Harry Potter i Zakon Feniksa - Opracowanie

„Harry Potter i Zakon Feniksa” opracowanie
Autorem książki jest znana brytyjska pisarka Joanne Kathleen Rowling (czyli J. K. Rowling). „Harry Potter i Zakon Feniksa” wchodzi w skład serii książek o losach młodego czarodzieja i walce dobra ze złem pn. „Harry Potter” i stanowi jego piątą część. Utwór został wydany w 2003 roku przed wydawnictwo Bloomsbury Publishing. W książce występuje trzecioosobowy narrator wszechwiedzący, który opowiadana nam o wydarzeniach, których bohaterem jest Harry Potter i jego przyjaciele, uczuciach , które odczuwają, ich planach, zamiarach i motywacjach. „Harry Potter i Zakon Feniksa” jest powieścią młodzieżową, fantastyczną, należy do utworów z gatunku epiki.
„Harry Potter i Zakon Feniksa” opowiada o historii młodego czarodzieja o imieniu Harry Potter, który dowiedział się, że zabójca jego rodziców powrócił i przybrał już pełną postać, czyhając na jego życie. Poznaje członków Zakonu Feniksa, którzy planują pokonać Voldemorta i uratować Pottera. Po tym jak Harry ratuje kuzyna Dudleya przed dementorem Zakon Feniksa pojawia się w domu wujostwa Dursleyów. Czarodzieje zabierają ze sobą Pottera i udają się z nim do Kwatery Głównej, gdzie spotyka rodzinę Weasley, Hermionę i ojca chrzestnego Syriusza Blacka. Harry udaje się wraz z Arthurem Weasley na przesłuchanie w Ministerstwie Magii, na którym obecny jest minister Korneliusz Knot, Dolores Umbridge oraz Albus Dumbledore. Chłopiec przepytywany jest z powodu wykorzystania magii w obecności człowieka. Było to przecież jednak konieczne, ponieważ Harry ratował i siebie i kuzyna Dudleya. Niedługo później wszyscy młodzi czarodzieje trafiają do Hogwartu, w którym nowym nauczycielem obrony przed czarna magią jest Dolores Umbridge, która woli nauczanie teoretyczne od praktycznego. Bardzo szybko Dolores zaczyna się rządzić, nie podoba jej się, że Harry i Dumbledore opowiadają o powrocie Voldemorta, ponieważ ani ona ani Ministerstwo w to nie wierzą. Umbridge dochodzi do władzy, stając się najpierw Wielkim inkwizytorem Hogwartu, a następnie przejmując stanowisko dyrektora szkoły. Wprowadza wiele dekretów edukacyjnych i zakazów. Harry wraz z przyjaciół organizują spotkania Gwardii Dumbledore’a, na których Potter uczy w sposób praktyczny obrony przed czarną magią chętnych uczniów, aby potrafili ochronić się w przypadku walki ze śmierciożercami lub Voldemortem. Umbridge chcąc uciszyć Harry’ego karze go fizycznie, np. nakazała mu pisanie piórem, pozyskującym tusz z jego krwi i raniącym go ciągle w dłoń, po czym została mu blizna. Harry jednak z Hermioną i Ronem szybko przechytrzają Dolores zaprowadzając ją do Zakazanego lasu, gdzie trafia w ręce centaurów. Potter miewa różne wizje, w ostatniej z nich widział, jak Voldemort torturował jego ojca chrzestnego Syriusza Balcka. Z tego powodu wyruszył do departamentu Tajemnic, aby mu pomóc. Nie udało mu się to jednak, ponieważ przybyli śmierciożercy, a Bellatriks zabiła Syriusza. Harry w akcie odwagi pobiegł za nią, rzucając w jej stronę zaklęciem, lecz pojawił się Voldemort, z którym starł się Dumbledore. Harry został przeniesiony z dyrektorem do Hogwartu, gdzie Albus opowiedział mu o przepowiedni, według której Harry jest jedyną osobą,, która może pokonać Czarnego Pana, ponieważ ma dar, którego on nie posiada. Jest nim miłość. Potter wraca na wakacje do domu Dursleyów.
Fabuła rozgrywa się w latach 1995–1996 w dwóch obszarach: lokalizacjach rzeczywistych (np. ulice Little Whinging, dom Durlseyów) i nierzeczywistych, magicznych (np. Hogwart, Departament Tajemnic, Ministerstwo Magii).

Najważniejsi bohaterowie:

Harry Potter – młody czarodziej, którego rodzice zostali zabici z rąk Vodlemorta, kiedy był jeszcze mały. Od tego wydarzeni mieszka w domu Dursleyów. Harry ma czarne włosy, które się nieco dłuższe i bardziej niesforne z tyłu głowy oraz zielone oczy. Jest bardzo odważnym i zdolnym czarodziejem, który uratował Dudleya przed dementorem. Odpowiedział za to przed Ministerstwem Magii. Był wytrwały, zawsze dążył do wyznaczonego sobie celu, którym było pokonanie Voldemorta. Kiedy Dolores znęcała się nad nim, nie pokazał po sobie żadnego bólu, aby nie dać satysfakcji okrutnicy. Zachował wszystko dla siebie. Kiedy dowiedział się, że jego ojciec chrzestny jest torturowany przez Czarnego Pana bez zastanowienia udał się mu na ratunek. Był niezwykle mądry, rozsądny i zdolny. Zawsze pomagał przyjaciołom, kiedy tego potrzebowali, był oddanym przyjacielem.

Hermiona Granger – młoda czarownica o gęstych, brązowych włosach, które zazwyczaj są rozpuszczone, nie upięte. Jest pierwsza posiadaczka magii w swojej rodzinie, ponieważ jej rodzice są ludźmi. Jest bardzo ambitna, mądra i inteligentna. Czyta wiele książek, zawsze jako pierwsza uczy się nowych zaklęć, z wyprzedzeniem przygotowuje się na kolejne zajęcia. Zorganizowała Harry’emu wywiad z dziennikarką Ritą Skeeter, aby Potter mógł powiedzieć wszystkim o powrocie Vodlemorta. Co więcej, utworzenie Gwardii Dumbledore’a było jej pomysłem. Hermiona jest również bardzo odważną i szlachetną czarodziejką. Od razu pomogła Harry’emu, kiedy dowiedziała się, ze Syriusz Black jest torturowany przez Czarnego Pana.

Ron Weasley – młody czarodziej, pochodzący z biednej i wielodzietnej rodziny państwa Weasley. Ma pięciu braci i młodszą siostrę. Ma rude włosy i liczne piegi na twarzy. Jest bardzo ambitnym i mądrym czarodziejem. A także wiernym i lojalnym przyjacielem, który nieraz pomógł Harry’emu. Bez zastanowienia udał się z nim do Departamentu Tajemnic, aby uratować Syriusza, pomógł mu nawet wejść do biura Dolores Umbridge i pozbyć się jej wreszcie.

Dolores Umbridge – starsza podsekretarz Ministerstwa. Uwielbiała różowe ubrania, dlatego ubierała się tylko w tym kolorze. Miała mysie włosy, które upinała w koka, była po czterdziestce. Najpierw otrzymała stanowisko nauczyciela obrony przed czarną magią, następnie stała się Wielkim Inkwizytorem, a później dyrektorem Hogwartu. Nikt jej nie lubił, dręczyła Harry’ego, zadając mu kary fizyczne. Ostatecznie straciła posadę dyrektora.

Inni bohaterowie: Lord Voldemort, Syriusz Black, Molly i Arthur Weasley, państwo Dursleyowie z Dudleyem, Draco Malfoy, Albus Dumbledore, profesor Minerwa McGonagall, Hagrid, Severus Snape, centaur Firenzo, Bellatriks Lestrange, Garup (brat Hagrida), Rita Skeeter (dziennikarka, z którą Harry miał zorganizowany wywiad do gazety), profesor Trelawney (która została zwolniona przez Doloresi zastąpiona centaurem Firenzo), Zgredek, członkowie Zakonu Feniksa: Hestia Jones, Nimfadora Tonks, Emmelina Vance, Remus Lupin, Elfias Doge, Kingsley Shacklebolt, Sturgis Podmore, Dedalus Diggle, Alastor Moody.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: