Harry Potter i więzień Azkabanu - Najważniejsze informacje

„Harry Potter i Więzień Azkabanu”
Jest to tom trzeci serii „Harry Potter”
Autor: J. K. Rowling
Pierwsze wydanie: lipiec 1999 roku przez wydawnictwo Bloomsbury Publishing
Narrator: trzecioosobowy, wszechwiedzący
Gatunek: powieść
Rodzaj literacki: epika

Czas i miejsce akcji: miejsca rzeczywiste (np. Londyn, Little Whinging), lokalizacje magiczne (np. Hogsmeade). Fabuła rozgrywa się od 13 urodzin Harry’ego do ukończenia trzeciego roku nauki w Hogwarcie

„Harry Potter i Więzień Azkabanu” stanowi kontynuację losów Harry’ego, który skończył 13 lat. Dowiadujemy się, że z więzienia dla niebezpiecznych czarodziei uciekł Syriusz Black. Harry jest sfrustrowany „nadmuchuje” ciotkę Petunię i ucieka z domu Dursleyów. Dostaje się do pubu „Dziurawy Kocioł”, gdzie spotyka się z ministrem magii Korneliuszem Knotem. Harry ma pozostać do końca wakacji w pubie i nie chodzić po mongolskim Londynie. Potter spotyka się z przyjaciółmi, z którymi udaje się do Hogwartu. W szkole dzieją się dziwne rzeczy. Hagrid jako nauczyciel od opieki nad magicznymi stworzeniami przyprowadza na zajęcia hipogryfa Hardodzioba, który atakuje Draco. Zwierzę ma zostać ścięte. Harry otrzymuje nową miotłę od nieznanego nadawcy. Potter odbywa kilka prywatnych lekcji u profesora Lupina, aby młodzieniec nauczył się zaklęcia „Patronus”, które odpędza dementorów – zjawy, które przebywają w Więzieniu Azkabanie, lecz przybyły do Hogwartu w celu odnalezienia Syriusza Blacka. Harry spotyka zbiegłego więźnia w postaci psa, który porywa Rona do Wrzeszczącej Chaty. Okazuje się, że Syriusz nie miał złych zamiarów i tak naprawdę jest ojcem chrzestnym Harry’ego. Niestety Black zostaje zaatakowany przez dementorów. Harry z przyjaciółmi cofa się w czasie, ratuje Hardodzioba przed egzekucją, ochrania Syriusza przed dementorami swoim zaklęciem „Patronus”. Wszystko jak zwykle kończy się szczęśliwie.

Ważniejsi bohaterowie:
Harry Potter – młody czarodziej o czarnych włosach i zielonych oczach. Zaczyna trzeci rok nauki w Hogwarcie. Jego rodzicami są James i Lily Potterzy, a ojcem chrzestnym Syriusz Black. Harry jest bardzo odważny, wytrwały i ambitny. Szybko uczy się nowych zaklęć. Jest szczęśliwy, że odnalazł członka rodziny.
Hermiona Granger – młoda czarodziejka o brązowych włosach i wystających przednich zębach. Pochodzi z rodziny mugolskiej. Pomaga Harry’emu w jego przygodach. Jest bardzo mądra i ambitna. Często bywa przemądrzała.
Ron Weasley – wysoki, młody czarodziej o rudej czuprynie i piegach na policzkach. Pochodzi z biednej rodziny, ma szóstkę rodzeństwa. Jest bardzo ambitny, ale leniwy i przewrażliwiony na swoim punkcie. Jego zwierzątkiem jest szczurek Parszywek.
Syriusz Black – zbiegły więzień z Azkabanu. Jest również ojcem chrzestnym Harry’ego. Dobrze znał rodziców chłopca. Chce uchronić Harry’ego przed niebezpieczeństwem.

Inni bohaterowie: Albus Dumbledore, profesor Remus Lupin, Severus Snape, państwo Dursleyowie, Korneliusz Knot, profesor Trelawney, Draco Malfoy, Fred i George Weasley, Molly i Arthur Weasleyowie, Hardodziób, profesor McGonagall, Parszywek (Peter Pettigrew).

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.