Motyw kobiety – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw kobiety – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Motyw kobiety
Od najdawniejszych czasów kobieta była bohaterką utworów literackich, dzieł sztuki i kultury. W zależności od danej epoki, zmieniała się pozycja kobiet w społeczeństwie i przekształceniom ulegała ich rola. Mitologia grecka pełna jest wizerunków niezwykłych, pięknych kobiet, które narzucały swą wolę mężczyznom i skłaniały je do najwyższych poświęceń.
Jedną z najsławniejszych starożytnych kobiet jest piękna Helena. Legenda głosi, że była córką Zeusa. Helena była uważana za najpiękniejszą kobietę w Grecji, o jej rękę starało się wielu książąt. Wybrała Menelaosa. Ich wspólne życie upływało szczęśliwie, jednak pewnego dnia w Sparcie pojawił się Parys, w którym Helena się zakochała, i z którym postanowiła uciec. Obawiając się pościgu, zakochani udali się na Cypr, a następnie do Fenicji i Egiptu. Dopiero po kilku miesiącach dotarli do Troi. Tam Helena została powitana z radością, wszyscy podziwiali jej urodę. Mszcząc się za porwanie Heleny, Achajowie pod wodzą Agamemnona wyruszyli z wyprawą do Azji Mniejszej. Wybuchła wojna trojańska, której przyczyną stała się kobieta.
Jedną z najsławniejszych średniowiecznych postaci literackich była Izolda z legendy o Tristanie i Izoldzie. Była ona kobietą piękną, obdarzoną silną wolą i uparcie dążącą do celu. Razem z Tristanem przez pomyłkę wypijają napój miłosny przeznaczony dla Izoldy i króla Marka. Od tej chwili łączy ich wielka miłość. Mimo wielu przeszkód, Izolda pozostaje wierna swojemu ukochanemu. Ich miłość była tak silna, że po ich śmierci z grobów wyrosły pędy głogu, które się połączyły. Gdy ludzie je ścinali, odrastały na nowo. Wreszcie król Marek nakazał zostawić rośliny w spokoju.
Dwa przeciwstawne portrety kobiet przedstawił J. U. Niemcewicz w „Powrocie posła”. Utwór był pisany w październiku i listopadzie 1790 roku, w momencie szczególnego napięcia politycznego. „Powrót posła” opisuje wiele wydarzeń z tego okresu. W sierpniu i we wrześniu rozegrała się kampania o sukcesję tronu, w której poważną rolę odegrał Niemcewicz. Porozumienie króla z patriotami również powoli dochodziło do skutku i zbliżała się chwila decydującej walki o reformy. Akcja utworu dzieje się wśród warstwy średnioszlacheckiej, w dworku Podkomorzego, w czasie przerwy w obradach sejmu w 1790 roku. Do domu przyjeżdża syn Podkomorzego, Walery, poseł stronnictwa patriotycznego i zwolennik reform oraz ukochany Teresy. W domu swojego ojca spotyka goszczących tu sąsiadów: Starostę z żoną oraz Szarmanckiego, zwolenników obozu konserwatywnego oraz zdecydowanych przeciwników reform. Wszyscy oni są przedstawienie w zdecydowanie złym świetle. Negatywną postacią jest także Starościna. Jest to typowa „żona modna” – chimeryczna i pretensjonalna. Dba o swoje zdrowie, lubuje się w wystawnym życiu. Jest zafascynowana cudzoziemszczyzną, nie troszczy się o kultywowanie tradycji staropolskich. Nie zna też dobrze ojczystego języka, a w swoich wypowiedziach często posługuje się zwrotami obcojęzycznymi:
„Twarz waćpana otwarta, dyskrecja tak znana –
Ufność we mnie wzbudzają; wszystko mu odkryję.
Widzisz, w jakich suspirach i tęsknocie żyję.
Kochałam Szambelana, cud doskonałości.
Quelle figure et queles talentem, jak cudnie walcował,
Jakie fraki, halsztuki, ach! Jak się fryzował”.
Starościna jest kobietą egzaltowaną, próżną, zacofaną. Mimo iż lubuje się w wystawnym życiu, jest złą gospodynią. Jest niezadowolona ze swojego życia i małżeństwa. Krytykuje wszystko i wszystkich. Problemy upadającej ojczyzny niewiele ją interesują.
Do pozytywnych bohaterów należą Podkomo

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.