Harry Potter i Kamień Filozoficzny - Streszczenie

W pierwszym rozdziale poznajemy Vernona i Petunię Dursley – ciotkę i wuja tytułowego bohatera, którzy nie są jeszcze świadomi, że za parę godzin mały Harry trafi pod ich opiekę. Ponieważ są to ludzie zupełnie niemagiczni, czyli tzw. mugole, ich niepokój wzbudzają dziwne zjawiska, o których słyszą tego dnia: fajerwerki, duża liczba sów itp. Starają się ignorować tajemnicze wydarzenia i skupiają się na swoim domu i rocznym synu Dudley’u. Wieczorem przed ich domem pojawia się dyrektor Hogwartu, profesor Dumbledore, oraz profesor McGonagall. Wkrótce dołącza do nich gajowy Hagrid, który przynosi małego Harry’ego. Chłopczyk cudem przeżył atak, w którym zginęli jego rodzice, dlatego Dumbledore postanawia zostawić go pod opieką jedynych żyjących krewnych.
W dalszej części poznajemy dzieciństwo Harry’ego w domu Dursleyów. Jest on czarodziejem, a wujostwo tego nie akceptuje, dlatego traktuje go zdecydowanie gorzej niż własnego syna. Harry sypia w komórce pod schodami, przygotowuje posiłki dla całej rodziny, a kuzyn znęca się nad nim. W życiu Harry’ego dzieją się niewyjaśnione rzeczy, których on sam nie potrafi wyjaśnić. Najbardziej spektakularne zdarzenie to znikająca szyba w zoo i rozmowa Harry’ego z wężem, który w ten sposób zyskał wolność. Dursleyowie karzą siostrzeńca za tę sytuację, mimo że nie potrafi on wyjaśnić, jak do tego doszło. Jakiś czas później Harry odnajduje w porannej poczcie adresowany do niego list ze Szkoły Magii i Czarodziejstwa Hogwart. Wuj odbiera mu pocztę i stara się zablokować kolejne listy, mimo że nadchodzą w coraz większej ilości. Ostatecznie rodzina wyjeżdża z domu, by uciec przed niechcianą korespondencją i chroni się w chatce nad morzem. Tam z listem zjawia się Hagrid. Wyjaśnia on, że Harry jest czarodziejem i to całkiem sławnym z powodu pokonania czarnoksiężnika Voldemorta w noc śmierci jego rodziców. Harry wyszedł z tego spotkania jedynie z blizną na czole, zaś Voldemort zniknął. Wszystko to ukrywali przed nim ciotka i wuj. Poirytowany Hagrid wyczarowuje Dudleyowi świński ogon. Następnie zabiera Harry’ego na ulicę Pokątną, gdzie znajdują się sklepy z magicznymi przedmiotami, by zrobić zakupy rzeczy potrzebnych w Hogwarcie.
Pierwszego września Harry ma odjechać do szkoły z peronu dziewięć i trzy czwarte. Pomoc w dotarciu na peron dostaje od nowo poznanej rodziny Weasleyów i zaprzyjaźnia się z Ronem Weasleyem, który także zaczyna naukę w Hogwarcie. Chłopcy poznają kilkoro innych pierwszorocznych – niezdarnego Nevilla Longbottoma, przemądrzałą Hermionę Granger czy Draco Malfoya, przekonanego o wyższości czarodziejów czystej krwi. Po dotarciu do Hogwartu uczniowie trafiają do jednego z czterech domów – chłopcy zostają przydzieleni do Gryffindoru wraz z Nevillem i Hermioną. W czasie uczty powitalnej poznają nauczycieli: Harry rozpoznaje profesora Quirrella, którego spotkał na ulicy Pokątnej, za to spojrzenie profesora Snape’a sprawia, że boli go blizna.
Nadchodzi uczta w Noc Duchów, którą przerywa informacja, że w zamku jest troll. Nauczyciele nakazują uczniom wracać do sypialni, a sami planują pokonać stwora. Harry uświadamia sobie jednak, że Hermiona jest w łazience i nie wie o trollu, więc razem z Ronem postanawiają jej pomóc. W łazience ich trójkę zastaje troll, jednak uczniom udaje się go obezwładnić. Hermiona bierze winę na siebie, co zapoczątkowuje ich przyjaźń. Na pierwszej lekcji latania na miotłach Harry okazuje się być bardzo dobry, więc trafia do drużyny quidditcha, jako jeden z najmłodszych w historii. Na meczu jego miotła zostaje zaczarowana i chce go zrzucić. Hermiona dostrzega profesora Snape’a, który wpatruje się w miotłę, więc rozprasza go, aby przerwać kontakt wzrokowy i zerwać zaklęcie.
Uczniowie dowiadują się, że w zamku został ukryty kamień filozoficzny. Hagrid uspokaja ich, że kamień jest dobrze strzeżony, m.in. przez Puszka – trójgłowego psa. Młodzi czarodzieje zaczynają podejrzewać, że to Snape chce go wykraść i że to on wpuścił do zamku trolla. W trakcie poszukiwań szczegółowych informacji o kamieniu Harry trafia do komnaty z tajemniczym lustrem. Jest to zwierciadło Ain Eingarp, które każdemu pokazuje jego najgłębsze pragnienie. Harry widzi tam swoich nieżyjących rodziców, więc każdej nocy wraca, by spotkać ich ponownie. W końcu spotyka profesora Dumbledore’a, który wyjaśnia mu, że nie powinien uzależniać się od zwierciadła i informuje, że będzie ono przeniesione.
Harry, Ron i Hermiona odwiedzają Hagrida i dowiadują się, że ma on jajo smoka. Kiedy smoczek wykluwa się, postanawiają w tajemnicy zorganizować jego nocny transport do smoczego rezerwatu. Kiedy zostają nakryci przez nauczycieli, w ramach szlabanu udają się z Hagridem do Zakazanego Lasu. Tam Harry widzi tajemniczą postać, która pije krew jednorożca – substancję, która zapewnia nieśmiertelność. Uratowany przez centaury dowiaduje się, że to Voldemort, który chce odzyskać swoją postać sprzed lat.
Harry nadal jest przekonany, że to Snape chce dostać kamień filozoficzny i zakłada, że to on pomaga Voldemortowi. Rozmawia z Hagridem o zabezpieczeniach kamienia stworzonych przez nauczycieli i dowiaduje się, że Puszka można uśpić muzyką. Kiedy wychodzi na jaw, że Hagrid wspomniał o tym tajemniczemu nieznajomemu, Harry jest pewien, że tym nieznajomym był Snape i może on już dostać się do kamienia. Wraz z Ronem i Hermioną zmierza do korytarza, gdzie skrywany jest kamień.
Po dotarciu do Puszka okazuje się, że jest on uśpiony, dlatego uczniowie ruszają dalej, by powstrzymać kradzież kamienia. Pierwszą przeszkodą jest roślina, diabelskie sidła, następnie należy złapać klucz otwierający kolejne drzwi, latający wśród kilkuset innych. Talent Harry’ego do latania sprawia, że uczniom udaje się przejść dalej. W kolejnej sali trafiają na wielką szachownicę, gdzie zajmują miejsca kilku szachowych figur. Ron poprowadził partię jako najlepszy w szachach, ale przed zwycięskim ruchem musiał poświęcić swoją figurę. Harry i Hermiona ruszają dalej, do zagadki z eliksirami. Poprawnie rozpoznany eliksir pozwalał bezpiecznie przejść dalej przez barierę z ognia, inny pozwalał wrócić do poprzedniej sali. Hermiona wraca do Rona, a Harry wchodzi do ostatniej komnaty.
W środku okazuje się, że to nie Snape, a Quirrell jest zainteresowany kamieniem. Kiedy zdejmuje on swój nieodłączny turban, okazało się, że z tyłu głowy ma twarz Voldemorta. Na środku sali stoi zwierciadło Ain Eingarp, ale Quirrell nie widzi w nim, gdzie jest kamień. Harry za to widzi, jak jego odbicie wkłada kamień do kieszeni i w tym momencie czuje, że kamień faktycznie znajduje się w jego własnej kieszeni. Voldemort uświadamia sobie, że chłopak ma kamień i każe Quirrellowi go zabić. Nie może on jednak znieść kontaktu ze skórą Harry’ego. W czasie walki Harry mdleje. Kiedy się budzi, jest w skrzydle szpitalnym. Dumbledore wyjaśnia mu, że udało się uratować kamień, ale został on zniszczony, by zapobiec wykorzystaniu w złych celach. Wspomina, że Quirrell nie mógł skrzywdzić Harry’ego, gdyż chroni go miłość matki, która oddała za niego życie w czasie starcia z Voldemortem. Na uczcie kończącej rok szkolny dyrektor nagradza punktami zachowanie uczniów, co sprawia, że wygrywają oni Puchar Domów.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.