Los utracony - Bohaterowie

Utwór „Los utracony” Imre Kertész’a to powieść o przeżyciach nastolatka podczas pobytu w obozach koncentracyjnych. Ponieważ książka jest autobiograficzną fikcją, jej wydarzenia jedynie opierają się na prawdziwej historii autora. Z kolei występujący tam bohaterowie są całkowicie zmyśleni. Nie zmienia to jednak faktu, iż warto się przyjrzeć najważniejszym z nich.
Gyorgy Koves to główny bohater utworu, jednocześnie fikcyjne odwzorowanie Kertész’a. Występuje w formie narratora, który bierze w wydarzeniach oraz relacjonuje czytelnikowi wszystkie swoje przemyślenia. Jest piętnastoletnim Żydem, przeistaczającym się z naiwnego i cieszącego się życiem chłopca w pełnego wewnętrznego smutku, z bagażem ciężkich doświadczeń młodzieńca.
O ojcu głównego bohatera nie możemy powiedzieć zbyt wiele. Rozwiódł się z matką chłopca i wygrał na sali sądowej przejęcie nad nim całkowitej opieki. Pracował jako sklepikarz, lecz został powołany do przymusowego obozu pracy, gdzie zginął.
Matka Gyorg’iego jest również z pochodzenia Żydówką, której drugi mąż także został zesłany do przymusowego obozu pracy. Chłopak widywał ją dwa razy w tygodniu.
Macocha to wdowa po tacie nastolatka, do której sam bohater nie pała zbytnią sympatią, czując się przy zazwyczaj niekomfortowo. Po śmierci męża, wyszła za byłego pracownika sklepu ojca chłopaka – pana Süto.
Pan Süto to były pracownik ojca głównego bohatera, który przejął kierownictwo nad sklepem, zapewniał jedzenie i inną możliwą pomoc macosze oraz jej pasierbowi. Po śmierci byłego szefa, ożenił się z jego żoną.
Annamaria jest czternastoletnią Żydówką i mieszka na tym samym piętrze, co Gyorgy. Była dziewczyną chłopaka, często spędzali wspólnie czas, zazwyczaj w towarzystwie dwóch sióstr – przyjaciółek dziewczyny. To z nią chłopak pierwszy raz się całował.
Państwo Steiner – wujostwo Annymarii oraz byli sąsiedzi rodziny Gyorg’iego, którzy mieszkali naprzeciwko.
Państwo Fleischmann – bliscy przyjaciele państwa Steiner i rodziny chłopaka, którzy zapoznali ich ze sobą.
Rozi, a tak naprawdę Rozenfeld, to kolega z pracy głównego bohatera, który był wśród wszystkich tamtejszych chłopców autorytetem i „przywódcą”. Również został zatrzymany, a potem przewieziony do Auschwitz – Birkenau. W Zeitz drogi chłopaków się rozeszły.
Palacz – jeden z chłopców pracujących w „Shell”, przewieziony do Auschwitz – Birkenau, Buchenwaldu, a potem do Zeitz. Przezwisko wzięło się od ogromnego nałogu chłopaka, jakim było palenie.
Kaletnik jest kolegą Gyorg’iego z pracy, który również został zesłany do trzech obozów koncentracyjnych. To powszechnie lubiany, piegowaty i żywy chłopak. Jego przezwisko wzięło się z zawodu, który jako jedyny wybrał, zamiast szkoły.
Jedwabny Chłopiec – romantyk, zwany również wśród zatrzymanych chłopców z zakładu „alfons”, o jedwabiście lśniących, ciemnych włosach i wielkich, szarych oczach.
Moskovics – drobny, brzydki chłopak, z grubymi szkłami okularów na nosie. W Auschwitz – Birkenau został przeniesiony do grupy Żydów, która zginęła od uduszenia gazem.
Bandi Citrom to bliski przyjaciel głównego bohatera, również pochodzący z Budapesztu, który zaopiekował się nim w Zeitz. Wyjaśnił zasady panujące w obozie oraz małe sztuczki, dzięki którym chłopak mógł przetrwać. Gdy Gyorgy stracił chęci do życia i przestał o siebie dbać, Bandi pomagał mu jak mógł w fizjologicznych czynnościach, a wraz z nadejściem pierwszej czerwonej, pełnej ropy guli na nodze, zaniósł go do lekarza obozowego. Późnej słuch o nim zaginął.
Pietka – polski pielęgniarz, opiekujący się chorymi na oddziale w Buchenwaldzie, w którym przebywał Gyorgy. Często gościł u niego również polski pielęgniarz – Zbyszek, a także czeski – Bohusz, który przynosił dodatkowe jedzenie głównemu bohaterowi.

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: