Harry Potter i Zakon Feniksa - Streszczenie krótkie

W tej części przygód młodego czarodzieja autorstwa J. K. Rowling zostajemy świadkami tego, jak świat czarodziejów staje w ogniu. Zaczyna panować chaos i nigdzie nie jest bezpiecznie.

Najpierw, w wakacje, kuzyna Harry’ego zaatakowali dementorzy. Obronił Dudley’a, jednak poniosło to za sobą konsekwencje. Dostaje wiadomość, że wyrzucono go ze szkoły za złamanie zasad i czarowanie poza szkołą. Podczas pobytu u Weasley’ów dowiaduje się przypadkiem o Zakonie Feniksa.
Wkrótce udaje się na nieplanowane przesłuchanie. Artur Weasley i Albus Dumbledore bronią chłopca. Dzięki zeznaniom pani Figg zostaje uniewinniony i może wrócić do nauki.
Harry zostaje oddelegowany przez Zakon Feniksa do pociągu. Na miejscu Harry pierwszy raz widzi co ciągnie szkolne powozy, o których uważa się, że nic ich nie ciągnie – to testrale, widzą je tylko Ci, którzy byli świadkami śmierci.
W szkole pojawia się nowa nauczycielka, która jest jedną z pracownic Ministerstwa Magii. To Dolores Umbridge. Rozsiewa propagandę, że Lord Voldemort nie powrócił. Ponadto na jej lekcjach Obrony Przed Czarną Magią nie uczy praktyki. Niedługo później zostaje ogłoszona Wielką Inkwizytor Hogwartu, zaczyna wydawać nowe rozporządzenia i zasady. Jednym z nich jest dekret edukacyjny numer dwadzieścia cztery, który rozwiązuje wszystkie szkolne kluby i drużyny oraz zakazuje ich formowania.
Harry zaczyna prowadzić dla przyjaciół i znajomych ze wszystkich domów, które go na pewno go nie wydadzą – czyli każdego poza domem Slytherinu – lekcje obrony przed czarną magią. Grupa uczniów, która uczęszcza na jego zajęcia, nazywa siebie Gwardią Dumbledore’a.
Harry ma wizję ataku na Weasley’a. Powiadamia o tym Dumbledore’a dzięki czemu ratunek przychodzi na czas. Dowiaduje się, że Voldemort może wchodzić do jego umysłu. Snape – z nakazu Dumbledore’a – uczy Pottera zamykania umysłu, żeby był mniej podatny na ataki ze strony Czarnego Pana.
Sytuacja zaczyna się pogarszać. Ktoś wydaje Gwardię Dubledore’a, przez co dyrektor zostaje oskarżony i otoczony przez Ministerstwo Magii. Nie zostaje jednak złapany, bo znika z zamku bez śladu. Dyrektorem Hogwartu zostaje Dolores Umbridge.
Snape przestaje uczyć Pottera oklumencji, bo ten zajrzał w jego wspomnienia bez zgody (i wiedzy).
Harry chce się spotkać z Syriuszem. Dowiaduje się, że jedyny kominek, który nie jest pod obserwacją Ministerstwa Magii, należy do obecnej dyrektor. Fred i George pomagają mu w dostaniu się do niego. Robią w szkole bałagan, mocno denerwują woźnego Filtcha i Wielką Inkwizytor. W końcu udaje im się odzyskać miotły, które zostały im zarekwirowane. Rzucają szkołę, bowiem nie zależy im na niej. Robią to w wielkim stylu i odlatują na miotłach zostawiając bałagan za sobą.
Podczas SUMów zostają zaatakowani Hagrid oraz profesor McGonagall. Okazuje się, że to sprawka Dolores Umbridge. Potter również ma wizję, w której Voldemort torturuje Black’a. Próbuje się z nim skontaktować, co mu się udaje dzięki skoordynowanej akcji z przyjaciółmi. Dowiaduje się od Stworka, że Syriusza nie ma w jego domu. Przerażony Harry ma zamiar udać się do Ministerstwa, jednak zostaje nakryty. Dzięki kłamstwom Hermiony udaje się zaciągnąć dyrektor do Zakazanego Lasu, gdzie zostaje zaatakowana. Dwójka przyjaciół wraca do pozostałych, którzy już zdążyli się rozprawić ze Ślizgonami.
Harry dociera z Gwardią Dumbledore’a do budynku Ministerstwa. Wdzierają się do środka. Niestety, okazuje się, że to była pułapka obmyślona przez Czarnego Pana. Syriusz ginie w walce ze śmierciożercami. Ministerstwo nie może już dłużej zaprzeczać, że Lord Voldemort powrócił.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: