Przymiotniki Przykłady

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Przymiotniki Przykłady, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Zanim podamy przykłady przymiotników, opiszmy najpierw i określmy, czym są przymiotniki i ile grup możemy z nich wyodrębnić.
Przymiotnik jest odmienną częścią mowy, odmieniamy je przez przypadki, liczby oraz rodzaje. Odpowiada na pytania: jaki?, jaka?, jakie?, czyj?, czyja?, czyje? który?, która?, które?
Podział:
Przymiotniki możemy podzielić na:
1. dzierżawcze – jak sama nazwa mówi, możemy coś przyjąć, najczęściej określamy tym pewną część ciała, garderoby itd. (dziewczęce buty, wysokie drzewa, męskie zegarki),
2. jakościowe – te wprost wskazują na cechy (śliczny ogród, wysoki dąb, ciekawy spektakl),
3. relacyjne – tutaj wskazuje się na, jak sama nazwa mówi, relacje z czynnością czy przedmiotem, jaki wskazujemy (zakupy internetowe, spotkanie biznesowe, mecz najważniejszy) tutaj nie wiem, czy już spostrzegliście, ale bystre z was ludzie, więc pewnie tak, że większość przymiotników będzie na końcu, a określeniem tego, co robimy będzie czasownik na początku określenia. Nie jest to zasada, ale bardziej ciekawostka, bo kiedyś coś wymieniamy określamy to przymiotnik zazwyczaj będzie na początku określenia, tutaj przeważnie będzie na końcu.
Przymiotnik może być także stopniowany, czyli wyrażenie to możemy zawrzeć w trzech stopniach:
–  Stopniowanie proste – do niego zazwyczaj dodajemy przedrostki -szy w stopniu wyższym, i -naj z przodu przy stopniu najwyższym, przykład:
Mamy przymiotnik „piękny”, to jest w stopniu równym, i odmieniamy teraz – piękny, piękniejszy, najpiękniejszy. Możemy też odmienić czasownik: sprytny, sprytniejszy, najsprytniejszy.
Mamy jednak inne rodzaje stopniowania, jednym z innych jest tzw. opisowe i czym ono będzie się różnić od stopniowania prostego? Przedrostkami a konkretnie przedrostkiem jaki dodamy w stopniu wyższym i najwyższym, tutaj ciekawostka możemy stopniować nie tylko w górę, lecz także w dół, a używamy do tego:
– Stopniowanie w górę wyrazu „śliski” – śliski, bardziej śliski, najbardziej śliski
– Stopniowanie w dół: śliski, mniej śliski, najmniej śliski.
Zawsze kiedy chcemy używać stopniowania opisowego pamiętajmy, że kiedy stopniujemy je w górę dodajemy przedrostki bardziej i najbardziej, a kiedy w dół, mniej i najmniej, też banał, ja wam mówię, jak się przyłożycie to wszystko jest bajecznie proste.
No ale mówiłem, że wyróżniamy 3 stopnie, trzecim stopniowaniem jest stopniowanie nieregularne, tutaj już mamy zupełnie inną zabawę, ponieważ nie dodajemy żadnych przedrostków ani stopniowania w górę czy w dół, a stosujemy stopniowanie owe nieregularne, czym to się objawia? Ano tym, że tutaj nie ma wielkiej filozofii, mamy tylko cztery przymiotniki, które będą w taki sposób stopniowane i ani jednego więcej:
Dobry – lepszy, najlepszy
Zły – gorszy, najgorszy

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!