Los utracony - Czas i miejsce akcji

Powieść Imre Kertész’a „Los utracony” opowiada o chłopaku, który spędził rok w trzech różnych obozach koncentracyjnych. Książka jest autobiograficzną fikcją, jednakże informacje zmyślone dotyczą bohaterów oraz częściowych wydarzeń. Schematy obozów koncentracyjnych oraz ukazane miejsca są prawdziwe, a opisany czas wojny rzeczywiście miał miejsce.
Obozy zagłady występowały w okresie II wojny światowej, więc akcja utworu rozgrywa się między latami 1939 – 1945. Można dokładnie wyodrębnić konkretny czas, w którym miały miejsce wydarzenia ukazane w książce – jest to okres mniej więcej pomiędzy 1944, a 1945. Świadczy o tym opisane w utworze wyzwolenie obozu i możliwość opuszczenia go przez więźniów. Akcja dzieła zaczyna i kończy się o tej samej porze roku – wiośnie.
Miejsce wydarzeń jest zmieniane co jakiś czas, o czym świadczy podróżowanie bohatera. Historia rozpoczyna się w Budapeszcie, stolicy Węgier. Nastolatek mieszka tam od urodzenia, a konkretnie w dużej, żydowskiej kamienicy czynszowej w pobliżu placu, gdzie znajduje się przystanek tramwajowy. Następnie bohater zostaje przewieziony do Oświęcimia, mieście w Polsce, a dokładnie do Auschwitz – Birkenau, największego obozu koncentracyjnego. Po trzech dniach ląduje w obozie w Buchenwaldzie, miejscowości niemieckiej. Tam również nie pozostaje na długo, gdyż po raz kolejny przewieziono go, tym razem do Zeitz – nowego, niewielkiego obozu, w pobliżu niemieckiego miasteczka o tej samej nazwie. Pozostaje tam na dosyć długo, ciężko pracując i powoli tracąc zapał do życia, dopóki nie pojawia się na jego nodze tak zwany „flegmon”. Po usilnej, lecz bezskutecznej pomocy lekarzy na powrót wraca do Buchenwaldu, gdzie ostatecznie ląduje w przyzwoitym baraku. Pozostaje tam, zdrowiejąc, dopóki nie wybucha bitwa w obozie, a więźniowie zostają wyzwoleni. Chłopak wraca z powrotem do domu, do Budapesztu, gdzie kieruje się do swojego byłego mieszkania w żydowskiej kamienicy czynszowej. Akcja kończy się na rozmyślaniach bohatera, podczas długiego spaceru w stronę domu swojej matki, mieszkającej parę ulic dalej.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: