Harry Potter i Kamień Filozoficzny - Recenzja książki

„Harry Potter i Kamień Filozoficzny” to wspaniała książka. Zapewnia niezwykłą podróż przez świat czarów, który od początku odkrywamy wraz z głównym bohaterem. Cudownie jest od dziecka wracać do tej krainy, w której zapewne każdy czytelnik chciałby się znaleźć naprawdę.
Niewiele jest dobrych książek osadzonych w świecie magii i czarodziejów, a takich, do których chce się wracać, jest jeszcze mniej. Na tym tle na pewno wyróżnia się „Kamień Filozoficzny”.
Harry jest jedenastoletnim chłopcem, sierotą. Odkąd tylko pamięta, mieszka pod jednym dachem ze swym wujostwem, które niekoniecznie pała do niego sympatią. Wreszcie, niczym wyjęty wprost z marzeń Harry’ego, pojawia się Hagrid, by powiedzieć chłopcu, że ten jest czarodziejem. Życie głównego bohatera zmienia się na zawsze, i to o sto osiemdziesiąt stopni – zaczyna się baśniowa część książki. Harry jedzie do szkoły magii, gdzie poznaje przyjaciół i cudowny świat, o którym dotąd nigdy nie słyszał. Niestety, by nie było zbyt kolorowo, w życiu Harry’ego pojawiają się też negatywne akcenty – okazuje się, że nie ze wszystkimi udaje mu się żyć w przyjaznych stosunkach, co doprowadza do różnych przykrych sytuacji i niejednokrotnie sprowadza na bohaterów niebezpieczeństwo. W dodatku zaczynają dawać znać o sobie demony przeszłości – nasz bohater musi się z nimi zmierzyć i stanąć twarzą w twarz z realnym zagrożeniem. Na szczęście nie jest w tym sam, ponieważ ma przy sobie przyjaciół, którzy są z nim na dobre i na złe. Czy to jednak wystarczy, by rozwiązać zagadki i doprowadzić do pozytywnego zakończenia? Naprawdę warto sięgnąć po tę pozycję i przekonać się samemu.
Fabuła rozwija się bardzo dynamicznie, ale nie oznacza to, że powieść pozbawiona jest bogatych opisów świata i jego mieszkańców. Wprost przeciwnie! Wszystkie informacje zawarte w książce oraz drobne ilustracje pobudzają wyobraźnię czytelnika, przed oczami którego powstaje wyjątkowy, unikalny, jego własny czarodziejski świat.
Fantastycznie było towarzyszyć trójce przyjaciół i wraz z nimi przeżywać liczne przygody. Przez te kilka godzin lektury mogłam naprawdę poczuć się niczym młody adept magii i poznać wiele wspaniałych, niestety fikcyjnych postaci.
Cudownie było też w wyobraźni spacerować po korytarzach wielkiego, tajemniczego zamku jakim niewątpliwie jest Hogwart. W wyobraźni sięgałam wspomnieniami do dotychczas odwiedzonych przeze mnie miejsc, zamków i pałaców, lecz żadne z nich nie może równać się z siedzibą niezwykłej szkoły magii.
Istnieje wiele przymiotników, którymi można opisać tę książkę:
– Wzruszająca – pokazuje moc przyjaźni i miłości, które potrafią „przenosić góry” i niejednokrotnie uratować życie.

– Zabawna – parskałam śmiechem, czytając niektóre fragmenty.

– Przerażająca – dostrzegamy w niej, że zło jest podstępne i może czyhać na każdym kroku.

– Zaskakująca – wyraźne, choć nie bardzo porywające zwroty akcji nie pozwalają czytelnikowi się nudzić.

– Ciekawa – autorka naprawdę potrafi zainteresować czytelnika opisami tego fascynującego świata i jego elementów. Z tą książką nie można się nudzić.

– Wciągająca – można się w niej zatracić od pierwszej do ostatniej strony.

– Baśniowa – istne spełnienie marzeń dziecka. Fascynacja tym światem jednak nie mija i zostaje na całe życie.

– Pouczająca – daje nam lekcję, by nie dać się zwieść pozorom, gdyż łatwo wtedy rzucać niewłaściwymi oskarżeniami i nie dostrzec zagrożenia tam, gdzie ono faktycznie się kryje.

Książkowe postacie są różnorodne, od łagodnych po temperamentne. Poznajemy zarówno te uczciwe, jak i te niegodne zaufania; dobre i złe; te sympatyczne i te mniej miłe; lecz najbardziej fascynujące jest to, że wielokrotnie ktoś wydaje się postacią pozytywną, a następnie dowiadujemy się o jej drugiej, niekoniecznie dobrej naturze. I analogicznie – te złe w efekcie okazują się wcale nie takie okropne.
„Harry” wzrusza i bawi. Skłania do refleksji. Uczy. Rozbudza wyobraźnię. A tę ostatnią u czytelnika dodatkowo podsyca kolorowa okładka i małe rysunki w książce.
„Harry Potter i Kamień Filozoficzny” to książka, która odniosła sukces na całym świecie, także w Polsce. Osobiście przeczytałam ją ponad dwadzieścia razy i chyba nigdy mi się nie znudzi. Znam wiele osób o podobnych spostrzeżeniach. Na bazie tej i innych powieści z serii powstało kilka kasowych przebojów kinowych, które pozwoliły również wypromować się niegdyś dziecięcym aktorom, którzy wcielali się w rolę głównych bohaterów. Jeśli więc jesteście wielbicielami magii lub fanami filmu, koniecznie musicie sięgnąć po tę pozycję – czeka Was jeszcze więcej przygód i historii, których nie można było zobaczyć w filmie, a które warto poznać! Kiedy dopada mnie jesienna chandra, sięgam po „Kamień” i z radością przeżywam całą historię od nowa.
Książki J.K Rowling, poczynając od „Kamienia Filozoficznego”, są jednymi z moich ulubionych, a w swoim gatunku zdecydowanie wiodą prym. To od nich rozpoczęła się moja pasja jaką jest czytanie, co zaowocowało nieskończoną chęcią przewracania kolejnych stron, a tym samym rozwijania wyobraźni, zdobywania wiedzy i odkrywania świata.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: