Klasyfikacja błędów językowych
Zamień czytanie na oglądanie!
Chyba nie ma nic bardziej denerwującego od tekstów z serią najróżniejszych błędów językowych, stylistycznych itd. Żeby ułatwić nam rozróżnianie takowych błędów, stworzona została klasyfikacja owych błędów. Notatki mogą już być trochę przestarzałe, ale myślę, że najważniejsze elementy będą zawarte.
1. Błędy ortograficzne:
Błędy pojawiające się najczęściej i tu nie ma w ogóle o czym dyskutować, wśród nich wyróżniamy:
– błędną pisownię końcówek czy też wyrazów z ch lub h, ó lub u itd. prawdziwa zmora nauczycieli czy edytorów tekstów, kiedy do zostania kolejnym Tolkienem aspirują zawodnicy, którzy o poprawnej ortografii wiedzą mniej więcej tyle, co ja o mistrzostwach świata w szydełkowaniu,
– błędne stosowanie małej i wielkiej litery, najczęściej w odniesieniu do pisania od małej litery nazw własnych: andrzej, londyn, giewont;
– błędy w używaniu kropek w skrótach – jeżeli skracamy wyraz do pierwszej i ostatniej litery, to kropki nie stawiamy:
doktor -> dr
magister -> mgr
numer -> nr
To są najczęściej popełniane błędy, jeżeli chodzi o klasyfikacje błędów ortograficznych.
2. Błędy fonetyczne – jak sama nazwa wskazuje, tutaj skupiamy się głównie na barwie wymowy, najbardziej ubóstwiam to, co jest na samym szczycie:
– błędne wymawianie głosek dźwięcznych ą,ę, wiemy doskonale jak to brzmi. „POLSKA GUROM” można jeszcze potraktować w formie mema, ale jeżeli ktoś mówi „Bendem dzisiaj przed dwudziestom w domu” to nie ukrywam, że nóż mi się w kieszeni otwiera,
– niestaranna wymowa poszczególnych wyrazów, szczególnie tych, które są pisane inaczej i wymawiane inaczej, np. puenta, często jednak czytamy jako płenta, albo sześćset, a czytamy jako szejset, co już jest w ogóle hitem sezonu.
– błąd w tempie wypowiedzi, często mamy tak, że chcemy się dłużej wypowiedzieć, i zatniemy się przy jakimś przecinku i nie możemy dalej ruszyć, albo jesteśmy podnieceni czymś o czym chcemy opowiedzieć i używamy kropki w co trzecim słowie, to mimo wszystko także jest odbierane jako błąd fonetyczny, starajcie się aby nawet jeżeli wypowiedź jest dłuższa, to umieć postawić fonetycznie przecinek czy kropkę tam gdzie ją należy postawić.
3. Błędy interpunkcyjne – tak naprawdę drugie w kolejności błędy jakie popełniamy, i szczerze mówiąc zapomniałem o nich, na szczęście szybko naprawiamy błąd, jakie najczęściej błędy są przez nas popełniane:
– problem ze stawianiem przecinków, a konkretnie ostatnio mamy trend, z jednej strony dobry z drugiej jednak nie, że zaczynamy stawiać za dużo przecinków, kiedyś mieliśmy tendencję do tego, by nie stawiać ich praktycznie w ogóle, teraz ich zdecydowanie nadużywamy, przykładem niech będzie takie zdanie:
„Poszliśmy z kuzynem, na mecz naszej drużyny, w jej trakcie, doszło do bójki, kiboli.”
Mamy aż 4 użyte przecinki, a tak naprawdę wystarczyło tutaj użyć przecinka tylko przed literą „w”, reszta zdania nie wymaga użycia przecinka, ewentualnie po słowie drużyny, mogliśmy użyć kropki i rozpocząć nowe zdanie. Ale ilość przecinków jest zdecydowanie za duża.
Odwróćmy teraz sytuację i nie użyjmy przecinka w ogóle:
„Byliśmy na spacerze całą rodziną jednak pog
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!