Harry Potter i więzień Azkabanu - Czas i miejsce akcji

Harry Potter i więzień azkabanu to trzecia część całego tomu. Harry wraz z przyjaciółmi jest już w trzeciej klasie. Jest to rok szkolny 1993-1994. Początek utworu, tak jak poprzednie części swój początek ma jeszcze w trakcie wakacji. Kolejne część powieści to rok szkolny oraz zakończenie roku szkolnego.

Prawie cała akcja utworu toczy się na terenach Hogwartu. Nikt nie wie, gdzie dokładnie znajduje się ten zamek. Najprawdopodobniej znajdziemy go gdzieś na terenie Szkocji. Dla mugoli zamiast pięknego zamku ukazują się ruiny, z tabliczką o możliwości zawalenia ich zawalenia się. Jednym z pierwszych wspomnianych miejsc jest Privet Drive 4- dom Dursleyów. Chwilę czasu Harry błąka się po uliczkach mugolskiego miasta. Po biegach wydarzeń spowodowanych złością i rozgoryczeniem Harry trafia do Dziurawego Kotła w Londynie. Dziurawy Kocioł to pub w Londynie. Stanowi on też granicę między światem zwyczajnych mugoli, a światem czarodzejów. Chwilowo tam pomieszkując Potter często zwiedza i spaceruje ulicą Pokątną, na której znajduje się wiele magicznych sklepów, takich jak Bank Gringotta, Madame Malkin − szaty na wszystkie okazje czy też Magiczne Dowcipy Weasleyów. Tak jak co roku Harry, Ron i Hermiona oraz wielu innych uczniów udają się na stację King’s Cross, aby następnie wsiąść do Hogwart Express, który dowiezie wszystkich swoich uczniów do Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Historia Hogwartu sięga aż do IX lub X wieku naszej ery. Czterech najpotężniejszych czarodziejów i czarodziejek postanowiło zbudować szkołę, w której będą mogły kształcić się następne pokolenia czarodziejów. Pomysłodawcami tej idei byli wymienieni wyżej czarodzieje. Był to Salazar Slytherin, Godryk Gryffindor, Helga Huffelpuff i Rowena Ravenclaw. Od ich nazwisk wywodzą się odpowiednio cztery domy: Slytherin, w którym był m.in. Draco Malfoy, Gryffindor, w którym był Harry, uczniem Huffelpuff był Ernie Macmillan, natomiast jednym z reprezentantów Ravenclaw jest Gilderoy Lockhart.

Pottera często można spotkać na boisku do quidditcha. Już na pierwszym roku profesor McGonagall zauważyła ogromny talent chłopca, do gry w tej dziedzinie. Został jednym z najmłodszych członków drużyny w historii. Grał na pozycji szukającego, w czym był świetny. Harry podsłuchuje rozmowy nauczycieli wraz z Madame Rosmerty oraz samym Ministrem Magii. Całe to zdarzenie ma miejsce w Hogsmade, czyli niewielkiej miejscowości nieopodal Hogwartu. Uczniowie w czasie wolnym często spotykają się tam aby wypić trochę piwa kremowego lub po prostu spędzić wspólnie trochę czasu. Harry wraz z przyjaciółmi często odwiedza swojego przyjaciela Hagrida. Hagrid jest gajowym w Hogwarcie, mieszka w małej chatce na skraju Zakazanego Lasu.

Rozwój zdarzeń decyduje o tym, że przyjaciele znajdują się we Wrzeszczącej Chacie. Uczniowie mówili o tym miejscu, jakoby było ono nawiedzone, przez to uczniowie raczej omijali to miejsce szerokim łukiem.

Kończąc rok szkolny uczniowie ponownie wracają pociągiem na stację King’s Cross, aby za dwa miesiące ponownie przekroczyć mury Hogwartu.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: