Motyw kariery – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw kariery – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Motyw kariery w literaturze polskiej zazwyczaj jest negatywny, rzadziej występuje w formie pozytywnej. Autor utworu skupia się na negatywnych kwestiach kariery tj. pogoń za pieniądzem, dążenie do celu bez skrupułów, „po trupach”. Można powiedzieć, że autorzy tych dzieł wzorują się na prawdziwym życiu. W motywie kariery ważne są kwestie tj. praca nad sobą, samozaparcie, ambicja, wyrzeczenia na rzecz osiągnięcia celu czy też umiejętność manipulacji innymi, aby osiągnąć sukces.
W polskich dziełach często spotyka się motyw kariery, dla której bohater jest w stanie poświęcić bardzo wiele, knuje, zdradza przyjaciół, aby osiągnąć cel. W literaturze, jak i w życiu codziennym, człowiek dąży do osiągnięcia sukcesu, wspina się po szczeblach kariery zawodowej, rozwija swoje umiejętności, aby uzyskać korzyści ze swoich umiejętności.
Przykłady motywu kariery w literaturze polskiej:
„Konrad Wallenrod” Adam Mickiewicz
Historia rycerza i mistrza zakonu krzyżackiego, którego kariera rozwija się stopniowo. Był prokuratorem, następnie zwierzchnikiem zakonu. Dzięki odpowiednim znajomościom w niedługim czasie został mistrzem zakonu. Wspinał się po szczeblach kariery, nie szczędząc środków na osiągnięcie swoich celów, wykorzystywał wszystkie dostępne możliwości, aby osiągnąć sukces i udało mu się to.
„Lalka” Bolesław Prus
Wokulski, kupiec, który darzy wielką miłością Izabelę Łęcką, jego motyw kariery jest ciężki. Niespełniona miłość, trudność w podejmowaniu decyzji, co wpływa na całe jego życie, porzucił marzenia o byciu uczonym, aby zyskać fortunę/majątek, pracując jako kupiec. Z czasem jest coraz gorzej, bohater czuje się wypalony życiem, pogonią za czymś niedoścignionym, niespełnioną, wielką miłością, wycofuje się z wszelkiej aktywności towarzyskiej, wygląda na to, że stracił chęć do życia przez niepowodzenia.
„Syzyfowe prace” Stefan Żeromski
Występuje tu pozytywny motyw kariery. Jędrzej Radek, bohater tej powieści jest dowodem na to, że ciężka praca i poświęcenie popłacają. Prosty, mądry chłopak ze wsi, urodzony w

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.