Pamflet – Gatunek literacki
Jestem dopiero w czwartej klasie i sama nie wiedziałam co to jest pamflet, ale bardzo chciałam się dowiedzieć i stąd wybrałam ten temat.
O wyjaśnienie definicji pamfletu poprosiłam mamę.
Usiadłyśmy na łóżku. Ja wzięłam zeszyt i długopis, żeby zapisać najważniejsze informacje. Dowiedziałam się, że jest to utwór literacki, który ośmiesza nie tylko osoby, ale i grupy czy też instytucje różnego rodzaju. Mogą wystąpić tu elementy krytyki, złośliwości, mogą też często kogoś lub coś – niestety obrażać. Nawiązuje najczęściej do aktualnej sytuacji. Może być to utwór anonimowy lub był pisany pod pseudonimem. Dlatego często nie podawano prawdziwych nazwisk, żeby nie narazić się na ataki ze strony zwolenników polityki czy danej osoby, która była krytykowana. Taka osoba mogła nawet pójść do więzienia.
Nie wszystkim podobały się rządy w danym czasie, czy wprowadzane zmiany, reformy, a nawet osoby, które wprowadzały je.
Dlatego pamflet zawiera dowcip, komizm po to, by zaciekawić odbiorcę konkretnym tematem. Nieraz może go rozśmieszyć, ale i zaciekawić. Na pewno taka luźna forma bardziej zachęca osobę czytającą utwór, podczas którego może się pośmiać, niż gdyby by pisany językiem niezrozumiałym i poważnym.
Mógł być używany do „walki politycznej”, ukazując błędy lub niezadowolenie innych ludzi.
Pamflet może być imienny, skierowany do konkretnej osoby. Może też być pisany, jeżeli źle ukazywane zwyczaje i obyczaje, jak należy nie robić, a jak powinno się postępować właściwie.
Najbardziej gatunek ten rozwinął się podczas oświecenia w XVIII wieku – krytykował np. sprawy polityczne, poglądy niektórych ważnych osób, a nawet samego króla. Przykładem krytyki króla może być satyra Ignacego Krasickiego „Do króla”.
Napisałam -satyra- ponieważ, pamflet ze względu na formę literacką może być satyrą, komedią, listem czy nawet powieścią.
Przykładem komedii tego gatunku jest „Powrót posła” Juliana Ursyna Niemcewicza. Napisał ją wierszem i ośmieszała ówczesną sytuację polityczną, jaka panowała w Polsce.
Pamflety były i są pisane nadal.
W XX wieku Julian Tuwim napisał poemat satyryczny „Bal w operze”, który krytykował w nim współczesne mu czasy.
Mam nadzieję, że w prosty sposób wyjaśniłam, co to jest pamflet.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!