułożyć stos, aby spalić ciało jego syna i siebie samego. Odwodzi go od tego Gandalf. Siły nieprzyjaciela liczą prawie 200 tysięcy żołnierzy gotowych do bitwy w celu podbicia Gondoru.
W tym samym zassie Aragorn wyrusza, aby znaleźć armię zmarłych wojowników, którzy będą migli odejść w spokoju dopiero po wygraniu kolejnej bitwy. Udaje się Ścieżką Umarłych w poszukiwaniu wojowników. Sprowadza wielka armię martwych żołnierzy do Gondoru. Tymczasem Merry chce uczestniczyć w bitwie, lecz król Theoden nie zgadza się na to. Władca przygotowuje wojska, aby wyruszyć do Gondoru. Wojska Theodena udają się do stolicy Gondoru zapomnianą ścieżką, na której nie spodziewają się raczej żadnych patroli orków. Pippin wraz z córką Eowiną w męskim przebraniu wyrusza na bitwę do Gondoru.
Dochodzi do starcia w stolicy Gondoru, w Minas Tirith. Niestety słudzy Saurona pod dowództwem czarnoksiężnika z Angmaru przełamują bramy stolicy Gondoru. Nadjeżdża konnica z Rohanu i odpychają wojowników Mordoru. Przybywaj Czarna Flota z Umbaru, co niezwykle raduje sługusów Saurona, lecz szybko uśmiech schodzi z ich twarz, kiedy dostrzegają, że Flota niesie królewskie godło. Flota występuje przeciwko nim. Przybywa również Aragorn w towarzystwie armii umarłych żołnierzy, gotowych do jatki. Czarnoksiężnik z Angmaru zostaje zabity przez niejakiego Dernhelma z pomocą Merry’ego. Dernhelm okazuje się być księżniczką Eowiną. Po tym starciu Merry i Eowina zostają ranni. Denethor wpada w szał. Chce on spalić żywcem i siebie i swojego nieprzytomnego i rannego syna Faramira. Na szczęście Gandalfowi i Pippinowi udaje się namiestnika od tego odwieść. Denathor przyznaje się, że korzystał z Kamienia Widzenia. Zbyt często spoglądał w niego, w wyniku, czego został opętany przez Saurona. Denathor ogłasza, że nie zaakceptuje Aragorna jako nowego króla i podpala się. Jego syn zostaje przeniesiony do Domów Uzdrowicieli, gdzie uzdrawia go Aragorn. Obieżyświat leczy również Merry’ego i Eowinę, zranionych z rąk czarnoksiężnika z Angmaru. Wszyscy wiedzą, że niedługo przybędą kolejne armie Saurona i muszą się do tego przygotować. Wiele osób straciło życie, brakuje również sojuszników. Gandalf postanawia zaatakować Czarną Bramę, aby odwrócić uwagę Saurona i umożliwić Frodo zniszczenie pierścienia. Wszyscy wyruszają do Bramy, aby tam zmierzyć się z siłami Saurona. Przybywa posłaniec z Mordoru, który twierdzi, że Frodo został pojmany. Jako dowód przedstawia rzeczy hobbita: elficki płaszcz, sztylet, zbroję z mithrilu. Posłaniec domaga się złożenia broni w zamian za uwolnienie Bagginsa. Gandalf podejrzewa, że posłaniec kłamie, dlatego też nie przystaje na propozycję. Dochodzi do starcia między siłami Mordoru a armia prowadzoną przez Aragorna. Pippin zdobywa się na heroiczny wyczyn i zabija trolla, po czym mdleje.
W drugiej księdze „Powrót Króla” wracamy do losów Sama i Frodo. Sam uwalnia Bagginsa z rąk orków w Wieży Cirith Ungol. Następnie w trakcie dalszej wędrówki po ziemiach Mordoru zostają pojmani przez grupę sługusów Saurona. Udaje się im ponownie uciec z życiem. Mordor okazuje się prawie pusty. Gandalf odniósł sukces, mając nadzieje na odwrócenie uwagi Saurona i jego wojsk. Armie ruszyły do Czarnej Bramy, dzięki czemu hobbici mogli potajemnie kontynuować podróż. Frodo traci siły. Sam zanosi go na własnych plecach a szczyt Góry Przeznaczenia. Frodo próbuje wrzucić pierścień do Szczeliny Zagłady, lecz coś go przed tym powstrzymuje. Zostaje owładnięty mocą pierścienia, nie potrafi się z nim rozstać i zniszczyć go. Nagle pojawia się Gollum, który śledził dwójkę śmiałków. Stworzenie rzuca się na Frodo i odgruzuje jego palec. Gollum odzyskuje swój skarb – Pierścień. Nagle traci równowagę i razem z magicznym przedmiotem wpada do ognia w Szczelinie Zagłady. Pierścień zostaje zniszczony a Sauron pokonany. Frodo i Sam zostają uwięzieni na Górze Przeznaczenia wśród strumieni lawy. Pojawiają się orły, które ratują hobbitów.
Sauron upada, a jego armia się rozprasza i ucieka z pola bitwy. Władca Ciemności przybiera postać wielkiego cienia, chcącego pożreć armie Aragorna, lecz zostaje rozwiany przez wiatr. Frodo i Sa, zostają przetransportowani przez orły na pole zwycięskiej walki. Ponownie złączają się z innymi członkami Drużyny Pierścienia. Ludzie, którzy działali dla Saurona zostają uwolnieni i odesłani do ich krain. Do Minas Tirith przybywa Aragorn. Zostaje koronowany na króla. Koronę Gondoru przynosi mu Frodo. W Domu Uzdrowicieli spotyka się Eowina i Faramir. Oboje zakochują się w sobie z wzajemnością. Faramir zostaje księciem Ithilien. Mianuje również Beregonda, który uratował jego życie, nowym kapitanem jego straży. Do stolicy przybywają również: Arwena (córka Elronda), Galdriela i Celeborn. Zostaje zorganizowana ceremonia ślubna dla Aragorna i Arweny. Wszyscy rozchodzą się do domów.
Hobbici wracają do Shire, które okazuje się kompletnie zniszczone. Mieszkańcom sterroryzowani. Władzę przejął niejaki Sharkey, którego rozkazy wykonuje Loth, zwany również Szefem. Sharkey karczuje wielkie pałacie drew, twierdząc, iż robi to w dobrym celu, aby uprzemysłowić region. Merry, Pippin, Sam i Frodo zaczynają obmyślać plan uwolnienia mieszkańców spod władzy Sharkey’a. Buntują mieszkańców Shire przeciwko ciemiężcy. Dochodzi do Bitwy nad Wodą, którą wygrywają mieszkańcy. Sharkey okazuje się być czarnoksiężnikiem Sarumanem. Towarzyszy mu również Wężowy Język, który podcina gardło zdradzieckiemu czarodziejowi i sam ginie ugodzony strzałą podczas próby ucieczki. Ciało Sarumana rozkłada się a jego duch ucieka na wschód. Po dłuższym czasie Shire wraca do normy. Znów panuje pokój i cisza, mieszkańcy nie są już terroryzowani. Sam zasadza nasiona, które otrzymał od Galardieli, aby zadość uczynić za zniszczenia drzew dokonane przez Sarumana. Samwise poślubia Różę Cotton. Frodo wyrusza z Gandalfem, Bilbem i wieloma elfami na Najdalszy Zachód. Zostaje to uznane za koniec Trzeciej Ery. Przyjaciele Froda: Merry, Pippin i Sam obserwują jego odejście. Frodo przekazuje swój majątek Samowi, uznaje go swoim dziedzicem. Baggins odchodzi z Gandalfem na zawsze. Sam wraca do Bag End. Zostaje przywitany przez żonę Różę i córkę Elanor.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.