Pamiętajcie o ogrodach – Jonasz Kofta – Analiza i interpretacja

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Pamiętajcie o ogrodach – Jonasz Kofta – Analiza i interpretacja, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

,,Pamiętajcie o ogrodach” – wiersz, którego tekst wykorzystano później przy tworzeniu piosenki (do której melodię / muzykę napisał Jan Pietrzak) o tym samym tytule. Jest to utwór autorstwa Jonasza Kofty (urodzonego 28 listopada 1942 roku – zmarłego 19 kwietnia 1988 roku) – wybitnego polskiego pisarza, XX wieku.
Utwór ten składa się z dziewięciu zwrotek, gdzie w każdej są po cztery wersy o zróżnicowanej długości (od czterech do dziesięciu sylab). Jest to wiersz stroficzny, czyli taki, który składa się ze strof, wolny posiadający wersy różnej długości z czego niektóre z nich się powtarzają. Występują rymy wewnątrz wersów (np. bluszczem – kwiatem) w układzie parzystym (to znaczy linia pod linią) i rymy końcowe (np. przyszliście – liście) w układzie przeplatanym (to znaczy co dwie linie). Zauważyć można, że rymy te są dokładne lub niedokładne, a także żeńskie lub męskie.
W wierszu występują środki stylistyczne.
Wyliczyć można około ośmiu niepowtarzających się epitetów są to: ,,poszumem traw”, ,,tylu spraw”, ,,kroplą pamięci”, ,,nicią pajęczą”, ,,świeżością rzewną”, ,,za ciasnym bucie”, ,,twardy bruk”, ,,przejrzyste rzeki” oraz trzech powtarzających się co jakiś czas określeń takich jak: ,,żar epoki”, ,,żaden schron”, ,,żaden beton”, które są równocześnie anaforami (czyli celowym powtórzeniem tego samego słowa wewnątrz lub na początku wersu lub zwrotki). Anaforami nie będącymi jednocześnie epitetami są: ,,tylko drzewa”, ,,tylko liście”.
Do środków artystycznego wyrazu można by zaliczyć także onomatopeję (czyli wyraz dźwiękonaśladowczy) – ,,poszumem traw”.
Czytając i analizując ten utwór można natknąć się na nieliczne przenośnie przykładem, których jest wers – ,,W żar epoki użyczą wam chłodu”. Metaforę tę można próbować tłumaczyć w następujący sposób: idąc wraz z rozwojem cywilizacji, postępem świata, natykamy się na pozytywne czynniki, lecz nie możemy zapomnieć o tych negatywnych (chłodnych) czynnikach, które wiecznie da

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.