Harry Potter i więzień Azkabanu - Streszczenie

Rozdział 1 ,,Sowia poczta’’
Harry siedząc pod kocem odrabia zadania na wakacje. Następnie w oczekiwaniu na północ czyta artykuły ,,Proroka Codziennego’’, wspominając przy tym Rona, który dodzwonił się do wujostwa, co nie skończyło się zbyt miło – odebrał wuj Vernon. W końcu wybiła północ – urodziny Pottera. Chłopak otwiera prezenty i listy od przyjaciół, po czym idzie spać.

Rozdział 2 ,,Wielki błąd ciotki Marge’’
Harry razem z wujostwem ogląda wiadomości, w których mowa jest o niejakim Syriuszu Blacku. Jest on przedstawiany jak osoba niebezpieczna i wznoszona jest prośba o ostrożność i uwagę. Wuj Vernon oburzył się twierdząc, iż Potter jest do niego bardzo podobny. Po chwili złośliwych uwag stwierdza, że pora jechać po jego siostrę – ciotkę Marge , która przyjechała w odwiedziny na parę dni. Chłopaka z ciotką łączy bardzo zła relacja – kobieta na każdym kroku obraża i upokarza Harry’ego. Nim wuj zdąży wyjść z domu Potter szantażuje go, że jeśli nie podpisze mu zgody na wycieczki szkolne, ‘’przez przypadek’’ jego magia wyjdzie na jaw. Mężczyzna zgadza się, jednak pod warunkiem, że chłopak będzie zachowywał się grzecznie i uprzejmie na czas pobytu Marge w domu Dursley’ów. Harry zgadza się i idzie mu to bardzo dobrze. Stara znosić się wszelkie obelgi nie reagować złością, jednak jego cierpliwość kończy się ostatniego dnia jej odwiedzin, kiedy pod wpływem alkoholu ciotka wyzywa jego rodziców, twierdząc, że to ich wina, że zginęli w wypadku. Ostro zdenerwowany Potter nadmuchuje ciotkę, po czym razem z bagażami i sową znika z domu wujostwa wystraszony i niemalże pewny, że zostanie wyrzucony z Hogwartu.

Rozdział 3 ,,Błędny rycerz’’
Po długich rozmyślaniach nad swoją przyszłością, Harry postanawia udać się na pokątną, wyciągnąć z Banku Gringotta wszystkie oszczędności i żyć z dala od czarodziejów. Siedząc na chodniku nagle zauważa duże i ciemne stworzenie zbliżające się do niego na niebezpiecznie bliską odległość. Gdy chce ono skoczyć na Pottera, nagle zjawia się autobus o nazwie ,,Błędny Rycerz’’. Z pojazdu wysiada mężczyzna, Stan Shunpike. Pyta on chłopaka co się stało oraz wyjaśnia czym jest ,,Błędny Rycerz’’. Harry wykorzystuje to, by udać się na pokątną, a na pytanie o imię przedstawia się jako Neville, jego szkolny kolega, po to, aby uniknąć znalezienia go przez Ministerstwo. Podczas podróży do Londynu Potter poznaje kierowcę autobusu(Ernesta Pranga) oraz dowiaduje się nowych informacji na temat Syriusza Blacka, który okazuje się być mordercą. Gdy docierają do ,,Dziurawego Kotła’’, okazuje się,że na chłopaka czeka tam już Korneliusz Knot – Minister Magii. Stan i Ernest dowiadują się kim Harry jest naprawdę, a Knot zabiera go do swojego biura, chcąc z nim porozmawiać. Podczas rozmowy Potter dowiaduje się, że nie zostanie wyrzucony ze szkoły i uznają ten incydent za ‘’mały wypadek’’. Minister zachowuje się dziwnie i prosi, aby chłopak nie opuszczał ulicy Pokątnej i wracał do Dziurawego Kotła przed zachodem słońca. Harry zgadza się tylko po to, aby mężczyzna podpisał mu zgodę na wycieczki do Hogsmeade . Niestety jego prośba została odrzucona. Potter zostaje zaprowadzony przez Toma do pokoju, w którym czeka na niego Hedwiga, która przyleciała za nim. Chłopak kładzie się na łóżku momentalnie zasypiając.
Rozdział 4 ,,Dziurawy Kocioł’’
Harry zostaje na ulicy Pokątnej do zakończenia letnich wakacji. W tym czasie kupuje książki i przedmioty do szkoły, na które pieniądze ma z banku i oszczędności rodziców. Odrabia również wszystkie zadania z pomocą Floriana Fortescue. Do Dziurawego Kotła przybywają najbliżsi przyjaciele Pottera – Hermiona Granger oraz Ron Weasley ze swoją rodziną. Percy zostaje prefektem naczelnym Gryffindoru, z czego Fred i George mają ubaw. Granger postanawia zakupić sobie zwierzaka, więc razem udają się do Magicznej menażerii, gdzie zakupuje ona kuguchara, który zaczyna gonić szczura Rona – Parszywka. Hermiona nazywa zwierzaka Krzywołapem. Ostatniej nocy przed wyjazdem do Hogwartu chłopak podsłuchuje rozmowę rodziców Rona na temat Syriusza Blacka. Uważają oni, iż chce on dostać się do Hogwartu ze względu na Harry’ego i uważają , że nie powinien on brać udziału w wycieczkach do Hogsmeade, gdyż jest to zbyt niebezpieczne. Uspokaja ich jednak fakt, że Dumbledore bardzo dobrze ochrania szkołę.

Rozdział 5 ,,Dementor”
Harry i przyjaciele z rodziną Rona wyjeżdżają na pociąg do Hogwartu. Artur Weasley informuje chłopaka o tym, że jest szukany przez Syriusza Blacka. W pociągu Potter zostaje zaatakowany przez dementora, traci przytomność. Pomaga mu profesor Lupin – nowy nauczyciel obrony przed czarną magią. Gdy docierają do Hogwartu wyjaśniają sytuacje z McGonagall, a Hermiona dostaje nowy plan lekcji. Dowiadują się także o tym,że Hagrid będzie uczył opieki nad magicznymi stworzeniami.

Rozdział 6 ,,Szpony i fusy”
Pierwsza lekcja wróżbiarstwa nie zapadła Potterowi miło w pamięć – nauczycielka przepowiedziała mu nagłą śmierć. Ron również uważa, że ponurak którego zobaczył w fusach z herbaty Harry’ego jest omenem śmierci. Hermiona za to uważa, że to kompletne bzdury. McGonagall uspokaja uczniów mówiąc, że wróżby profesor Trelawney rzadko się sprawdzają. Następnie pora na lekcję z Hagridem, która okazuje się być bardzo ciekawa, chociaż niebezpieczna. Draco, który nie stosował się do zaleceń nauczyciela, został zaatakowany przez hipogryfa. Wieczorem trójka przyjaciół odwiedza Hagrida, martwiąc się o jego stanowisko. Ten jednak nie za bardzo jest zadowolony z ich wizyty, mówi, że Harry nie powinien wychodzić z zamku po zmroku.

Rozdział 7 ,,Upiór w szafie”
Lekcja eliksirów. Harry i Ron pomagają Draconowi w przyrządzaniu eliksiry powodującego kurczenie się zwierząt i ludzi. Ślizgon porusza temat Hagrida i tego, co jego tata ma zamiar zrobić. Neville zostaje skarcony przez Snape’a, przez co na koniec lekcji jego żaba kurczy się do rozmiaru kijanki. Następnie pora na obronę przed czarną magią – Lupin prezentuje klasie bogina. Hermiona wyjaśnia, iż jest to zjawa przybierająca wygląd czegoś, czego najbardziej się boimy, Profesor prezentuje zaklęcie, po czym zaczynają się ćwiczenia. Pierwszy jest Neville, którego bogin zamienia się w Snape’a. Za pomocą zaklęcia chłopak ubiera go w zieloną sukienkę i kapelusz z wypchanym sępem. Po kilku następnych osobach pora na Pottera, którego bogin zmienił się w dementora. Nauczyciel staje przed chłopakiem i pokonuje bogina.

Rozdział 8 ,,Ucieczka Grubej Damy”
Harry prosi McGonagall o podpisanie zgody na wycieczkę do Hogsmeade. Niestety kobieta odmawia, więc Hermiona z Ronem idą sami. Potter ten czas spędza u Lupina na herbatce, gdzie zauważa jak ten wypija eliksir, który dostał od Snape’a. Chłopak ostrzega Remusa przed nim, nie będąc pewnym intencji mistrza eliksirów. Remus jednak nie bierze sobie słów Harry’ego na poważnie. Gdy jego przyjaciele wracają opowiada im o spotkaniu z nauczycielem, po czym wieczorem razem wybierają się na ucztę z okazji Nocy Duchów. Kiedy wracali do wieży, okazało się, że Gruba Dama została zaatakowana przez Syriusza Blacka.

Rozdział 9 ,,Ponura przegrana”
Uczniowie zostali przeniesieni do Wielkiej Sali. Poszukiwania zbiega zakończyły się niepowodzeniem, o czym dowiedział się Harry podsłuchując rozmowę Albusa i Snape’a. Obraz Grubej Damy został zastąpiony portretem Sir Cadogana, który od teraz bronił wieży Gryffindoru. Nadszedł mecz Quidditcha Puchonów z Gryfonami, a pogoda była fatalna.Mieli oni również nowego szukającego, dużo większego od Pottera. Dodatkowo na meczu zjawili się dementorzy przez co Harry stracił przytomność i spadł z miotły z wysokości 50 stóp. Obudził się w łóżku szpitalnym, a gdy dowiedział się , że przegrali a jego miotła została roztrzaskana i nie da się jej naprawić; załamał się.

Rozdział 10 ,,Mapa Huncwotów”
Lupin zgadza się nauczyć Pottera jak wyczarować Patronusa, który służy do obrony przed dementorami. Podczas kolejnego wypadu do Hogsmeade Harry nie zamierza zostać w zamku. Pomagają mu bliźniacy Fred i George, którzy dają mu mapę huncwotów – magiczny plan Hogwartu na którym widać wszystkie tajne przejścia i skróty. Dzięki temu Harry dostaje się do piwnicy miodowego królestwa i razem z przyjaciółmi idą do pubu, w którym podsłuchują rozmowę Hagrida, Ministra Magii oraz innych nauczycieli, z której dowiedział się, że Syriusz Black przyjaźnił się z jego rodzicami i jest jego chrzestnym ojcem.

Rozdział 11 ,,Błyskawica”
Trójka przyjaciół stara się pomóc Hagridowi w uniewinnieniu hipogryfa, jednak nie mają pojęcia jak to zrobić. Nadchodzą święta – Harry dostaje w prezencie najnowszą miotłę Błyskawicę. Hermiona i Ron kłócą się z powodu Krzywołapa, który ciągle atakuje parszywka. Dziewczyna donosi McGonagall o miotle, a kobieta sprawdza, czy nie jest ona zaczarowana.

Rozdział 12 ,,Patronus”
Spotkanie Pottera i Lupina mające na celu naukę wyczarowania Patronusa. Chłopak próbuje kilkukrotnie, jednak nie udaje mu się i za każdym razem mdleje słysząc w głowie głosy swoich zabijanych rodziców. Chce próbować dalej, jednak Remus nie pozwala mu na to i kończy spotkanie. Harry i Ron nadal są źli na Hermionę za to,że powiedziała o miotle. Weasley dzieli się z Potterem przemyśleniami na temat przyjaciółki , która nie opuszcza ani jednej lekcji, mimo , że niektóre ma w tym samym czasie. Lupin rozmawia z Harrym na temat pocałunku dementora, a chłopak uważa, że Syriusz powinien go otrzymać. Pewnego razu idąc na wieżę Gryffindoru spotyka profesor McGonagall , która oddaje mu miotłę. Szczęśliwy Harry godzi się z Hermioną. Nagle słyszą krzyk Rona, który pokazuje im kępkę kocich, rudych włosów i uważa, że parszywka zabito.

Rozdział 13 ,,Gryfoni przeciw Krukonom”
Mecz Quidditcha Krukonów z Gryfonami. Nowa szukająca, która rozprasza Harry’ego. Nagle Potter zauważa trzech dementorów i bez zastanowienia rzuca zaklęcie Patronusa, jednak kiedy łapie znicz okazuje się, że to Draco, Crabb i Goyle robili sobie żarty. Gryfoni świętują wygraną do późna. W nocy wszystkich budzi krzyk Rona, o tym, że Syriusz Black chciał go zabić. McGonagall pyta portret o to, czy wpuszczał jakiegoś mężczyznę na co ten odpowiada twierdząco.

Rozdział 14 ,,Złość Snape’a”
Potter ponownie wymyka się do Hogsmeade. Gdy Draco zaczyna obrażać Rona dostaje błotem w twarz od Harrego, któremu przez przypadek zsuwa się peleryna z głowy, co widzi Malfoy. Chłopak stara się jak najszybciej wrócić do Hogwartu by udawać, że cały czas tam był. Trafia jednak w ręce Snape’a który każe mu opróżnić kieszenie po czym każe mapie wyjawić swoją tajemnicę. Mapa odpowiada mu złośliwie i obraża go. Nauczyciel przywołuje do swojego gabinetu Lupina który zapewnia o nieszkodliwości mapy, po czym odbiera ją Potterowi.

Rozdział 15 ,,Finał Quidditcha”
Hagrid przegrywa sprawę Hardodzioba. Ron oferuje mu pomoc w apelacji. Gdy Draco zaczyna obrażać półolbrzyma, Hermiona nie wytrzymuje i uderza go w twarz. Zachowuje się bardzo dziwnie i rezygnuje z lekcji wróżbiarstwa oraz opuszcza lekcje zaklęć, ale o niczym nie mówi pozostałej dwójce. Kilka godzin przed rozpoczęciem meczu chłopak budzi się z dziwnego snu. Podchodzi do okna i wygląda za nie – zauważa Krzywołapa idącego w stronę jakiegoś wielkiego, czarnego psa , jednak po chwili zwierzęta znikają. Mecz Quidditcha. Po chwili przewagi Gryfonów , Ślizgoni ich doganiają, jednak gdy drużynie Pottera udaje się mocno przeważać nad przeciwnikami, chłopak łapie znicz i wygrywają mecz. Gryfoni świętują zdobycie pucharu.

Rozdział 16 ,,Przepowiednia profesor Trelawney”
Hagrid informuje całą trójkę o wyroku hipogryfa. Spotykają kata oraz członków Komisji Likwidacji Niebezpiecznych Stworzeń. Egzamin z wróżbiarstwa. Gdy Harry wychodzi z klasy nauczycielka wpada w trans i zachrypnięta opowiada przepowiednię dotyczącą Lorda Voldemorta i jego wiernego sługi. Harry dostaje list od Hagrida dotyczący egzekucji hipogryfa, która miała się odbyć o zachodzie słońca. Przyjaciele ukryci pod peleryną niewidką udają się do Hagrida, który oddaje Ronowi jego szczurka. Podczas powrotu do zamku przysłuchują się odgłosom egzekucji.

Rozdział 17 ,,Kot,szczur i pies”
Szczurek ucieka Ronowi. Chłopak goni go, jednak nagle zostaje zaatakowany przez ponuraka i wciągnięty do dziury pod Wierzbą Bijącą. Harry i Hermiona podążają za nimi i trafiają do Wrzeszczącej Chaty. Zrozpaczony Weasley wykrzykuje, że to pułapka jednak jest już za późno. Syriusz Black wychodzi zza drzwi. Potter z dziewczyną próbują go obezwładnić. Wbiega Lupin i uczniowie mają nadzieję , że im pomoże jednak tak się nie dzieje, a nauczyciel zwraca się do Syriusza jak do przyjaciela. Zdenerwowana Hermiona wyjawia jego sekret – Remus jest wilkołakiem. Profesor tłumaczy, że 12 lat temu to Peter Pettigrew zdradził rodziców Harry’ego i ukrywał się pod postacią szczura Rona- parszywka.

Rozdział 18 ,,Lunatyk, Glizdogon, Łapa i Rogacz”
Przyjaciele nie chcą uwierzyć w to, co mówi nauczyciel. Syriusz zaprzecza temu, że zabił Petera. Lupin opowiada o czasach swojej młodości i nauce w Hogwarcie – wyjaśnia, że to Dumbledore zbudował dla niego Wrzeszczącą Chatę aby w czasie pełni miał się gdzie zaszyć i że te wszystkie odgłosy to jego sprawka i to przez niego myślano, że chata jest nawiedzona. Opowiada również o trójce swoich najlepszych przyjaciół : Jamesie Potterze, Syriuszu Blacku i Peterze Pettigrew. Mówi także, że Snape nie lubi go, ponieważ przez głupi żart Blacka omal nie stracił życia. Nagle w drzwiach pojawia się nikt inny jak Severus.

Rozdział 19 ,,Sługa Lorda Voldemorta”
Snape krępuje Lupina linami, a Black mimo szczerych chęci nie jest w stanie go ochronić. Podekscytowany Severus każe uczniom wracać do zamku, lecz Harry sprzeciwia się mu i celuje w niego różdżką i atakuje zaklęciem ,,Expelliarmus”. Mistrz eliksirów traci przytomność , dzięki czemu Black ratuje Remusa. Mimo wszystko przyjaciele zaczynają ufać Syriuszowi dopiero w momencie, w którym za sprawą zaklęcia szczur na nowo zmienia się w Petera. Lupin i Black chcą go zabić, ale Harry podejmuje decyzje o wzięciu go do zamku i oddaniu w ręce dementorów.

Rozdział 20 ,,Pocałunek dementora”
Syriusz proponuje Harry’emu wspólne mieszkanie, co uszczęśliwia chłopaka. Niespodziewanie Lupin zmienia się w wilkołaka, a Black zmienia się w animaga stara się powstrzymać go przed zaatakowaniem pozostałych. Peter zamienia się w szczura i ucieka do zakazanego lasu. Harry i Hermiona biegną w stronę Syriusza, który wydał z siebie bolesne skomlenie. Zauważają mężczyznę leżącego nad rzeką już w ludzkiej postaci, a nad nim pełno dementorów. Harry stara się wyczarować patronusa, jednak nie udaje mu się . W momencie w którym dementor chciał wyssać duszę Potterowi, zwierzę otoczone srebrzystym blaskiem odstrasza ciemne postacie i ratuje obojga. Chłopak traci przytomność ze zmęczenia.

Rozdział 21 ,,Tajemnica Hermiony”
Harry budzi się w skrzydle szpitalnym i słyszy rozmowę dotyczącą wczorajszych wydarzeń. Okazuje się , że to Snape przyniósł ich do Hogwartu. Dowiaduje się również o tym, że Syriusz jest skazany na pocałunek dementora. Zaczyna krzyczeć, że Black jest niewinny, a Dumbledore prosi o rozmowę na osobność z nim i Hermioną. W niezrozumiały dla Harry’ego sposób mówi, że mogą uratować aż dwa istnienia i podaje im miejsce położenia gabinetu profesora Flitwicka. Gdy Albus wychodzi oboje zakładają na szyję wisiorek , który okazuje się być zmieniaczem czasu. Cofają się o trzy godziny i ratują hipogryfa od śmierci ukrywając go gdzieś w lesie. Następnie czekają, aż wyjdą spod Wierzby Bijącej, aby złapać Petera. Potem Harry szuka osoby, która wyczarowała patronusa, kiedy ich uratowała. Nikogo nie znalazł, więc zrozumiał, że to on był osobą, która go wyczarowała i teraz zrobił to samo, po czym razem z Hermioną dosiadają hipogryfa i lecą do gabinetu Flitwicka, skąd uwalniają Syriusza, który odlatuje na Hipogryfie.

Rozdział 22 ,,Znowu sowia poczta”
Przyjaciele zdążyli w ciągu ostatnich dziesięciu minut wrócić do skrzydła szpitalnego, przywitać się z Dumbledorem i położyć z powrotem. Nagle do sali wchodzi rozgniewany Snape, który oskarżył Pottera i Granger o uwolnienie Syriusza. Nikt nie umiał go uspokoić, a po jakimś czasie opuścił salę. Następnego dnia szczęśliwy Hagrid informuje ich o ucieczce hipogryfa. Dowiadują się również o rezygnacji Lupina, ponieważ Snape ”przez przypadek” powiedział im o jego sekrecie. Gryfoni dostają puchar domów, a podczas podróży pociągiem do domu Harry dostaje list od Syriusza w którym pisze, że to on podarował mu błyskawicę. Do listu dołączone jest oświadczenie dzięki któremu chłopak będzie mógł odwiedzać Hogsmeade oraz dopisek, w którym Black ofiaruje Ronowi małą sówkę.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.