Harry Potter i Kamień Filozoficzny - Problematyka

Jedną z najpopularniejszych książek ostatnich lat jest niewątpliwie cykl o młodym czarodzieju – Harrym Potterze. Cykl ten wydaje się „dorastać” wraz z czytelnikiem. Gdy czytelnik poznaje głównego bohatera, jest on jeszcze chłopcem, a w ostatnim tomie już człowiekiem niemal dorosłym.
Zagadnieniem poruszanym w powieści Harry Potter i kamień filozoficzny jest motyw walki dobra ze złem, będącej uniwersalnym problemem dziejów ludzkości. Autorka hołduje idei znajdującej akceptację w ogólnoludzkim przekonaniu, że dobro zwycięża zło. Według różnych mitologii dobro i zło istnieją od początku świata, wyłoniły się z chaosu wraz z bóstwami, stanowią immanentny składnik nie tylko natury ludzkiej, ale i boskiej. Zło reprezentuje Voldemort, który chce zawładnąć światem. Jego przeciwnikiem jest Dumbledore i młody czarodziej – Harry Potter. Fabuła powieści została zbudowana na pomyśle serii przygód Harrego i innych uczniów szkoły magii – Hogwartu. W sposobie konstruowania świata pojawia się wiele motywów charakterystycznych dla baśni ludowych. Istotną rolę odgrywa w powieści magia. Bohaterowie mogą podróżować na wiele cudownych sposobów, dzięki czarom możliwe jest sprzątanie, gotowanie. Młodych czytelników niewątpliwie zachwyca wizja podniebnych podróży samochodem. Na wyobraźnię działa też zaklęty las i niesamowite smoki hodowane przez Hagrida. Wyobraźnię i emocje zwolenników sportu pobudzi gra w quidditcha.
Jednym z problemów poruszanych w powieści jest problem przyjaźni i odrzucenia. Harry wychowuje się w domu swojej ciotki. Nie jest tam jednak mile widziany. Ciotka i wuj są zapatrzeni w swojego syna, Harrego traktują jako niechcianego gościa. Chłopiec gnieździ się w komórce pod schodami, donasza ubrania po kuzynie. Jego życie jest smutne, pozbawione nawet drobnych radości. Harry nie spędza czasu z rodziną, nie obchodzi się jego urodzin, nie otrzymuje prezentów. To wszystko zmienia się w dniu jego dwunastych urodzin. Dowiaduje się wówczas, że jest czarodziejem i wkrótce rozpocznie naukę w szkole magii. W pociągu poznaje Rona i Hermionę, którzy stają się jego najlepszymi przyjaciółmi. Chłopiec przekonuje się, że bycie w grupie może być przyjemnością, że kontakt z rówieśnikami przynosi dużo radości. Razem z nowymi przyjaciółmi bohater przeżywa wiele przygód, odnosi sukcesy i porażki.
Kolejnym ważnym zagadnieniem poruszanym w utworze jest motyw rodziny. Rodzina Dursleyów to rodzina nieciekawa. Dobrze im się powodzi, niczego im nie brakuje. Nie potrafią jednak cieszyć się życiem, nie dostrzegają jego piękna. Są skupieni na swoich potrzebach i na potrzebach Dudleya, który jest rozpuszczonym dzieckiem. Rodzice przewidują jego życzenia i natychmiast je spełniają. Utwierdzają syna w przekonaniu, że jest kimś wyjątkowym i wszystko mu się należy. Dla Harrego nie mają odrobiony czułości. Nie dbają o jego zdrowie fizyczne i psychiczne. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że starają się wyprzeć ze świadomości fakt, że w ogóle z nimi mieszka. Potter ma jednak okazję poznać inną rodzinę. Są to Weasley’owie. Jest to rodzina wielodzietna, uboga, ale kochająca się wzajemnie. Rodzice troszczą się o swoje dzieci i choć czasami bywają surowi, bardzo je kochają. Otaczają miłością także Harrego, który dostaje od nich na święta prezenty, bywa miłym gościem często zapraszanym do ich domu.
Ważnym problemem jest także szkolne życie bohaterów. Choć Hogwart różni się od tradycyjnej szkoły, także tu spotykamy przekrój mniej lub bardziej wymagających nauczycieli. Uczniowie muszą zaliczać kolejne sprawdziany, rywalizują ze sobą w sporcie. Pojawiają się typowe dla okresu dorastania sympatie i antypatie. To wszystko sprawia, że książka jest lubiana przez dzieci, które wraz z bohaterami przenoszą się do innego świata.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: