Netto

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Netto, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Netto – z tą nazwą możemy spotykać się na co dzień w wielu aspektach życia, jednak co ten wyraz oznacza, czy posiada synonimy, czy odmienia się przez przypadki? Na to pytanie odpowiemy poniżej.
Netto jako osobny wyraz w sumienie istnieje i się go nie używa. Zazwyczaj jest połączony z jakimś wyrazem, którego dotyczy. Jednakże występuje jeden jedyny przypadek, kiedy wyraz netto występuje samodzielnie. Jest to nazwa sklepu- marketu, który od kilku lat można znaleźć w polskich miastach i miasteczkach. W tym to przypadku wyraz Netto jest używany samodzielnie i tylko w tym przypadku może posiadać on synonimy jakimi są: sklep oraz market.
Przykład zastosowania: Wczoraj byłem w Netto i zrobiłem zakupy na najbliższe kilka dni.
Inne zastosowania występujące ze słowem netto:
– wartość netto – jest to wyrażona w pieniądzu wartość zakupionego towaru bądź usługi pomniejszona o podatek VAT. Wartość netto stosują jednak tylko i wyłącznie przedsiębiorstwa rozliczające się z podatku VAT z urzędem skarbowym. Konsumenci w sklepach za towary i usługi płacą ich wartości brutto, tj. wraz z podatkiem od towarów i usług.

Przykład zastosowania: Wartość netto faktury nr 12/05/2021 wynosi 5.320 zł.
– masa netto – jest to waga towaru bez opakowania. Masa netto = masa brutto (waga towaru wraz z opakowaniem) – tara (waga opakowania). Najczęściej w sklepach, czy gdziekolwiek kupując owoce i warzywa konsumenci posługują się wagą netto produktów. Taka waga podawana jest również np. w przepisach kulinarnych.

Przykład: Ile wynosi masa netto jabłek, jeżeli ich waga brutto wynosi 20 kg, a skrzynka, w której są waży 3 kg?
– pensja netto – jest to wynagrodzenie za pracę, które pracownik otrzymuje na konto bankowe/gotówką za przepracowany okres. Płaca netto jest wynagrodzeniem różniącym się od tego uwzględnionego w umowie o pracę, ponieważ jest pomniejszona o składki na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy opłacane przez pracownika, które są bezpośrednio wpłacane do odpowiednich urzędów, tj. urząd skarbowy oraz zakład ubezpieczeń społecznych. Inaczej

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.