Harry Potter i Zakon Feniksa - Najważniejsze informacje

„Harry Potter i Zakon Feniksa” – piąty tom serii
Autor: J. K. Rowling
Po raz pierwszy wydano go czerwcem 2003 roku, wydawcą był Bloomsbury Publishing.
Narrator: trzecioosobowy, wszechwiedzący
Gatunek: powieść
Rodzaj literacki: epika

Czas i miejsce akcji: miejsca rzeczywiste (Little Whinging) i magiczne (Departament Tajemnic, myślownia w Hogwarcie, Ministerstwo Magii). Fabuła rozgrywa się

„Harry Potter i Zakon Feniksa” opowiada o kolejnych przygodach Harry’ego Pottera. Tym razem musi obalić Wielkiego Inkwizytora Dolores Umbridge i dowieść powrotu Voldemorta. Zostaje nawet przesłuchany w Ministerstwie Magii w sprawie używania magii przy mugolu – Dudleyu, którego uratował przed dementorem – i rozprzestrzeniania kłamstw w sprawie powrotu Voldemorta. W trakcie nauki w Hogwarcie doświadcza pewnych wizji, w których wydaje mu się, ze jest wężem kąsającym pana Weasley oraz Voldemortem torturującym Syriusza Blacka oraz zabijającym śmierciożercą. W końcu Harry trafia do Departamentu Tajemnic, gdzie odnajduje przepowiednie związaną z jego narodzinami i pokonaniem Voldemorta. Przypadkowo kulka z przepowiednią zostaje zniszczona. Niestety w czasie sowich przygód traci kolejnego członka rodziny – ojca chrzestnego Syriusza Blacka.

Ważniejsi bohaterowie:
Harry Potter – młody czarodziej, który rozpoczął kolejny rok nauki w Hogwarcie. Jest synem Lily i Jamesa Potterów, którzy stracili życie z rąk Voldemorta, kiedy Harry był jeszcze niemowlęciem. Podczas swoich przygód traci kolejnego członka rodziny – ojca chrzestnego Syriusza Blacka. Postanawia zemścić się na Voldemorcie.
Hermiona Granger – dziewczyna o brązowych włosach. Jest bardzo mądra i lojalna, nieustraszona. Bardzo się zmieniła od pierwszego tomu. Stała się bardziej przyjacielska, mniej przemądrzała. Po prostu dojrzała przez kilka lat.
Ron Weasley – wysoki chłopak o rudych włosach i piegach. Zdecydowanie dojrzał, bardziej polubił siebie. Jest mniej przewrażliwiony na swoim punkcie. Jest zdeterminowany, aby pomóc Harry’emu odnaleźć Syriusza Blacka.
Dolores Umbidge – brała udział w przesłuchaniu Harry’ego w Ministerstwie Magii. Później została nauczycielką od obrony przed czarna magią w Hogwarcie. Następnie stała się Wielkim Inkwizytorem. Dolores nie była lubianą nauczycielką, dręczyła Harry’ego fizycznie i psychicznie, wprowadzała okrutne dekrety edukacyjne, nie potrafiła uczyć uczniów obrony przed czarna magią. Ponadto to nie wierzyła w powrót Lorda Voldemorta.
Lord Voldemort – powrócił do świata czarodziejów. Tym razem zagrażał również mugolom. Nikt nie wierzył w jego powrót, dlatego Harry i Dumbledore byli uznawani za dziwaków. Voldemort chciał odzyskać przepowiednie z Departamentu Tajemnic, która mówiła o jego pokonaniu z rak Harry’ego, lecz młody Potter przypadkowo ją zniszczył.

Inni bohaterowie: Pani Figg, państwo Dursleyowie, Molly i Arthur Weasley, Syriusz Black, profesor McGonagall, Albus Dumbledore, Draco Malfoy, George Weasley, Hagrid, Severus Snape, Cho Chang, Rita Skeeter, profesor Trelawney, centaur Firenzo, Zgredek, Graup (brat Hagrida), Bellatriks Lestrange, członkowie Zakonu Feniksa (Emmelina Vance, Nimfadora Tonks, Remus Lupin, Kingsley Shacklebolt, Elfias Doge, Alastor Moody, Sturgis Podmore, Hestia Jones i Dedalus Diggle).

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.