Harry Potter i Zakon Feniksa - Geneza utworu i gatunek

,,Harry Potter i Zakon Feniksa” to już piąta książka z cyklu opowiadań o przygodach Harry’ego Potter’a. Jest powieścią młodzieżową, ale nie oznacza to, ż dorośli nie mogliby tego przeczytać.
W tej książce Harry ponownie spędza wakacje w domu przy ulicy Privet Drive, u Dursley’ów. Czarodziej chciałby jak najszybciej rozpocząć piąty rok nauki w szkole magii i czarodziejstwa Hogwart. Nie może się doczekać spotkania z swoimi najlepszymi przyjaciółmi, Ronem Weasley’em i Hermioną Granger. Niestety, ci go zaniedbują i nie odpisują na jego listy. Niczego nie poprawia tajemnicze zachowanie wszystkich czarodziei wokół. Harry ma już dość i pragnie zmienić swoją sytuację. Na domiar złego, sprawy przybierają nieoczekiwany obrót.
Nowy rok nauki w Hogwarcie nie zapowiada się tak jak zwykle – tym razem jest jeszcze gorzej. Co gorsza, Hogwart przejęło ministerstwo magii. Nauczycielem od obrony przed czarną magią zostaje Wielki Inkwizytor Hogwartu, Dolores Umbridge. Harry Potter wiele razy jej się naraził. Swoje odważne czyny przypłacił raną na ręce.
Na dodatek, młodego czarodzieja opętowuje Ten-Którego-Imienia-Nie-Wolno-Wymawiać, przez co Harry jest świadkiem ataku na pana Artura Weasleya. Dumbledore poznawszy prawdę, nakazuje profesorowi Snape’owi uczyć Potter’a oklumencji, aby zamknąć jego umysł przed Czarnym Panem.
W tym samym czasie Lord Voldemort próbuje odkryć treść przepowiedni, jaką kiedyś wygłosiła nauczycielka wróżbiarstwa, Sybilla Trelawney. Jej zapis przechowywano w Ministerstwie Magii, a dokładniej w Departamencie Tajemnic. Na szczęście dla dobrych czarodziei, zapis przepowiedni mógł zdobyć tylko ten, którego ona dotyczyła.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: