Harry Potter i Zakon Feniksa - Streszczenie szczegółowe

Harry spędza kolejne wakacje u wujostwa Dursleyów. Chłopak nie ma jak dowiedzieć się co dzieje się w świecie czarodziejów po tym jak powrócił Voldemort. Jego przyjaciele, co prawda przysyłają mu listy, lecz są one bardzo ogólnikowe, pozbawione konkretów. Potter spacerując po Little Whining widzi jak jego kuzyn Dudley żegna się ze swoimi znajomymi. Harry zaczyna kłócić się z kuzynem. W trakcie sprzeczki zjawiają się dementorzy, którzy atakują obu młodzieńców. Harry rzuca zaklęcie „Patronus”, dzięki czemu obaj chłopcy mogą uciec. Pojawia się pani Figg, członkini Zakonu Feniksa, handlująca kocimi mieszańcami na Little Whining.
Pani Figg postanawia odprowadzić młodzieńców do domu. Harry pomaga iść Dudleyowi, który uwiesił się na jego ramieniu, przerażony spotkaniem z dementorami. Kobieta mówi, że jest charłakiem, czyli osobą urodzoną w rodzinie czarodziejów, lecz nieposiadającą żadnych zdolności magicznych. Chłopcy wracają do domu, gdzie wujostwo obwiniają Harry’ego o zły stan Dudleya. Potter otrzymuje cztery listy. Jeden od pana Weasley, który prosi Harry’ego, aby pozostał u wujostwa, drugi od Ministerstwa Magii z informacją o wydaleniu chłopaka ze szkoły za rzucanie zaklęć przy mugolu. Z trzeciego listu, ponownie od Ministerstwa Potter dowiaduje się, że decyzja o jego wyrzuceniu z Hogwartu zostaje odroczona. Ostatni list został wysłany przez Syriusza Blacka, który ma nadzieję, że młodzieniec pozostanie w domu Dursleyów. Wuj wyrzuca Harry’ego z domu. Po chwili przylatuje sowa, niosąc wyjca dla cioci Petunii. Kobieta nie pozwala mę1)żowi wyrzucić chłopaka ze swojego domu.
Pewnego dnia państwo Dursley opuszczają dom, aby odebrać nagrodę za najładniejszy trawnik. W tym czasie do Harry’ego przybywa dziewięciu czarodziejów. Emmelina Vance, Nimfadora Tonks, Remus Lupin, Kingsley Shacklebolt, Elfias Doge, Alastor Moody, Sturgis Podmore, Hestia Jones i Dedalus Diggle maja za zadanie bezpiecznie dostarczyć Pottera do Kwatery Głównej Zakonu Feniksu, mieszczącej się na Grimmauld Place.
W budynku Harry spotyka panią Weasley, która odsyła chłopaka do jednej z sypialń, gdyż członkowie Zakonu wciąż przebywają na ważnym spotkaniu. Na piętrze natrafia na Hermionę i Rona, którzy z radością witają go po tak długiej rozłące. Potter jest zły, że przyjaciele nie informowali go szczegółowo, co się dzieje w świecie czarodziejów. Młody Weasley i Gringer tłumaczą, że sami nie wiele wiedzą, gdyż nie mogą brać udziału w spotkaniach Zakonu, ponieważ nie są pełnoletni. Do pokoju przychodzi Fred, Ginny i George, którzy informują chłopaka, że Percy Weasley nie wierzy, ze Voldemort powrócił, dlatego też odwrócił się od rodziny i stanął po stronie ministerstwa Magii. Kiedy kończy się spotkanie Zakonu Feniksa przyjaciele schodzą na dół, aby wreszcie się czegokolwiek dowiedzieć.
Syriusz chce wprowadzić Harry’ego w cała sytuację związaną z powrotem Voldemorta, na co nie zgadza się pani Weasley. Ostatecznie po namowie męża, Lupina i Blacka niechętnie się zgadza, aby również i Fred, George, Ron i Hermiona poznali prawdę. Syriusz tłumaczy, że Zakon Feniksa próbuje odciąć Voldemorta od sojuszników. Negocjuje również z goblinami. Irytuje go fakt, że Ministerstwo Magii nie wierzy w powrót Czarnego Pana. Sugeruje, że powrót Voldemorta może być korzystny dla ministerstwa, co tłumaczyłoby postępowanie instytucji. Członkowie Zakonu sprzeciwiają się temu, aby ktokolwiek, kto nie ukończył jeszcze Hogwartu dołączył do nich. Syriusz zaczyna mówić, o jakiejś broni, której prędzej Voldemort nie posiadał, lecz przerywa mu pani Weasley. Wszyscy nieletni zmuszeni są do udania się do swoich sypialń na noc.Następnego dnia trójka przyjaciół postanowiła posprzątać salon. Podczas porządków pojawia się skrzat domowy Stworek, który nie jest zbyt zadowolony z przebywania obcych w domu jego dawnej właścicielki – matki Syriusza. Harry dostrzega na ścianie drzewo genealogiczne rodu Blacków. Chłopak dowiaduje się, że Syriusz spokrewniony jest m.in. z Malfoyami i Bellatrix Lestrange. Ojciec chrzestny informuje go, ze jego brat Regulus był śmierciożercą.
Harry po pożegnaniu się z panią Wesaley, Lupinem, Tonks i Syriuszem udaje się z panem Weasley do Ministerstwa Magii, gdzie Potter ma zostać przesłuchany. Okazuje się, że miejsce i termin przesłuchania uległ zmianie. Pan Weasley odprowadza chłopca na rozprawę. W spotkaniu uczestniczy Korneliusz Knot. Obrońcą Harry’ego jest sam Albus Dumbledore. Podczas przesłuchania Potter opowiada swoją wersję wydarzeń. Świadkiem potwierdzającym prawdomówność Harry’ego jest pani Figg, którą przyprowadził Dumbledore. Knot nie chce uwierzyć w przedstawioną historię. Nie chce uwierzyć, że dementorzy mogliby uwolnić się spod kontroli Ministerstwa Magii. Dumbledore oskarża sędziów o stronniczość. Dochodzi do głosowania, w którym większość osób poparła uniewinnienie Harry’ego.
Młodzi czarodzieje otrzymują listy z Hogwartu z wykazem potrzebnych podręczników. Hermiona i Ron zostają prefektami Griffindoru. Pani Weasley urządza z tego powodu przyjęcie. Harry czuje się przygnębiony, kiedy dowiaduje się, że zarówno jego ojciec jak i Syriusz za młodu również byli prefektami swoich domów. Moody pokazuje chłopcu starą fotografię członków Zakonu, na której znajdują się również jego rodzice. W salonie zmartwiona pani Weasley nawiedzana jest przed bogina, który pokazuje jej po kolei jej martwych członków rodziny. Stworek zostaje odpędzony przez Lupina, Syriusza i Moody’ego. Trójka przyjaciół jest odprowadzana przez zamienionego w psa Syriusza, Weasleyów, Lupina, Tonks i Moody’ego na peron 9 i 3/4, skąd udają się w podróż pociągiem do Hogwartu. Ron i Hermiona udali się do przedziału dla prefektów, zaś Harry usiadł z Ginny, Nevillem i Luną. Na miejscu uczniowie powozami zawożeni są do szkoły. Harry po raz pierwszy dostrzega przedziwne stworzenia ciągnące powozy. Luna twierdzi, że były tu od zawsze. Zdaje się, że nikt inny poza nimi ich nie dostrzega.
W Hogwarcie zostaje zorganizowana uczta z okazji rozpoczęcia roku szkolnego. Na stanowisko nauczyciela obrony przed czarną magią zostaje zatrudniony nowy profesor – Dolores Umbridge, która uczestniczyła w przesłuchaniu Harry’ego. Wszyscy w szkole uważają, że Potter i Dumbledore wymyślili sobie powrót Voldemorta. Nadchodzą pierwsze zajęcia z panią Dolores. Umbridge informuje swoich uczniów, że w trakcie lekcji nie będzie żadnego rzucania zaklęć, będzie nauczana sama teoria. Harry kłóci się z nową nauczycielką, która nie wierzy w powrót Czarnego Pana. Za wywołanie sprzeczki chłopak zostaje ukarany szlabanem i wizytą u swojego opiekuna. McGonagall ostrzega Harry’ego, że profesor Dolores może być szpiegiem ministra Knota.
Nowy kapitan Gryfonów Quidditcha – Angelina Johnson jest wściekła, że Harry dostał szlaban, gdyż nie będzie mógł wziąć udziału w wyborze nowego obrońcy. Podczas odbywania kary Harry zostaje zmuszony przez Umbridge do wielokrotnego pisania na pergaminie zdania „Nie będę opowiadać kłamstw”. Słowa te Potter notuje piórem, który jako tuszu używa jego krwi i rozcina skórę jego dłoni, aby również i tam pojawił się podobny tekst. O zaistniałej sytuacji młody czarodziej nie powiadamia nikogo. Nowym obrońcom Gryfonów zostaje Ron. W trakcie odbywania ostatniego dnia szlabanu w momencie, kiedy profesor Dolores dotyka dłoni Harry’ego chłopaka przeszywa silny ból, którego źródłem jest blizna ma czole. Potter ponownie postanawia wszystko zachować dla siebie i nie informować o tym dyrektora.
Harry chciał wysłać list do Syriusza, w którym poinformowałby ojca chrzestnego o sytuacji mającej miejsce w biurze Umbridge. W sowiarni spotyka Filcha i Cho, którzy oskarżają go o zamawianie łajnobomb. Ron otrzymuje pismo od brata Percy’ego, który prosi go, aby trzymał się z daleka od Harry’ego. Wściekły rudzielec drze list i wyrzuca go do kominka, w którym po chwili pojawia się głowa Syriusza. Black tłumaczy Potterowi, że ból blizny w obecności Dolores jest przypadkowy i nie powinien mieć z nią nic wspólnego. Co więcej, informuje, że Hagrid, którego nieobecnością martwili się przyjaciele, powinien już dawno wróci do szkoły, nikt nie wie gdzie obecnie przebywa. W gazecie „Proroku Codziennym” pojawia się informacja, że profesor Umbridge została Wielkim Inkwizytorem Hogwartu. Hermiona dochodzi do wniosku, że pani Dolores nie nauczy jej jak efektywni bronić się przed czarną magią, więc proponuje, aby to Harry uczył chętnych uczniów nowych zaklęć. Chłopak po początkowym napadzie wściekłości decyduje się to przemyśleć. Po dwóch tygodniach Potter przystaje na propozycje Gringer. Lekcja, którą miał prowadzić Harry odbyła się w gospodzie „Po Świńskim Łbem”. Na początku Hermiona przedstawiła zgromadzonym cel spotkania. Dziewczyna podkreśliła, że lekcje te nie tylko mają pomóc uczniom zdać egzaminy, ale przygotować ich na ewentualną konfrontację z Voldemortem.
Następnego dnia pojawia się nowy dekret nr. 24, który rozwiązuje wszystkie stowarzyszenia i kluby, których liczba członków wynosiła minimum trzy osoby. Obowiązuje to również drużyny Quidditcha. Podczas zajęć z historii magii Potter otrzymuje list od Syriusza. Black chce spotkać się z chłopcem nocą w wieży Griffindoru. Syriusz ponownie pojawia się w kominku. Informuje Harry’ego, że jego spotkanie w gospodzie „Po Świńskim Łbem” zostało podsłuchane przez Mundungusa. Konwersację przerywa Dolores, której ręka pojawia się w kominku i odpędza Blacka.
Drużyna Gryfonów otrzymuje możliwość ponownego założenia klubu. Szybko rozpoczynają pierwsze treningi Quidditcha. Podczas jednego z nich Harry’ego znowu boli blizna, dzięki czemu chłopak wyczuwa, w jakim nastroju jest Czarny Pan. Pewnego dnia Potter zostaje odwiedzony przez skrzata Zgredka, który sugeruje, aby młody czarodziej prowadził zajęcia obrony przed czarna magią w Pokoju Życzeń. Harry informuje o tym resztę grupy, która przystaje na propozycję. Od tego momentu nazywają się Gwardią Dumbledore’a. Nadchodzi dzień meczu Quidditcha rozgrywający się pomiędzy Gryfonami a Ślizgonami. Ron popełnia wiele błędów, dzięki którym Slytherin prawie wygrywa mecz. Na szczęście Harry łapie znicz jako pierwszy, gwarantując nagrodę Gryffindorowi. Malfoy poirytowany przegraną obraża matkę Pottera oraz rodzinę Weasley. Harry z Georgem rzucają się na Draco. Sprzeczkę zakańcza dopiero pani Hooch. Obaj chłopcy zostają ukarani szlabanem. Wtem do pokoju przybywa profesor Umbridge z nowym dekretem, umożliwiającym jej karanie uczniów bez porozumienia z innymi nauczycielami. Kobieta zakazuje dożywotnio gry w Quidditcha Potterowi, George’owi, Fredowi, konfiskuje również ich miotły. Przyjaciele wracają do dormitorium Gryffindoru, gdzie za oknem dojrzeli dym, unoszący się z komina chatki Hagrida. Przyjaciele pod peleryną niewidką udają się do olbrzyma. Hagrid jest cały we krwi i siniakach, ale nie chce wytłumaczyć, co się stało. Dopiero po chwili opowiada przyjaciołom, iż udał się z panią Madame Maxime w góry, aby na miejscu nakłonić olbrzymy do walki z Voldemortem. Niespodziewanie do Hagrida przychodzi profesor Umbrodge. Młodzi czarodzieje chowają się pod peleryną niewidką, a olbrzym wpuszcza do swojego domu Dolores. Kobieta przedstawia się i informuje Hagrida, że chciałaby się dowiedzieć, dokąd zniknął na tak długo. Nie uzyskawszy zbyt wiele informacji Umbridge wychodzi. Harry, Ron i Hermiona proszą przyjaciela, aby na swoje zajęcia nie przyprowadzał żadnych niebezpiecznych magicznych stworzeń, aby nie dać Dolores powodu do wyrzucenia go z Hogwartu.
Na zajęciach opieki nad magicznymi zwierzętami prowadzonych przez Hagrida pojawia się pani Umbridge. Obraża nauczyciela, nazywając go niedorozwiniętym mieszańcem. Wszyscy podejrzewają, że Dolores chce jak najszybciej pozbyć się Hagrida z placówki edukacyjnej. Harry organizuje ostatnie przedświąteczne zajęcia z obrony przed czarną magią. Nocą Potterowi śni się dość osobliwy sen, a mianowicie wydawało mu się, że pod postacią węża kąsa pana Weasleya. Po ukąszeniu ojciec Rona jest w bardzo ciężkim stanie. Harry obawia się, że jego sen może być prawdą. Do chłopca przybywa profesor McGonagall i zabiera go do Dumbledore’a. W biurze dyrektora Albus sprawdza stan pana Weasley. Okazuje się, że mężczyzna nie czuje się najlepiej. Dumbledore teleportuje Harry’ego wraz z Weasleyami na Grimmauld Place. Wszyscy czekają na wiadomość ze szpitala. Wreszcie pani Weasley informuje zgromadzonych, ze stan Arthura się poprawił. Następnego dnia wszyscy postanawiają odwiedzić pana Weasleya w szpitalu. Harry wraz z przyjaciółmi podsłuchują rozmowę, w której Moody twierdzi, że Potter był świadkiem całego zdarzenia. Młodzi Weasleyowie obawiają się, że Harry może znajdować się pod kontrolą Voldemorta.
Po całej sytuacji w szpitalu Harry pragnie wrócić do wujostwa, lecz od pomysłu odwodzi go Dumbledore. Przybywa Hermiona, która namawia Pottera na rozmowę z młodymi Weasleyami. Podczas konwersacji przyjaciele Harry’ego przyznają, że chłopiec z blizną nie może być pod kontrolą Voldemorta. Syriusz Black dostrzega, ze od czasu ataku na pana Wesaleya nikt nie widział skrzata Stworka. Niedługo później Harry dowiaduje się, że Dumbledore poprosił Deverusa Snape’a, aby profesor nauczył Pottera oklumencji. Ma ona uchronić chłopca przed penetracją umysłu, której mógłby chcieć dokonać Lord Voldemort. Kolejnego dnia Potter z „Proroka Codziennego” dowiaduje się o masowej ucieczce śmierciożerców z Azkabanu. W walentynki Harry udaje się z Cho do Hogsmeade. Niestety kiedy chłopak wspomina o tym, że musi spotkać się z Hermioną, dziewczyna wścieka się i wychodzi z randki. Młody czarodziej wybiera się do „Trzech mioteł”, gdzie czeka na niego Gringer z reporterką Ritą Skeeter. Harry udziela wywiadu, który ma zostać opublikowany w czasopiśmie „Żonglerze”.
W gazecie ukazuje się artykuł Skeeter. Umbridge zakazuje uczniom posiadania czasopisma, ale wszyscy i tak czytają wywiad z Harrym. Coraz więcej osób wierzy, że Czarny Pan powrócił. Potter ponownie ma dziwny sen. Wydaje mu się, że jako Voldemort karze śmierciożercą. Profesor Dolores postanawia wyrzucić ze szkoły panią Trelawney, lecz Albus przypomina kobiecie, że jako Inkwizytor może tylko i wyłącznie zwalniać nauczycieli. Profesor Tralawney pozostaje w Hogwarcie, ale na jej stanowisko nauczyciela wróżbiarstwa zostaje zatrudniony centaur Firenzo. Wkrótce Umbridge zostaje nowym dyrektorem szkoły magii. Podczas zajęć z oklumencji po Snape’a przybywa Draco. Harry zostaje sam w pomieszczeniu. Postanawia skorzystać z okazji i obejrzeć wspomnienia Severusa w myślowni. Widzi młodego Snape’a nad którym znęca się ojciec Harry’ego. We wspomnieniu biorą udział również matka Pottera, Syriusz i Remus. Co więcej, okazuje się, że Lily Potter nie bardzo przepadała za ojcem Harry’ego. Nagle pojawia się Snape, który ruga chłopaka i wyrzuca go z pokoju.
Potter nie może zrozumieć tego, czego był świadkiem w myślowni. Harry dowiaduje się o możliwości otrzymania porady zawodowej, dlatego też udaje się do profesor McGonagall, gdzie zastaje Dolores. Młody czarodziej wyznaje, ze chciałby zostać aurorem, czyli członkiem elitarnej jednostki czarodziejów, zajmującej się badaniem przestępstw związanych z czarną magią. Umbridge wyśmiewa chłopaka, ale McGonagall obiecuje pomóc Potterowi spełnić jego marzenie. Młodzi Wealeyowie pomagają Harry’emu dostać się do biura Dolores i skorzystać z jej kominka, aby skontaktować się z Syriuszem. Chłopiec powiadamia Blacka o wszystkim, co stało się w myślowni. Ojciec chrzestny prosi Harry’ego, aby nie oceniał pochopnie swojego ojca na podstawie tylko jednego wspomnienia, ponieważ James Potter był dobrym człowiekiem.
Podczas meczu Quidditcha, w którym rywalizują Gryfoni z Krukonami, Hagrid prosi Harry’ego i Hermionę o spotkanie. Trójka przyjaciół udaje się do Zakazanego Lasu, gdzie pokazuje młodym czarodziejom swojego brata Graupa. Okazuje się, że to nowo poznany olbrzym był sprawcą siniaków Hagrida. Harry i Hermiona proszeni są o zaopiekowanie się Graupem, w przypadku wyrzucenia Hagrida ze szkoły. W drodze powrotnej do Hogwartu trójka przyjaciół spotyka centaury, które zdecydowanie nie przepadają za Hagridem. W szkole młodzi czarodzieje zostają poinformowani o zwycięstwie Gryffindoru w meczu Quidditcha. Jak się okazuje wszystko stało się dzięki Ronowi, który stał się bohaterem Gryfonów.
Zaczynają się egzaminy. Podczas jednego z nich z astronomii uczniowie widzą jak Dolores z czterema towarzyszami zmierzają do chatki Hagrida. Dochodzi do sprzeczki. Pojawia się profesor McGonaggal, która opowiada się za olbrzymem, ale po chwili zostaje trafiona czarem oszałamiającym. Hagrid ucieka. Harry ma wizję, w które widzi jak Voldemort torturuje Syriusza Blacka w Departamencie Tajemnic. Harry postanowił ponownie włamać się do gabinetu dyrektor Dolores, gdzie korzystał z kominka, aby sprawdzić, co się dzieje z Syriuszem. W domu Blacka Potter spotyka skrzata Stworka, który informuje chłopaka, że Black już nigdy nie wróci z Departamentu Tajemnic. Do biura przybywa Dolores, nakrywając młodych czarodziei na gorącym uczynku. Przybywa również Snape, który próbuje w tajemnicy pomóc Potterowi. Harry zrozumiał, że Severus jest członkiem Zakonu Feniksa. Hermiona kłamie Dolores, że kontaktowała się z przyjaciółmi z Dumbledorem, aby powiedzieć mu, że ukończyli jego broń. Wszyscy razem z Umbridge opuszczają biuro, aby udać się do Zakazanego Lasu po „broń Albusa Dumbledore’a”. Na miejscu Dolores ze swoimi towarzyszami zostaje zaatakowany przez Graupa. Potter wraz z Gringer uciekają do szkoły, gdzie spotykają Necilla, Rona, Ginny i Lunę. Wszyscy postanawiają udać się do Departamentu Tajemnic, aby uratować Syriusza.
Młodzi czarodzieje zadziwiająco łatwo dostają się do Ministerstwa Magii, a następnie do Departamentu Tajemnic. Budynek wygląda na opuszczony. W Departamencie Harry natrafia na wiele drzwi. Nie wie, które doprowadzą go do Syriusza. Czarodzieje sprawdzają pokoje w poszukiwaniu Blacka. W końcu natrafiają na pomieszczenie z kulkami, które Harry widział w swojej wizji. Niestety nie zastają tam Syriusza. Z jednej z półek Potter zdejmuje kulkę z napisanym na niej imieniem i nazwiskiem Harry’ego i Voldemorta. Wtem jakiś tajemniczy głos nakazuje chłopakowi oddać przedmiot. W pomieszczeniu pojawiają się śmierciożercą, w tym ojciec Draco i Bellatrix. Lucjusz Malfoy rozkazuje Harry’emu oddać kulkę, zawierającą informacje, dlaczego Voldemort w młodości chciał zabić Jamesa Pottera. Chłopak nie zgadza się na to. Dochodzi do potyczki, w trakcie której przyjaciele zostają rozdzieleni. Kiedy się odnajdują okazuje się, że Ron zaczyna się dziwnie zachowywać, Hermiona jest nieprzytomna, zaś Ginny ma uszkodzoną kostkę. Pojawia się Zakon Feniksa, którego członkowie dołączają do konfrontacji ze śmierciożercami. Kulka zawierająca przepowiednie upada na ziemię i roztrzaskuje się. Zjawia się Dumbledore, dzięki któremu pokonano sługusów Voldemorta. Niestety w bitwie Syriusz zostaje zabity przez Bellatrix. Na dziewczynę w akcie zemsty Potter rzuca zaklęcie „Cruciatus”. Niestety czar nie zadziałał poprawnie. Pojawia się Voldemort, który chce uśmiercić Harry’ego za zniszczenie kulki z przepowiednią. Zjawia się Dumbledore. Pomiędzy Albusem a Czarnym Panem dochodzi do potyczki. Voldemort próbuje zapanować nad umysłem Pottera, ale nie udaje mu się to, gdyż chłopak pomyślał o swoim ojcu chrzestnym Syriuszu. Chwilę przed ucieczką Bellatrix i Czarnego Pana pojawia się minister Knot, który rozumie, ze Dumbledore i Harry cały czas mieli rację. Albus przenosi Pottera do Hogwartu, gdzie tłumaczy młodemu czarodziejowi, dlaczego unikał go przez cały rok. Wyjaśnia, że nie chciał sprowokować Czarnego Pana do próby zawładnięcia nad umysłem Harry’ego, dlatego też dla pewności poprosił Snape’a, aby ten nauczył młodzieńca oklumencji. Albus oznajmia Potterowi, że to Stworek powiadomił śmierciożerców, iż Syriusz jest najważniejszą dla niego osobą, dlatego też Voldemort wykorzystał go, aby zwabić Harry’ego w pułapkę. Dumbledore zdradza młodemu czarodziejowi treść zniszczonej przepowiedni. Opowiada, że w rodzinie czarodziejów, która już trzykrotnie przeciwstawiła się Voldemortowi przyjdzie na świat dziecko. Będzie ono tak silne, że jako jedyne będzie w stanie pokonać Czarnego Pana. W obawie przed ziszczeniem się przepowiedni Voldemort chciał zabić rodzinę Potterów. Albus przeprasza Harry’ego, że prędzej go o tym nie powiadomił, gdyż w ten sposób mogliby uniknąć potyczki w Departamencie Tajemnic.
Dumbledore ponownie zostaje mianowany na stanowisko dyrektora Hogwartu. Nadchodzą wakacje i powrót uczniów do domów. Harry wraca do domu Dursleyów w towarzystwie Zakonu Feniksa, którego członkowie grzecznie proszą wujostwo Pottera o przyzwoite traktowanie chłopca, gdyż w przeciwnym razie czarodzieje wezmą sprawy w swoje ręce.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.