Harry Potter i Kamień Filozoficzny - Geneza utworu i gatunek

„Harry Potter i Kamień Filozoficzny” jest pierwszym tomem siedmioczęściowej serii książek o młodym czarodzieju Harrym Potterze, autorstwa J. K. Rowling. Młody czarodziej walczy z Voldemortem, co obrazuje walkę dobra ze złem. Ostatecznie pokonuje Czarnego Pana. Harry Potter to powieść osadzona w rzeczywistości, w której istnieje magia i szkoła dla czarodziejów Hogwart. Oryginalna nazwa to „Harry Potter and the Sorcerer’s Stone”. Wydania brytyjskie wydawane były od 1997 roku przez Bloomsbury Publishing, w Polsce zaś od 2000 roku przez Media Rodzina.
Pomysł na opowieść o Harrym Potterze przyszedł do głowy Rowling podczas podróży zatłoczonym pociągiem z Manchesteru o Londynu w roku 1990. Zaczęła pisać jeszcze tego samego wieczoru. Jej powieść nie wyglądała początkowo tak, jak możemy ją teraz zobaczyć, duży wpływ na to miała śmierć matki Rowling. Pisarka pisała Harry’ego Pottera w kawiarni, opiekując się swoją małą córeczką w wózku, a także podczas koncertu skrzypcowego Piotra Czajkowskiego. Pierwszy szkic jej trzech pierwszych rozdziałów nie został zaakceptowany w agencji literackiej. Cały rok poszukiwano Rowling wydawnictwa. Dopiero w 1996 roku natrafiła na Bloomsbury Publishing.
Pierwsza edycja brytyjska (jeszcze przed pojawieniem się obcojęzycznych wydań) wyniosła tylko 500 egzemplarzy, z czego 200 zakupiły osoby prywatne, zaś 300 trafiło do bibliotek. Jedna z pierwszych edycji została sprzedana w 2020 roku z cenę około 143 000 złotych. Wydanie to jest wyjątkowe z kilku powodów: na tylnej okładce błędnie napisano słowo Sorcerer’s (filozoficzny) oraz autorka została podpisana pełnymi imionami i nazwiskiem, a nie inicjałami, z kolei w liście zawierającej wymagane przedmioty do nauki magii różdżka została wymieniona dwukrotnie.
Rowling w swojej powieści często nawiązywała do Legend o Królu Arturze. Można łatwo zauważyć, iż postać Albusa Dumbledore’a, dyrektora Hogwartu przypomina Merlina, pełni nawet podobna rolę w historii. Nawet umieszczenie herbu Hogwartu nawiązuje do Camelotu. Zaklęcia, którymi posługują się czarodzieje pochodzą z języka łacińskiego.

Gatunek: powieść (skierowana szczególnie do młodzieży)
Rodzaj literacki: epika.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: