BMI
Zamień czytanie na oglądanie!
BMI jest wskaźnikiem masy ciała. Skrót wziął się od pierwszych liter angielskiego odpowiednika tej nazwy jakim jest: BODY MASS INDEX. Jest to niezmiernie ważny indeks mówiący jaki jest stosunek masy ciała człowieka do jego wzrostu, czy jego waga jest odpowiednia, za niska, czy też za wysoka. Pozwala to tym samym na eliminację czynników ryzyka wystąpienia chorób różnego rodzaju, które mogą wystąpić w przypadku otyłości czy nadwagi (takich jak na przykład cukrzyca, czy różne choroby układu krążenia, miażdżyca oraz niedoczynność serca) oraz w przypadku niedowagi (na przykład anoreksja oraz następstwa z nią związane).
Wskaźnik BMI jest obliczany z bardzo prostego wzoru. Jest to iloraz masy ciała w kilogramach do kwadratu wzrostu w metrach. Następnie tak powstały wynik należy porównać z normami, które opisują w jakiej kategorii się mieści nasz stosunek wagi do wzrostu. Najczęściej wskaźnik BMI poniżej 18,5 oznacza niedowagę oraz jej skrajne odłamy, tj. wygłodzenie oraz wychudzenie, wskaźnik wysokości 18,5 do 25 oznacza wagę w normie, przedział 25 do 30 należy interpretować jako nadwagę, a wynik powyżej 30 już otyłość. Należy jednak pamiętać, iż wskaźnik BMI jest jedynie wskazówką dla człowieka dotyczącą jego wagi. Z tego powodu, iż przy jego wyliczeniu nie są brane pod uwagę najróżniejsze czynniki życia człowieka, takie jak np. warunki życia, choroby, wiek, budowa ciała, czy masa mięśniowa, nie będzie on w pełni miarodajny, a wyniki uzyskane dzięki niemu mogą być niedokładne a niekiedy wręcz przekłamane. Dlatego też nie należy bezwzględnie wierzyć w jego wynik, a jeżeli nie ma się pewności jak interpretować uzyskaną wartość najlepiej skontaktować się z lekarzem lub dietetykiem, który bez problemu pomoże w jego interpretacji.
Należy zauważyć, iż do nazwy BMI nie ma synonimów, tj. wyrazów bliskoznacznych. Jeżeli zaś nie chce się używać skrótu można jedynie zamiennie korzystać z jego pełnej rozwiniętej nazwy jaką jest: Wskaźnik Masy Ciała lub z języka angielskiego: Body Mass Index. Niekiedy możliwe jest również pisanie na
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!