Harry Potter i więzień Azkabanu - Opracowanie

Opracowanie książki „Harry Potter i Więzień Azkabanu”
Autorem książki jest J. K. Rowling, która utwór pt. „Harry Potter i Więzień Azkabanu” wydała po raz pierwszy w lipcu 1999 roku. Wydawcą był wówczas Bloomsbury Publishing. Książka do Polski trafiła dopiero nieco później niż w dniu premiery. Rodzajem utworu jest powieść, zaś rodzajem literackim epika. W książce występuje wszystkowiedzący narrator trzecioosobowy, który opowiada nam o wszystkich wydarzeniach, odczuciach bohaterów oraz ich myślach i planach.
Książka „Harry Potter i Więzień Azkabanu” opowiada o losach młodego czarodzieja Harry’ego Pottera, który dopiero co skończył 13 lat. Pewnego poranka dowiaduje się, że z wiezienia dla najgroźniejszych czarodziei uciekł jeden z więźniów – Syriusz Black. Do domu Dursleyów przyjeżdża dalsza rodzina, a Harry w napadzie gniewu nadmuchuje ciotkę Merge. Ucieka i natrafia na autobus dla czarodziei „Błędnego Rycerza”. Ukrywa się pod tożsamością swojego kolegi Neville’a. Dociera do pubu „Dziurawego Kotła”, gdzie spotyka Ministra z Ministerstwa Magii Korneliusza Knota. Młody czarodziej aż do końca wakacji wynajmuje pokój w „Dziurawym Kotle”. Następnie spotyka się z przyjaciółmi i udaje się z nimi do Szkoły Magii i Czarodziejstwa Hogwartu. Na miejscu okazuje się, że nieopodal szkoły przebywają dementorzy, poszukujący zbiegłego więźnia. Harry bierze udział w meczu Quidditcha, w trakcie którego atakuje go dementor. Profesor Remus Lupin uczy Pottera zaklęcia przywoływania Patronusa, które może odstraszyć dementorów. Pewnego dnia Harry otrzymuje zawiniątko, którym okazuje się być nowa miotła. Niestety zostaje ona skonfiskowana przez profesor McGonagall, która w obawie, że może pochodzić od Syriusza Blacka, woli ją odebrać chłopcu. Harry traci również Mapę Huncwotów, którą otrzymał od braci Rona. Pewnego dnia Ron zostaje porwany przez wielkiego czarnego psa i zaciągnięty między korzenie wierzby bijącej. Tam znajduje się Wrzeszcząca Chata, w której psem okazuje się być Syriusz Black. Nie ma on jednak złych zamiarów w stosunku do Harry’ego. Wyjaśnia, że jest ojcem chrzestnym Pottera. Odkrywa również, że szczur Rona – Parszywek, tak naprawdę jest zwolennikiem Voldemorta, który przyjął postać szczura, aby móc się ukryć . Syriusz chce oddać szczura w ręce dementorów, lecz złoczyńca ucieka. Syriusz zostaje ranny. A Harry, Hermiona i Ron po dotarciu do Blacka zostają otoczeni przez dementorów. Na szczęście ratuje ich Patronu. Harry myśli, że należy od do jego ojca. Niestety nie udaje im się uratować Syriusza. Na szczęście Hermiona posiada zmieniacz czasu, wiec później udaje im się cofnąć w czasie i uratować hipogryfa Hardodzioba, który po zaatakowaniu Draco został skazany na egzekucję, jak i ojca chrzestnego Pottera. Wszystko kończy się dobrze. A dzieci na wakacje wracają do swoich domów.
Akcja książki rozgrywa się w czasie rzeczywistym w latach 1993–1994. Lokalizacje możemy podzielić na magiczne i rzeczywiste. Do pierwszych zaliczymy np. Hogwart, „Dziurawy Kocioł”, Wrzeszczącą Chatę. Zaś do rzeczywistych np. dom Dursleyów na Privet Drive, miasteczko Little Whinging.

Bohaterowie:
Harry Potter to młody czarodziej, którego rodzice zostali zamordowani w 1981 roku przez Lorda Voldemorta. Mieszka u wujostwa Dursleyów, od których uciekł i trafił do „Dziurawego Kotła”. Odnajduje swojego ojca chrzestnego, którego ratuje przed dementorami przywołując Patronusa pod postacią białego jelenia.
Hermiona Granger to młoda czarodziejka, która jako jedyna w swojej rodzinie posiada zdolności magiczne. Jest bardzo mądra i inteligentna, czasami bywa przemądrzała. Jest wierną przyjaciółką. Chciała uczestniczyć w kilku zajęciach naraz, dlatego też korzystała ze zmieniacza czasu.
Ron Weasley to młody czarodziej, którego rodzicami są Molly i Arthur Weasley. Ma pięciu braci i młodszą siostrę. Bywa porywczy i jest przewrażliwiony na sowim punkcie. Pomaga Harry’emu uratować Syriusza. Niestety nie udaje mu się przywołać Patronusa.
Syriusz Black to zbiegły więzień z Azkabanu, za którym w pogoń wyruszają dementorzy. Przybywa do Hogwartu, aby obronić swojego siostrzeńca Harry’ego Pottera. Ostatecznie nie wraca do Azkabanu.
Peter Pettigrew to zwolennik Voldemorta, który ukrywał się pod postacią szczura Parszywka, czyli zwierzątka Rona. Po odkryciu jego tożsamości chciano oddać go w ręce dementorów, lecz uciekł.
Pozostali bohaterowie, którzy wystąpili w książce to: profesor McGonagall, Draco Malfoy, państwo Dursley, ciotka Merge, Korneliusz Knot, Hardodziób, Fred i George Weaslry, Hagrid.
Problematyka w książce „Harry Potter i Więzień Azkabanu” nie jest zbytnio złożona. Pojawia się tutaj głównie wątek walki dobra ze złem, ucząc, że dobro zawsze zwycięży nad złem i nie warto być niegodziwym człowiekiem. Utwór przedstawia, że przyjaciele zawsze pomogą ci w potrzebie. Należy zawsze dążyć do celu, nawet jak już pozornie nie ma możliwości osiągnięcia go. Co wiecej, książka naucza, że nie należy oceniać człowieka po pozorach. Wszyscy uważali Syriusza za złoczyńcę, który może chcieć zabić Harry’ego, a okazało się, że chciał zapewnić mu bezpieczeństwo.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: