Harry Potter i Kamień Filozoficzny - Opracowanie

„Harry Potter i Kamień Filozoficzny” jest pierwszym tomem siedmioczęściowej serii książek o młodym czarodzieju Harrym Potterze. Dowiadujemy się, że rodzice chłopca – Lily i James Potter– zostali zabici przez czarnego Pana, Voldemorta. Harry przeżył jednak to spotkanie jako jedyny, symbolem tego wydarzenia została blizna na czole w kształcie błyskawicy. Książka będzie opowiadać o jego losach, niedługo po tym jak dowiedział się, że jest czarodziejem.
„Harry Potter i Kamień Filozoficzny” został napisany przez J. K. Rowling. Opublikowano go po raz pierwszy w 1997 roku, w Polsce w 2000 roku. Pomysł na książkę wpadł pisarce do głowy, kiedy ta podróżowała zatłoczonym pociągiem z Manchesteru do Londynu w 1990 roku. Jak sama twierdzi, zaczęła pracę nad książką jeszcze tego samego dnia. Duży wpływ na kształt książki wywarła śmieć matki Rowling, gdyż w szkicu rodzice Harry’ego wcale nie mieli zostać zabici. Pisarka pracowała nad książką nie tylko w domu, często pisała w kawiarni, kiedy zajmowała się również swoim dzieckiem w wózeczku. Zdarzyło jej się pisać Harry’ego nawet trakcie koncertu skrzypcowego Piotra Czajkowskiego. Długo Rowling nie mogła znaleźć wydawcy. Dopiero w 1996 roku opublikowania książki podjęło się wydawnictwo Bloomsbury Publishing.

Czas i miejsce akcji: Fabuła rozgrywa się w niedokładnie określonym czasie, możemy się domyślić, że z pewnością są to czasy współczesne. Historia ma miejsce w Londynie (peron 9 i 3/4), Ulica Pokątna, Miasteczko Little Whining (miasteczko, w którym mieszkają Dursleyowie), Hogwart (szkoła magii i czarodziejstwa). Fabuła trwa około 12 lat – od momentu śmierci Lily i Jamesa Pottera, do ukończenia przez Harry’ego pierwszego roku nauki w Hogwarcie.

Ważniejsi bohaterowie książki:
Harry Potter: młody czarodziej. Ma bujne czarne włosy i zielone oczy. Mieszka u wujostwa Dursleyów, ponieważ jego rodzice zostali zabici przez Voldemorta. Ma bliznę na czole w kształcie błyskawicy. Przyjaźni się z Hermioną Granger i Ronem Weasley. Jest bardzo przyjacielski, odważny i pomocny. Zawsze pomoże przyjaciołom. Chce być jak najlepszym czarodziejem. Przyjaźni się również z półolbrzymem Hagridem.
Ron Weasley: Ma rude włosy oraz wiele piegów. Jest dosyć wysoki, czym wyróżnia się spośród innych uczniów. Pochodzi z biednej rodziny, wielodzietnej. Ma pięciu braci: Billa, George’a, Percy’ego, Freda i Charlie’go oraz siostrę Ginny. Myśli, że jest gorszym czarodziejem od braci, dlatego też uważa, że musi być lepszy od nich. Przyjaźni się z Harrym i Hermioną. Jest bardzo ambitny, ale również i wrażliwy, a nawet można by powiedzieć, że nadwrażliwy, zwłaszcza na swoim punkcie.
Hermiona Granger: ma brązowe włosy i wystające przednie zęby. Pochodzi z rodziny nie-czarodziejów, czyli mugoli. Z tego powodu jet wyzywana od mugolaka (dziecka, którego rodzice nie są czarodziejami, nie posługują się magią). Dlatego też uważa, że musi być najlepsza, gdyż pierwsza w rodzinie jest czarodziejem. Jest bardzo ambitna i mądra. Szybko przyswaja nowe informacje i umiejętności. Przyjaźni się z Harrym i Ronem.
Draco Malfoy: syn Lucjusza Malfoya. Nie lubi Harry’ego. Jest zarozumiały, wywyższa się, wydaje mu się, że jest najlepszym czarodziejem. Z tego powodu Potter z przyjaciółmi nie przepada za nim.
Lord Voldemort: potężny czarodziej, który chce pozbyć się Harry’ego. Zabił rodziców Harry’ego, lecz nie udało mu się pozbawić życia Harry’ego.
Albus Dumbledore: dyrektor szkoły Hogwart. Jest niezwykle mądrym i zdolnym czarodziejem. Ma długą, białą brodę, nosi okulary.

Problematyka: „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” jest powieścią młodzieżową, która uczy wartości przyjaźni i miłości. Pokazuje, że nie można się poddawać i trzeba dążyć do wyznaczonego celu, pomimo trudności, które napotkamy na swojej drodze. Książka uczy różnorodności, tolerancji do innych ludzi. Wskazuje, iż nie każdy miał cudowne życie, ale najważniejsze jest to, jak odnosi się do innych ludzi, jak się zachowuje, a nie to, jak wygląda czy z jakiej rodziny pochodzi. Powieść przede wszystkim ma rozbudzić wyobraźnię. Nie wolno nikogo oceniać po pozorach. Ważne, aby mieć przyjaciół, gdyż to oni znają prawdziwych nas i nie oceniają. Zawsze pomogą nam w potrzebie i będą nas wspierać, bo od tego są przyjaciele.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: