Stary – synonim

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Stary – synonim, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Stary- przymiotnik ten ma bardzo wiele najróżniejszych znaczeń, a co za tym idzie również w zależności od zastosowanego kontekstu można posługiwać się różnego rodzaju jego synonimami. W zależności od znaczenia poniżej zostaną zaprezentowane jego wyrazy bliskoznaczne wraz z przykładami zastosowań.
– Stary może być stosowany w stosunku do opisywania czegoś nieaktualnego. Wówczas można zastosować jego synonimy jakimi są między innymi wyrazy: archaiczny, stary, starodawny, przestarzały, zastały, zgrzybiały, zestarzały, zdezaktualizowany, muzealny, dawny, niewspółczesny, wiekowy, zacofany, zmurszały, staroświecki, staromodny, zabytkowy, wiekowy.

Przykłady zastosowań: Wczoraj znalazłam u nas na strychu stary aparat fotograficzny. Są do niego potrzebne jeszcze klisze./ Nauczycielka, chcąc zachęcić dzieci do odkrycia historii swoich rodzin zaproponowała poszukania w ich domach starych przedmiotów i porozmawiania na ich tematy z dziadkami.
– wyraz stary może być również używany w znaczeniu czegoś (lub kogoś) nienowoczesnego. Wtedy można stosować jego zamienniki jakimi mogą być słowa: archaiczny, nie na czasie, nieaktualny, zapóźniony, wczorajszy, niegdysiejszy, niepostępowy, staroświecki, dawny, antyczny, przeżytkowy, retro, sędziwy, starodawny.

Przykłady użycia: W naszej pracy używamy starych metod wprowadzania danych do systemów. To strasznie wydłuża pracę. A można by było to unowocześnić./ Nasz wykładowca uważa, że będzie nas uczył starymi metodami wykładowymi, dlatego nie robi prezentacji. Ale wbrew pozorom jego wykłady są najciekawsze ze wszystkich.
– słowo stary używane jest również w kontekście czegoś klasycznego. Wówczas można stosować wyrazów bliskoznacznych jakimi są między innymi wyrazy: oklepany, utarty, klasyczny, banalny, wyświechtany, szablonowy, spowszedniały, przeciętny, rutynowy, nieoryginalny, znany, typowy.

Przykłady zastosowania: Antek chciał poderwać Kasię. Użył jednak tak starego tekstu na podryw, że znajomi go wyśmiali. Ale ją to urzekło./Znowu rosół w niedzielę? Jakie to klasyczne. Jutro pewnie będzie pomidorówka.
– stary może być też używane w stosunku do starych ubrań. Wówcza

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.