Harry Potter i więzień Azkabanu - Charakterystyka

Harry Potter i więzień Azkabanu – J.K. Rowling – Charakterystyka
Informacje o książce
Książka pt. „Harry Potter i więzień Azkabanu” (oryginalny tytuł to po angielski: „Harry Potter and the Prisoner of Azkaban”) została napisana przez J.K. Rowling (Joanne Kathleen Rowling). Jej pierwsze wydanie ukazało się 8 lipca 1999 roku, w Wielkiej Brytanii, w oryginalnym języku angielskim. Jej wydawcą było wydawnictwo Bloomsbury Publishing. W Polsce natomiast, w przekładzie Andrzeja Polkowskiego, za pośrednictwem wydawnictwa Media Rodzina, pojawiła się niecałe dwa lata później – 31 stycznia 2001 roku. Jest to trzecia z kolei część powieści fantastycznej, napisanej przez J.K. Rowling. Cała książka opiera się na świecie magicznym i walce ze złem. Opisuje losy młodego czarodzieja – znanego i popularnego Harry’ego Pottera. Utwór składa się z 22 rozdziałów.
W 2004 roku została wyprodukowana ekranizacja tej książki, pod tym samym tytułem. Jej premiera miała miejsce 31 maja tego samego roku, w którym została wyprodukowana, w Wielkiej Brytanii, dokładniej w stolicy tego kraju – Londynie. Wersja kinowa trwa 136 minut, natomiast wersja rozszerzona 141 minut (5 minut dłużej).
Krótkie streszczenie
Pewnego razu z oddalonego od ludzkości i bardzo pilnie strzeżonego więzienia – Azkabanu udaje się uciec Syriuszowi Blackowi, który został niesłusznie wrobiony w zabójstwo Petera Pettigrewa i innych dwunastu mugoli. Oprócz zwykłego więźnia, Syriusz to także ojciec chrzestny Harry’ego. W całej fabule tego tomu dowiadujemy się o nowym nauczycielu od Obrony Przed Czarną Magią, którym zostaje Lupin Remus. Harry ma także możliwość poznania przeszłości jednego z uważanych za najgroźniejszych nauczycieli – Severusa Snape’a. Gdy sięga do jego pamięci, dowiaduje się, że kiedyś był poniżany i nie lubiany przez kolegów, co bardzo denerwuje nauczyciela i od razu wyrzuca go z sali.
Harry odbywa także podróż do jedynej na świecie wioski w Anglii, w której mieszkają sami czarodzieje – Hogsmeade. W tym samym czasie jego tropem podążają groźni dementorzy – latające stwory, które potrafią wysysać radość, szczęście, a nawet dusze ludzi. Oprócz nich, główny bohater musi uważać także na Syriusza Blacka, który mimo poglądów chłopaka na tę sprawę, może okazać się dobrym człowiekiem.
Charakterystyka bohaterów
Harry Potter – niepozorny chłopak, który ma wielką moc. Ma czarne włosy i nosi okulary, najbardziej wyróżnia go blizna w kształcie błyskawicy na czole, która powstała po walce jego rodziców z Lordem Voldemortem. Harry uczęszcza do Szkoły Magii – Hogwartu. Jest bardzo ambitnym, lecz nie zawsze uważającym na lekcjach uczniem. Oprócz tego charakteryzuje go odwaga, silna wola i przyjacielskość.

Hermiona Granger – przyjaciółka Harry’ego i bardzo wrażliwa osoba. Ma umiejętność zamieniania się w kota, co odkrywa dopiero w późniejszych latach nauki. Ma długie i gęste brązowe włosy. Zawsze stara się stosować do zasad, jednak nie zawsze jej to wychodzi, gdy obok niej są jej przyjaciele. Jest pilną i ambitną uczennicą. Charakteryzuje ją troskliwość i przyjacielskość, a także nieustępliwość.

Ron Weasley – jeden z trójki przyjaciół (i głównych bohaterów). Uczęszcza do Hogwartu wraz z dwoma braćmi: Fredem i George’em Weasley’ami i siostrą Ginevrą, potocznie nazywaną „Ginny”. Ron zawsze chodzi ze swoim szczurkiem Parszywkiem. Często bywa rozkojarzony i buja w obłokach. Potrafi rozluźnić atmosferę śmiesznymi żartami. Jest rudym chłopcem z piegami na twarzy. Wyróżnia go odwaga i przyjacielskość.

Lord Voldemort – odwieczny wróg Harry’ego i całego Hogwartu. Jest łysy i ma szpiczasty nos. Próbuje przejąć władzę nad Ministerstwem Magii, a potem nad całym światem. Zabił rodziców Harry’ego oraz wielu innych niewinnych ludzi. Zawsze chodzi w długiej czarnej szacie i włada czarną magią. Cechuje go chciwość, okrucieństwo i pycha.

Albus Dumbledore – dyrektor Hogwartu i bliski przyjaciel Harry’ego. Przez cały jego pobyt w Szkole Magii, stara się pomagać chłopcu przygotować się do ostatecznej walki z czarnoksiężnikiem. Albus jest dużym i wysokim starcem, który ma siwą brodę, wielki kapelusz i długą szatę. Cechuje go troskliwość, poświęcenie i odwaga.

Syriusz Black – ojciec chrzestny Harry’ego Pottera. Tak jak jego krewny, kiedyś należał do Gryffindoru. Po tym jak został niesłusznie wrobiony w zabójstwo kilkunastu osób, został skazany na 12 lat więzienia w Azkabanie – jednym z najbardziej strzeżonych i wręcz niemożliwych do ucieczki miejsc. Mimo tego, udało mu się uciec i odnaleźć Harry’ego, by przekazać mu ważną wiadomość. Syriusza charakteryzuje poświęcenie, spryt i inteligencja.

Dementorzy – jedne z najgroźniejszych i najbardziej przerażających stworzeń w powieści. Żywią się one poprzez wysysanie z kogoś szczęścia i radości z jego organizmu. Mają oni także moc pozbawiania duszy ludzi, poprzez składanie tak zwanych pocałunków dementora.

Ekranizacja
Ekranizacja książki pt. „Harry Potter i Więzień Azkabanu”, o tym samym tytule, powstała we współpracy dwóch angielskich krajów: Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Reżyserem filmu został Meksykanin – Alfonso Cuarón. Jedynym scenarzystą natomiast był Steve Kloves. Główne role obsadzili: Daniel Radcliffe (w roli Harry’ego Pottera), Emma Watson (w roli Hermiony Granger), Rupert Grint (w roli Rona Weasleya), Gary Oldman (w roli Syriusza Blacka), Michael Gambon (w roli Albusa Dumbledore’a) i Tom Felton (w roli Draco Malfoya). Film w pełni oparty jest na książce brytyjskiej pisarki. Czas trwania jego wersji kinowej wynosi 136 minut (2 godziny i 16 minut), a jego wersja rozszerzona jest pięć minut dłuższa – trwa 141 minut (2 godziny i 21 minut). Ekranizacja zadebiutowała na kinowych ekranach 31 maja 2004 roku w Wielkiej Brytanii. W Polsce ujawniła się niecały tydzień później – 4 czerwca tego samego roku. Mimo że ma już prawie 18 lat, to nadal ma wielu fanów, którzy wręcz uwielbiają oglądać tę część Harry’ego Pottera. Według portalu Filmweb, ten film został oceniony na 7,7 gwiazdek z 10, co daje bardzo dobry wynik jak na dość stary film. Popularność tej adaptacji spowodowała, że dostała 3 nagrody (BAFTA, Teen Choice, Światowa Akademia Muzyki Filmowej) i 32 nominacje do nagród.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.