Harry Potter i Kamień Filozoficzny - Najważniejsze informacje

„Harry Potter i Kamień Filozoficzny”
Autor: J. K. Rowling
Gatunek: powieść
Rodzaj literacki: epika
Narracja: trzecioosobowa, narrator wszechwiedzący

Czas i miejsce akcji: miejsca rzeczywiste (Londyn, Little Whinging) i magiczne (Ulica Pokątna, peron 9 i 3/4). Akcja rozgrywa się w ciągu 12 lat od narodzin Harry’ego do ukończenia przez niego pierwszego roku nauki w Hogwarcie.

Główni bohaterowie:
Harry Potter – jego rodzice zginęli z rąk Voldemorta, jako jedyny przeżył, a symbolem tego spotkania jest blizna na czole w kształcie błyskawicy. Mieszka w komórce pod schodami u wujostwa Dursleyów. Ma czarne włosy, które niezwykle szybko odrastają i zielone oczy. Podczas wizyty w zoo dowiaduje się, że jest czarodziejem, rozmawia z wężem i pomaga zwierzęciu uciec z terrarium. Zaprzyjaźnia się Ronem, Hermioną i Hagridem. Harry jest bardzo odważny i wytrwały. Jest również ciekawski, chce być jak najlepszym czarodziejem. Żałuje, że nie mógł poznać swoich rodziców – Jamesa i Lily Potterów, bardzo za nimi tęskni.
Hermiona Granger – pochodzi z rodziny nie-czarodziejów, czyli mugoli. Z tego powodu jest wyzywana od mugolaków (dziecka, którego rodzice nie byli czarodziejami i nie posługiwali się magią). Chce, aby jej rodzina była z niej dumna. Ma bujne brązowe włosy i wystające przednie zęby. Jest bardzo mądra, ambitna i wytrwała, czasami potrafi być bardzo przemądrzała. Przyjaźni się z Harrym i Ronem.
Ron Weasley – pochodzi z rodziny biednej i wielodzietnej – ma pięciu braci i jedną siostrę. Jego ojcem jest Molly i Arthur Weasley. Ron jest wysokim chłopcem o rudej czuprynie i licznych piegach na buzi. Jest bardzo porywczy i ambitny. Sądzi, że jest gorszym czarodziejem od braci, dlatego chce polepszyć swojego umiejętności. Często bywa przewrażliwiony na własnym punkcie.
Hagrid – półolbrzym, który traktuje Harry’ego jak członka rodziny. Bardzo przywiązał się do chłopca i zawsze próbuje mu pomóc, kiedy jest taka potrzeba. Przybył po niego do Dursleyów, aby zabrać go do Hogwartu.
Albus Dumledore – dyrektor Hogwartu, pomaga Harry’emu, kiedy chłopiec wpadnie w tarapaty. Jest bardzo sympatyczny i mądry. Ma długą siwą brodę i nosi okulary.
Lord Voldemort – Czarny Pan, który chce pozbawić życia Harry’ego. Zamordował jego rodziców, teraz czyha na jego życie.
Draco Malfoy – syn Lucjusza Malfoya, który należy do Ślizgonów. Jest bardzo niegrzeczny, arogancki i zbyt pewny siebie. Często przezywa i dokucza Harry’emu i jego przyjaciołom. Uważa się za lepszego od nich.

Książka opowiada o historii Harry’ego, który trafia do magicznej szkoły dla czarodziei Hogwartu. Tam rozpoczyna swój pierwszy rok nauki. Poznaje nowych przyjaciół – Hermionę, Rona i Hagrida. Nie raz wpada w tarapaty, z których jednak potrafi się wykręcić. Z pomocą przyjaciół odnajduje tajemniczy Kamień Filozoficzny. Książka opowiada o wielkiej przyjaźni i tolerancji. Uczy, aby nigdy się nie poddawać i dalej próbować spełnić swoje marzenia. Występuje tutaj również motyw walki dobra ze złem.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.