Dedal – w mitologii greckiej wynalazca

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Dedal – w mitologii greckiej wynalazca, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

W mitologii greckiej Dedal był wynalazcą, ale też niesamowicie utalentowanym rzeźbiarzem. Jego imię – Dedal w tamtych czasach oznaczało „umiejętnie wykute”. Mieszkał w Atenach. Nauczał tam syna swojej siostry – Perdiksa (w innych źródłach nazywany też jako Talos). Jego uczeń przewyższał umiejętnościami oraz pomysłowością swojego nauczyciela. Kiedy wynalazł piłę, wzorując się na kłach węża, Dedal z zazdrości zabił siostrzeńca zrzucając go z samego szczytu Akropolu. Atena doceniła jednak talent i wiedzę Perdiksa i zamieniła go w przepiórkę.
Dedal po zabiciu ucznia był sądzony przed Areopagiem i został skazany na wygnanie. Uciekł na Kretę, gdzie król Minos z radością przyjął wielkiego mistrza na swój dwór. Dedal stał się tam bardzo szanowanym człowiekiem. Na prośbę żony Minosa – Pazyfae stworzył z drewna krowę pustą w środku i obciągniętą skórą, aby kobieta mogła schować się w środku i spotkać się z białym bykiem, w którym kobieta wzbudzała pożądanie, ponieważ został zaklęty przez Posejdona.
Pazyfae urodziła syna – Minotaura (pół byka, pół człowieka), wtedy król Krety Minos nakazał Dedalowi zaprojektowanie i zbudowanie Labiryntu, w którym będzie można zamknąć Minotaura, aby ten nie stanowił zagrożenia.
Dedal podsunął także Arianie pomysł, aby dać Tezeuszowi nić, żeby ten po zabiciu Minotaura mógł bez problemu wyjść z labiryntu.
Kiedy Dedal chciał opuścić wyspę Minosa, król był na niego zły za „zdradę” jakiej się dopuścił wobec niego pomagając Arianie i Tezeuszowi, oprócz tego Dedal za dużo wiedział o Minosie, więc król Krety uwięził go razem jego synem – Ikarem w labiryncie, który mistrz wcześniej wybudował. Wynalazca doskonale znał każdy zakątek labiryntu, więc mógł bez problemu z niego wyjść, lecz strażnicy Minosa pilnowali, aby Dedal z Ikarem nie wydostali się z wyspy (w innych wersjach tego mitu Minos nie uwięził Dedala i Ikara w labiryncie i zakazał opuszczania wyspy). Dedal obserwując ptaki przelatujące nad labiryntem wpadł na pomysł. Zbudował dla siebie i

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.