Harry Potter i więzień Azkabanu - Streszczenie krótkie

W tej części przygód młodego czarodzieja Harry przygotowuje się do trzeciej klasy. Tym razem przeszkodą na drodze do szkoły zostaje ciotka Marge, która obraża jego rodziców. W złości zamienia ją w balon.
W lęku przed konsekwencjami ucieka z domu, gdzie zauważa w cieniu tajemnicze zwierzę. Na szczęście pojawia się magiczny autobus, Zabłąkany Rycerz, którego kierowca mu pomaga.
Harry, podając się za Neville’a Longbottom’a, dociera aż do Londynu. Tam trafia na Korneliusza Knota, okazuje się jednak, że nie zostanie przez niego ukarany. Spędza samotnie okres od przybycia w dniu urodzin do przedednia wyjazdu do szkoły. Spotyka się ze swoimi przyjaciółmi i wraz z nimi jedzie pociągiem na peronie 9 i 3/4, w międzyczasie dowiaduje się o polującym na niego Syriuszu Blacku.
W drodze do Hogwartu pociąg się zatrzymuje i wchodzi do niego dementor, który wywołuje w Harrym jego najstraszniejsze wspomnienia i powoduje jego utratę przytomności. Nie kończy się na poważnych obrażeniach dzięki obecności nowego nauczyciela Obrony Przed Czarną Magią – profesora Remusa Lupina.
Na pierwszej lekcji wróżbiarstwa Harry słyszy straszną wróżbę, że towarzyszy mu znak Ponuraka – omen nieszczęścia. Tego samego dnia ma też opiekę nad magicznymi zwierzętami, podczas której Draco ulega kontuzji.
Niedługo później, Harry, udaje się na pierwszą lekcję z profesorem, który go ocalił w pociągu. Pokazuje on uczniom bogina, jednak jedynie Potterowi nie pozwala na konfrontację z nim.
Harry próbuje przekonać kogo się da, żeby dali mu zgodę na wycieczki do Hogsmeade, niezbędna jest jednak zgoda rodziców, której nie otrzymał. Gdy pozostali byli w miasteczku, Harry spotkał Lupina i rozmawiał z nim na temat tego, czemu nie pozwolił mu walczyć z boginem.
W Noc Duchów, podczas uczty, Gruba Dama zostaje napadnięta i ucieka. Jej miejsce zostaje przekazane szalonemu rycerzowi Sir Cadogan’owi. Irytek wyjawia, że atak to sprawka Syriusza Black’a.
Pierwszy mecz przeciw Ślizgonom zostaje w ostatniej chwili przełożony, a tego dnia – zamiast Slytherin – stanie przed nimi Hufflepuff. Podczas meczu dementorzy ponownie powodują utratę przytomności Harry’ego. Tym razem zostaje też zniszczona jego ulubiona miotła.
Profesor postanawia nauczyć Harry’ego zaklęcia Patronus, by mógł się bronić przed kolejnymi atakami.
Przed kolejną wycieczką do Hogsmeade Harry dostaje prezent od Fred’a i Georg’a Weasley’ów: Mapę Huncwotów. Korzysta z niej i peleryny-niewidki, żeby dołączyć do przyjaciół poza szkołą. Przy okazji udaje mu się podsłuchać od nauczycieli, że Syriusz Black jest jego ojcem chrzestnym i zdradził rodziców Pottera.
Hagrid dostaje list od ministerstwa, w którym zawarta jest data sądu nad hipogryfem, który skrzywdził Malfoy’a.
Na Boże Narodzenie Harry dostaje najnowszą Błyskawicę. Hermiona ma obawy, że może miotła może być przeklęta, dlatego informuje o tym panią McGonagall.
Sam Potter ćwiczy z Lupinem patronusa, który mu jeszcze nie najlepiej wychodzi.
Niedługo później odzyskuje swoją miotłę.
Na meczu przeciw Krukonom znów pojawiają się intruzi. Tym razem Harry wyczarowuje patronusa i łapie znicz. Nie tylko wygrał mecz, lecz także powstrzymał dementorów, którzy okazali się tak naprawdę przebranymi Ślizgonami.
W nocy do pokoju Gryffindoru włamuje się Syriusz, który najprawdopodobniej użył listy haseł Neville’a.
Harry ponownie wymyka się do Hogsmeade, jednak tym razem zostaje nakryty. Snape, który jest wściekły na Potter’a, po obejrzeniu jego Mapy Huncwotów woła Lupina. Ten tę mapę zabiera, ale ratuje przed karą.
Podczas egzaminu wróżbiarstwa profesor Trelawney traci świadomość i wymawia przepowiednie o połączeniu się sługi z Czarnym Panem.
Hagrid nie daje rady obronić swojego hipogryfa i zostaje ustalona data jego egzekucji na ten wieczór. Przyjaciele odwiedzają go, by dodać mu otuchy. Niestety, w drodze powrotnej ucieka Parszywek, szczur Rona, przez co zaczyna się seria niespodziewanych wydarzeń. Szczur ucieka w stronę Wierzby Bijącej, tam łapie go Rona, natomiast chłopca porywa pies przypominający Ponuraka. Harry i Hermiona podążają za nim tajnym przejściem, które okazuje się prowadzić do Wrzeszczącej Chaty. Tam pokazuje im się Syriusz Black, który razem z przybyłym po chwili Remusem Lupinem wyjawia prawdę. Mówi o jego relacjach z ojcem Pottera i o prawdziwym zdrajcy. Niedługo później na miejsce dociera też Severus Snape, który chce wydać Syriusza, jednak trójka obecnych uczniów go obezwładnia.
Gdy cała grupa chce wrócić do szkoły, by zakończyć całą sprawę, profesor Lupin zmienia się w wilkołaka. Harry, próbując z Hermioną pomóc Black’owi, natyka się na ogromną grupę dementorów, z którą sobie nie radzi. Ratuje go tajemnicza postać. Traci wtedy przytomność.
Przyjaciele trafiają do skrzydła szpitalnego. Tam Dumbledore – jako jedyny – wierzy im w to, że Syriusz jest niewinny. Podpowiada im, co mogą zrobić. Hermiona korzysta ze zmieniacza czasu i cofa się z Potterem w czasie o trzy godziny.
We dwójkę ratują Hardodzioba przed egzekucją. Czekają na rozwój przypadków, aż dochodzi do starcia z dementorami. Harry długo czeka, zanim dociera do niego, że to nie jego ojciec, ale on sam wyczarował patronusa. Ratuje siebie przed tragedią, po czym obserwuje jak zostaje zabrany do skrzydła szpitalnego.
Razem z Hermioną lecą na hipogryfie do miejsca, gdzie znajduje się Syriusz i go wyciągają, po czym sami udają się w miejsce, z którego zaczęli tę podróż w czasie.
Następnego dnia okazuje się, że Lupin rezygnuje z posady. Były już nauczyciel oddaje młodzieńcowi Mapę Huncwotów i pelerynę-niewidkę. W drodze do domu dociera do Harry’ego list od Syriusza. Potwierdza on, że to on kupił dla Pottera miotłę i zawierał pozwolenie na przyszłe wycieczki do Hogsmeade.
Przekazuje on też Ronowi sówkę, która ten list dostarczyła. Przyjaciel obiecuje zabrać Harry’ego na zbliżający się finał mistrzostw świata w quidditchu.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: