Harry Potter i więzień Azkabanu - Streszczenie szczegółowe

„Harry Potter i Więzień Azkabanu” – trzecia część serii o młodym czarodzieju autorstwa J.K. Rowling.
„Sowia Poczta”
Zbliża się trzeci rok nauki Harry’ego w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Do Harry’ego docierają listy od: Hermiony, Rona i Hagrida. Pierwszy raz w życiu dostaje prawdziwe prezenty z okazji swoich urodzin: zestaw miotlarski, fałszoskop i Potworną księgę Potworów, kolejno od wymienionych wcześniej przyjaciół.
Przychodzi też list z Hogwartu, z którego wynika, że w ciągu roku szkolnego będzie można brać udział w wycieczkach do Hogsmeade – tylko za pisemną zgodą rodziców.
„Wielki błąd Ciotki Marge”
Harry oglądając wiadomości zwykłych ludzi dowiaduje się o ucieczce groźnego Syriusza Blacka. Zostaje też poinformowany przez wujostwo o odwiedzinach Ciotki Marge i umawia się, że jeśli będzie się dobrze zachowywał, to dostanie zgodę na zwiedzanie Hogsmeade. Niestety, pewnego wieczoru Ciotka obraża rodziców Harry’ego, który w przypływie złości powoduje, że pęcznieje i unosi się do nieba. Przestraszony tym, co zrobił, pakuje rzeczy i ucieka.
„Błędny Rycerz”
Harry, uciekając, przebiegł kilkanaście przecznic, po czym dopiero się zatrzymał. Tam Potter z przerażeniem spostrzegł, że jest obserwowany przez straszne zwierzę. Na szczęście pojawia się autobus, który okazuje się środkiem transportu dla zagubionych czarownic. Konduktor, który przedstawił się jako Stan Shunpike, zaprosił go do środka i zgadza się zawieść go – oczywiście za standardową opłatą – do Londynu. Po drodze Harry poznaje nowe informacje o seryjnym mordercy, natomiast gdy u celu czeka go niespodzianka – Korneliusz Knot. Ucina on rozmowę z głównym bohaterem, któremu tłumaczy, że nie dostanie kary za swój czyn. Potter jest zdezorientowany, gdyż w zeszłym roku grożono mu wyrzuceniem za czar, który był rzucony przez Skrzata. Skoro nie czeka go kara, próbuje przekonać Ministra Magii, żeby zezwolił mu na wyjścia do Hogsmeade, jednak ten się nie zgadza, a nawet odradza mu brania udziału w wycieczkach.
„Dziurawy Kocioł”
Harry zamieszkuje w Dziurawym Kotle do końca wakacji. W międzyczasie często odwiedza ul. Pokątną. Dzień przed wyjazdem spotyka przyjaciół, Hermionę, Rona i jego rodzinę. Potter podsłuchuje, że Syriusz uciekł z Azkabanu, żeby go odnaleźć.
„Dementor”
Harry zostaje odwieziony – wraz z rodziną Weasley’ów i Hermioną – na peron. Wszyscy wsiadają do przedziału wraz z tajemniczą postacią – Remusem Lupinem. W drodze pociąg się zatrzymuje, wtedy straszliwy cień odnajduje Harry’ego. Traci on na chwilę przytomność. Gdy się budzi, dowiaduje się, że to był dementor.
„Szpony i fusy”
Draco szydzi podczas śniadania z tego, że Harry zemdlał podczas spotkania z dementorem.
Później odbywa się pierwsza lekcja wróżbiarstwa. Hermionie nie podoba się nauczycielka tego przedmiotu, zwłaszcza gdy profesorka wróży Harry’emu z fusów ponuraka.
Inną lekcją tego dnia jest opieka nad magicznymi stworzeniami, gdzie karma wraca do Draco – zostaje on zaatakowany przez Hardodzioba, którego prowokował swoim zachowaniem. Musi udać się do skrzydła szpitalnego.
„Upiór w szafie”
Zbliża się pierwsza lekcja Obrony przed czarną magią z nowym – już trzecim – nauczycielem tego przedmiotu. Remus Lupin naucza o boginach – stworach przyjmujących postać największego lęku osoby, która go widzi – i sposobu obrony przed nimi. Przed Nevill’em pojawia się bogin w postaci Snape’a, którego zaklęciem ozdabia ubraniem swojej babci. Potem każdy w kolejce walczy z tym stworzeniem, jednak gdy nadchodzi kolej Pottera, Lupin nie pozwala mu na konfrontację. Przejmuje na siebie uwagę bogina, który zamienia się w księżyc w pełni. Młodzieniec myśli, że profesor uznaje go za zbyt słabego do walki.
„Ucieczka Grubej Damy”
Zaczyna się kolejna lekcja obrony przed czarną magią. Całej klasie podoba się sposób, w jaki Remus Lupin te lekcje prowadzi. Nikt nie zwraca nawet na uwagi Malfoy’a odnośnie jego ubioru. Zajęcia są ciekawe, Harry marzy o tym, by pozostałe przedmiot też były tak przyjemne.
Niestety lekcje jego przyjaciela, Hagrida, nie były tak lubiane. Główną przyczyną był incydent na pierwszej lekcji. Teraz gajowy przygotowywał do lekcji bezpieczniejsze stwory, które jednak były też nudniejsze.
Przyszedł czas na pierwszą wycieczkę do Hogsmeade. Harry dalej nie uzyskał żadnego zezwolenia na udział.
Ron kłóci się z Hermioną, bo jej kot próbuje złapać Parszywka, szczura chłopca.
Następnego dnia cała trójka udaje się na lekcję zielarstwa. Zauważają tam płaczącą Lavender Brown. Dowiadują się, że jej królik został zabity przez lisa, na co dziewczyna rozpłakana mówi, że mogła to przewidzieć. Zarzeka się, że przepowiednia ją o tym ostrzegała. Hermiona uporczywie doszukuje się w całości logicznego wyjaśnienia, ponieważ nie wierzy we wróżenie przyszłości.
Podczas gdy przyjaciele są na wycieczce, Harry włóczy się po szkole. Spotyka go Filtch, który każe mu iść do pokoju wspólnego, jednak młodzieniec udaje się do sowiarni odwiedzić Hedwigę. Po drodze spotyka profesora Lupina, który zaprasza go na herbatę. Podczas rozmowy Lupin przedstawia powody, dla których nie pozwolił na jego walkę z boginem.
W czasie uczty, z okazji Nocy Duchów, Gruba Dama zostaje zaatakowana przez nieznanego sprawcę, po czym ucieka ze swojego stanowiska. Uczniowie spędzają noc w Wielkiej Sali, natomiast na miejsce portretu Grubej Damy zostaje przeniesiony Sir Cadogan. W międzyczasie nauczyciele poznają od Irytka tożsamość włamywacza: Syriusz Black.
„Ponura przegrana”
Harry i Ron słyszą rozmowę Severusa i Dumbledore’a. Wynika z niej, że mistrz eliksirów podejrzewa kogoś z grona nauczycieli o to, że współpracuje z Syriuszem i pomógł mu dostać się do środka.
Na krótko przed rozpoczęciem meczu między Gryffindorem a Slytherinem Oliver Wood informuje, że z powodu kontuzji Malfoy’a będą grać przeciw Puchonom.
Na lekcji obrony przed czarną magią nie zjawia się Remus Lupin. Zastępuje go Severus Snape, który pomija wiele tematów i zaczyna lekcję na temat wilkołaków. Podczas zajęć zadaje pytania, na które Hermiona zna odpowiedź. Gdy dziewczyna odpowiada, Snape karze ją utratą punktów za to, że mówiła niepytana. Ron staje w jej obronie, przez co dostaje szlaban. Na koniec zadaje całej klasie absurdalnie długą pracę domową.
Podczas tego meczu dementorzy wkraczają na stadion przeszkadzając uczniom w meczu. Harry traci przytomność, przez co jego drużyna przegrywa mecz a Nimbus 2000 zostaje zniszczony.
„Mapa Huncwotów”
W związku z wydarzeniami podczas meczu, profesor Lupin obiecuje Harry’emu, że nauczy go jak walczyć z dementorami.
Ogłoszono kolejną wycieczkę do Hogsmeade. Harry już planował, w jaki sposób spędzi ten dzień w pokoju wspólnym, gdy Fred i George obdarowują go wyjątkowym prezentem: Mapą Huncwotów. Uczą go jak z niej korzystać, on natomiast używa nabytej wiedzy, by zwiedzić Hogsmeade. Tam spotyka się z Ronem i Hermioną, potajemnie ze sobą rozmawiają. Wtedy Harry podsłuchuje rozmowę nauczycieli, z której dowiaduje się, że Syriusz Black to jego ojciec chrzestny i zdradził on rodziców Pottera.
„Błyskawica”
Do Hagrida przychodzi list, w którym znajduje się wiadomość odnośnie ataku hipogryfa na Draco Malfoy’a. Nie zostaje on uznany za odpowiedzialnego za to wydarzenie, jednak Hardodziób zostaje oceniony surowiej. Uważa się go za niebezpieczeństwo dla uczniów i dlatego Hagrid ma się z nim stawić na przesłuchanie.
W czasie świąt Bożego Narodzenia Harry dostaje niezwykły prezent: nową miotłę. Jest to najnowszy model Błyskawicy. Hermiona ma obawy odnośnie jej pochodzenia. Jest to bardzo droga miotła, nie mógł kupić jej byle kto, to może być pewnego rodzaju próba zrobienia Harry’emu krzywdy. Informuje profesor McGonnagall o tym fakcie. Miotła zostaje skonfiskowana w celu sprawdzenia, czy nie są na nią nałożone jakieś klątwy. Istnieją podejrzenia, że to Syriusz Black wysłał Potterowi ten prezent.
„Patronus”
Lupin udziela Potterowi prywatnych lekcji, podczas których uczy młodzieńca zaklęcia Patronusa. Pierwsze próby chłopca nie należą do udanych, jednak postępy były widoczne.
W męskiej sypialni Gryffindoru Ron odnajduje ślady krwi i odrobinę sierści. Oskarża Krzywołapa, kota Hermiony, o to, że zjadł jego zwierzątko i obraża się na dziewczynę, która pozostaje obojętna.
„Gryfoni przeciw Krukonom”
Podczas trwającego meczu między Gryffindorem a Ravenclaw na stadion wkraczają dementorzy. Harry’emu udaje się wyczarować patronusa i złapać znicz, dzięki czemu wygrywa. Okazuje się, że to Draco i kilku innych Ślizgonów była przebrana za dementora.
Po meczu Hermiona nie świętuje z pozostałymi Gryfonami, a Ron nie próbuje się z nią pogodzić.
Wieczorem Weasley budzi się z krzykiem. Okazuje się, że Syriusz Black włamał się do dormitorium i uciekł. Miał on najpewniej listę wszystkich haseł skradzioną wcześniej od Neville’a Longbottoma.
„Złość Snape’a”
Następuje kolejna wycieczka do Hogsmeade, a Harry ponownie nielegalnie bierze w niej udział. Gdy z Ronem obrzucają Malfoy’a, Crabbe’a i Goyle’a śnieżkami, część peleryny spada z Harry’ego odsłaniając jego głowę. Szybko ucieka do swojego dormitorium, żeby zdążyć, zanim Draco poskarży się nauczycielom o jego wypadzie. Niestety, gdy dociera do zamku, Snape go spotyka. Znajduje Mapę Huncwotów i wzywa do siebie Lupina. Profesor obrony przed czarną magią ratuje chłopca, jednak zabiera tę mapę.
„Przepowiednia Profesor Trelawney”
Bohaterowie dostają od Hagrida wiadomość, że na apelację od ukarania hipogryfa ma przybyć kat. Niestety musiał się w tym czasie uczyć, by zdać egzaminy i zdobyć Standardowe Umiejętności Magiczne.
Zaczyna się egzamin z wróżbiarstwa, w którego trakcie profesor Trelawney traci świadomość i przepowiada, że tej nocy sługa Czarnego Pana złączy się z Lordem Voldemortem.
Później tego dnia ma mieć miejsce egzekucja Hardodzioba. Przyjaciele idą spotkać się z gajowym, by go podnieść na duchu. Hermiona znajduje Parszywka. W tym czasie nadchodzą pracownicy Ministerstwa, więc cała trójka chowa się pod peleryną-niewidką i odchodzą.
„Kot, szczur i pies”
Ron zauważa, że jego szczur usilnie próbuje uciec z jego ręki. W tym czasie pojawia się Krzywołap, który ściga Parszywka. Gdy Ron próbuje złapać go przed kotem, porywa go czarny pies. Jego przyjaciołom udaje się przedostać pod gałęziami Wierzby Bijącej do tajnego przejścia, którym dostają się do nawiedzonego domu: Wrzeszczącej Chaty. Tam znajdują Ron i Syriusza Blacka. Ten drugi rozbraja całą trójkę. Potter próbuje go zaatakować i udaje mu się odzyskać jego różdżkę. W środku pojawia się profesor Lupin, który ponownie odbiera różdżki i wita się serdecznie z Syriuszem Blackiem. Zła Hermiona wyjawia tajemnicę nauczyciela – jest wilkołakiem. Ten natomiast stwierdza, że Parszywek – tak jak Syriusz – jest animagiem – Peterem Pettigrew.
„Lunatyk, Glizdogon, Łapa, Rogacz”
Syriusz i Lupin próbują zabić szczurka, jednak trójka przyjaciół próbuje ich powstrzymać. Nauczyciel obrony przed czarną magię opowiada o jego przypadłości i grupie przyjaciół z Hogwartu, razem z którymi wychodził w księżycowe noce do tej chaty oraz stworzył Mapę Huncwotów.
„Sługa Lorda Voldemorta”
W pokoju pojawia się kolejny nauczyciel – Severus Snape, który chce złapać Syriusza. Harry, Ron i Hermiona jednocześnie próbują go rozbroić, przez co traci przytomność.
Syriusz opowiada jak poznał położenie Petera, następnie wyznaje prawdę za zdradą rodziny Potterów. Faktycznie to Syriusz miał być Strażnikiem Tajemnicy ich przebywania, jednak przekonał on pozostałych, że to zły pomysł. Wyznaczono na to miejsce Petera, który okazał się śmierciożercą. Gdy później zdrajca został odnaleziony przez ojca chrzestnego Pottera, postanowił on wrobić go w zabójstwo kilkunastu mugoli. Odciął sobie palec, żeby uznano go za zmarłego i uciekł w postaci szczura.
Black i Lupin odczarowują szczura i faktycznie pojawia się przed nimi ich stary przyjaciel. Chcą go zabić, jednak Harry przekonuje ich, że nie może im pozwolić na to, by zostali zabójcami. Zgadzają się na oddanie go dementorom. Zabierają Snape’a ze sobą i wychodzą z kryjówki.
„Pocałunek dementora”
Gdy wychodzą z kryjówki, okazuje się, że jest pełnia księżyca. Remus Lupin przemienia się w wilkołaka. Żeby go uspokoić Syriusz Black zamienia się w zwierzę, tak samo jak Peter, który wykorzystuje zamieszanie do ucieczki.
Harry z Hermioną odsuwają się od niebezpieczeństwa, ale nagle słyszą wycie psa. To Syriusz potrzebuje pomocy. Idą go szukać, by go uratować, jednak zostają otoczeni przez ogromną grupę dementorów. Harry próbuje wyczarować patronusa, jednak każda kolejna próba kończy się fiaskiem. W ostatniej chwili jakaś mglista zwierzyna przebiega po jeziorze i odgania wszystkie cieniste postacie. Harry’emu wydaje się, że postać, do której wrócił patronus, to jego ojciec. Potter mdleje.
„Tajemnica Hermiony”
Harry odzyskuje przytomność w skrzydle szpitalnym Hogwartu. Słyszy jak Snape rozmawia z Ministrem Magii. Dowiaduje się, że na Blacku ma zostać złożony pocałunek dementora. Próbuje on bronić swojego ojca chrzestnego, jednak zarzuca mu się omamienie klątwami lub kłamstwami. W pomieszczeniu z Harrym zostaje tylko Hermiona, Dumbledore i nieprzytomny Ron. Dyrektor Hogwartu wierzy temu, co mówi Harry. Informuje Granger o trzech obrotach, po czym wychodzi mówiąc, że ich zamknie.
Po chwili przyjaciel dziewczyny rozumie, o co w tym chodzi. Dostała ona od Albusa Dumbledore’a zmieniacz czasu, który pozwala na cofanie się w czasie. Biegną razem do domu Hagrida, gdzie zaraz odbędzie się egzekucja. Uwalniają Hardodzioba i chowają go w lesie. Później postanawiają obserwować Wierzbę Bijącą, żeby zobaczyć tok wydarzeń. Po dłuższym czasie Harry dochodzi do wniosku, że tą drogą będzie przechodzić Lupin, dlatego powinni zmienić położenie. Idą do domku Hagrida, ostatecznie jednak udają się nad jezioro w lesie, żeby Harry mógł zobaczyć kto wyczarował patronusa. Czekają we dwójką przez dłuższą chwilkę. Harry jest bliski pocałunku i dalej nikt się nie pojawia. W końcu rozumie, że w tej chwili to właśnie siebie widział i wyczarowuje pięknego patronusa: jelenia. Widzi jak pada nieprzytomny i wraz z przyjaciółką odlatują na hipogryfie. Znajdują Syriusza Blacka i go uwalniają, po czym sami udają się w ostatniej chwili do skrzydła szpitalnego, gdzie powinni się w tej chwili znajdować.
„Znowu sowia poczta”
Bohaterom ledwo udaje się wejść na czas. Dyrektor zamyka za nimi drzwi.
Następnego dnia Potter dowiaduje się, że Remus Lupin zrezygnował ze stanowiska nauczyciela obrony przed czarną magią. Wynika to z tego, że ludzie dowiedzieli się, że jest wilkołakiem i obawiają się o bezpieczeństwo uczniów. Oddaje on Harry’emu pelerynę-niewidkę i Mapę Huncwotów.
Gdy Potter wraca do domu dostaje list od ojca chrzestnego, w którym Syriusz potwierdza, że to on kupił Błyskawicę. Ponadto dołącza zgodę na odwiedzanie Hogsmeade w przyszłym roku. Ron obiecuje, że spróbuje zaciągnąć Harry’ego na Finał Mistrzostw Świata w quidditchu, który odbędzie się w wakacje.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.