Harry Potter i Zakon Feniksa - Streszczenie

„Harry Potter i Zakon Feniksa” – streszczenie książki
Po raz kolejny spotykamy Harry’ego w wakacje przed rozpoczęciem kolejnego roku nauki. Tym razem prowokuje Dudley’a, jednak w międzyczasie pojawiają się dementorzy. Atakują obu chłopców, a Harry z trudnością daje im radę.
Jest to zapowiedź tego, w jak okropnym stanie znajdował się świat czarodziejów.
Harry dostał wiadomość o wydaleniu ze szkoły za używanie poza nią magii. Wujostwo chce go też wyrzucić z domu, jednak trafia do nich wyjec, który ostrzega przed konsekwencjami tej decyzji. Niedługo później przybywa też list, w którym zawarta jest data jego przesłuchania w tej sprawie.
Z domu zabiera Pottera Remus Lupin, Alastor Moody i Nimfadora Tonks.
W końcu, po tak długich wakacjach, stęskniony Harry może w końcu zobaczyć swoich przyjaciół, Rona i Hermionę. Wyjaśniają oni przyjacielowi, dlaczego pisali listy niezawierające żadnych konkretów, czym jest Zakon Feniksa.
Harry nie panuje nad sobą i daje upust swoim emocjom, wściekłości. Przychodzą bliźniacy Fred i George, a chwilę potem dołącza Ginny. Razem dopowiadają to, czego się dowiedzieli, a jeszcze nie powiedzieli.
W domu na Grimmauld Place 12 znajduje się też Syriusz. Kłoci się on z Molly Weasley na temat tego, czy Harry powinien się dowiedzieć o sprawach Zakonu, natomiast sam młodzieniec chciałbym wiedzieć wszystko. Mama Rona nie chce się zgodzić, ponieważ uważa, że jest na to za młody.
Stworek, podczas gdy mieszkańcy sprzątają dom, pokazuje im pewne miejsce w domu. Znajdują tam drzewo genealogiczne rodu Blacków.
Artur zabiera Pottera na przesłuchanie. Wychodzą odrobinę wcześniej, dzięki czemu nie spóźniają się, mimo zmiany godziny na wcześniejszą. Podczas tego przesłuchania Harry zostaje uniewinniony.
Podczas dalszego sprzątania w domu Blacków zostaje znaleziony bogin. Pokazuje jej on martwego Rona i Harry’ego.
Zaczyna się rok szkolny. Potter kolejny raz dociera do szkoły pociągiem, a z niego przesiada się na wozy. Do tej pory wydawało się, że nic ich nie ciągnie, tylko same jadą. Teraz dowiedział się, że to przez cały czas były testrale – zwierzęta widziane tylko przez świadków czyjejś śmierci.
W szkole pojawia się nowa nauczycielka, która jest jedną z pracownic Ministerstwa Magii. Łatwo jest ją sprowokować i dostać u niej szlaban, co niestety przydarzyło się też Potterowi. Ponadto na lekcjach Obrony Przed Czarną Magią profesor Umbridge nie są ćwiczone praktycznie żadne zaklęcia, przez co uczniowie ich nie umieją.
Percy, który stał się czarną owcą rodziny Weasley’ów, ostrzega Ron’a, żeby ograniczył lub zerwał kontakty z Harry’m.
Dolores zostaje Wielką Inkwizytor Hogwartu, zaczyna wprowadzać coraz więcej 'dekretów edukacyjnych’, które w rzeczywistości pogarszają warunki do nauki i integracji.
Harry ma już dość nieproduktywnych lekcji Obrony Przed Czarną Magią. Zbiera grupę zaufanych przyjaciół i znajomych i zaczyna zebrania, na których uczy ich później między zaklęć, które powinny być przerabiane na zaklęciach. Nazywają tą grupę Gwardią Dumbledore’a.
Po meczu quidditcha, w którym Gryffindor zwycięża nad Slytherinem, Malfoy obraża Weasley’ów i matkę Harry’ego. Ten, wraz z Georg’em atakują Malfoy’a. Umbridge, za karę, zabiera im miotły i wyrzuca z drużyny.
Harry ma wizję ataku na Weasley’a, dzięki czemu ratuje mu życie. Spotyka się z Arturem w szpitalu świętego Munga. Dowiaduje się, że Voldemort może czytać w jego myślach a nawet opętać, dlatego Snape – z nakazu Dumbledore’a – uczy Pottera oklumencji (zamykania umysłu).
Podczas jednej z lekcji wróżbiarstwa profesor Trelawney zostaje zwolniona przez Umbridge.
Do Dolores Umbridge zgłasza się uczennica, Marietta, która wyjawia jej informacje o Gwardii Dumbledore’a. Przez jej decyzję Albus Dumbledore zostaje zwolniony z Hogwartu. Próba złapania go kończy się jego ucieczką.
Snape strasznie się wścieka, gdy spotyka Harry’ego oglądającego jego wspomnienia w myślodsiewni. Młodzieniec widział we wspomnieniu swojego ojca, który poniżał Snape’a oraz matkę, która go broniła. Upokorzony Severus nie przyjmuje jej pomocy z wdzięcznością, a nawet przezywa ją szlamą. Nauczyciel, za karę, przestaje go uczyć oklumencji.
Potter spotyka się z profesor McGonagall w ramach porad zawodowych. Rozmawia z nią o tym, że chciałby zostać aurorem.
Harry chce się spotkać z Syriuszem. Niestety: jedyny kominek, który nie jest pod obserwacją, należy do Wielkiej Inkwizytor. Udaje mu się do niego dotrzeć z pomocą bliźniaków Freda i George’a Weasley’ów. Zrobili oni bagno na korytarzu, którego woźny Filtch i Dolores Umbridge nie mogli sprzątnąć. Później odzyskują miotły, które wcześniej im skonfiskowano. Odlatując rzucają szkołę. Dzięki pieniądzom, które dawno temu dał im Harry, zakładają sklep z magicznymi gadżetami. Swoje magiczne gadżety reklamowali w szkole przez cały rok szkolny.
W czasie meczu quidditcha, w którym Harry nie może wziąć udziału, Hagrid pokazuje temu młodzieńcowi i Hermionie Graupa – swojego brata. Gdy wracają, dowiadują się, że Ron wygrał mecz.
Podczas SUMów Harry’ego Dolores Umbridge atakuje profesor McGonagall i Hagrida. Potter dostaje też kolejnej wizji, w której Voldemort torturuje Black’a.
Harry wie, że Voldemort może manipulować jego myślami, dlatego najpierw chce się upewnić, że nie ma go w domu. Razem z Ronem, Ginny, Hermioną i Luną zaczynają akcję, dzięki której znów uda się do kominka Umbridge i porozmawia z Syriuszem. Niestety nie spotyka swojego chrzestnego. Zamiast niego odpowiada mu Stworek. Z jego odpowiedzi Harry wnioskuje, że jednak wizja była prawdziwa.
Wszyscy zostają złapani. Profesor Umbridge pomagają Ślizgoni. Hermiona kłamie Wielkiej Inkwizytor, żeby zaciągnąć ją w pułapkę. Dolores łapie haczyk i wyciąga Harry’ego oraz Hermionę, żeby ją poprowadzili. Ci idą w stronę Zakazanego Lasu, gdzie napadają na nich centaury. Przyjaciołom udaje się wrócić, gdzie pozostała część grupy rozprawiła się już ze Ślizgonami.
Cała szóstka szuka sposobu na dostanie się do Departamentu Tajemnic. Luna sugeruje wyprawę na testralach. Udaje im się dotrzeć na miejsce.
Spotykają ich trudne przeszkody: zabezpieczenia, które mają chronić przed włamywaczami. Dzięki szczęściu udaje im się odnaleźć w końcu prawidłowe ścieżki.
Niestety, okazuje się, że to wszystko było pułapką. Na miejscu drużynę atakują śmierciożercy. Na ratunek przybywa Zakon Feniksa. Rozgrywa się pojedynek, podczas którego Bellatriks Lestrange posyła swojego kuzyna, Syriusza Blacka, za Zasłonę Śmierci. Zrozpaczony Harry nie może się pogodzić z utratą ojca chrzestnego.
Przepowiednia, po którą przybył Lord Voldemort, zostaje zniszczona. Na miejsce walki przybywa zarówno on sam, jak też Albus Dumbledore. Ten pierwszy zostaje przez niego pokonany, po czym Czarny Pan ucieka ze swoimi poplecznikami.
Przybywa Korneliusz Knot, który poznaje prawdę, na co odpowiedzią jest wyrzucenie Dolores Umbridge ze stanowiska w Hogwarcie.
Dumbledore zabiera Harry’ego do swojego gabinetu. Przeprasza go za to, że ciągle go unikał i wyjaśnia przyczyny swojej decyzji. Potem wyjawia młodzieńcowi wszystko, czego udało mu się dowiedzieć przez cały ten rok szkolny.
Książka „Harry Potter i Zakon Feniksa” kończy się powrotem uczniów do domu. Główni bohaterowie razem spędzają wszystkie chwile w oczekiwaniu na ten moment. Teraz, na stacji King’s Cross, kilku członków Feniksa ostrzegają wuja Vernona, żeby był dobry wobec Harry’ego.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.