Błędy typograficzne

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Błędy typograficzne, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

W tym tekście zajmiemy się błędami typograficznymi, jak w ogóle scharakteryzujemy określenie typograficzne.

Typografia z definicji jest to układ graficzny tekstu, jego czcionka, elementy stylistyki czy użycia elementów graficznych (pauza, myślniki, cudzysłów itd.)

W dzisiejszych czasach, wyróżniamy dwie głównie błędy typograficzne w tekstach :

– błąd edycyjny, czyli najprościej, źle postawione przecinki, myślniki, odstępy od cudzysłowu, różnorodne czcionki w tekście itd.

– błąd w składni tekstu, najprościej, złe formatowanie tekstu, błędne użycie kropek, przecinków, czy innych środków stylistyki.

Zacznijmy od pierwszego i zarazem chyba najczęstszego błędu z jakimi dzisiaj w tekstach możemy się spotykać, czyli błędne stawianie interpunkcji, a konkretnie odstępy między nimi. Nie wiem szczerze mówiąc, czy to wynika z przyzwyczajenia do kilkania spacji, czy po prostu uważamy, że tak jest estetyczniej, na pewno jednak jest to błędne. Napiszmy teraz losowe zdanie z każdym możliwym błędem związanym z odstępem od znaku interpunkcji.

Czytałem ostatnio ” Pana Tadeusza ” , i była to książka która wbiła mnie w fotel .

Jeden krótki wyraz a mamy zastosowanie aż 4 błędów stylistycznych które są w gronie będą typograficznych, poprawnie zdanie powinno wyglądać następująco :

Czytałem ostatnio „Pana Tadeusza”, i była to książka która wbiła mnie w fotel.

I tyle, żadnej przesadnej filozofii i religii, a jestem przekonany, że minimum 30% osób, które dostałoby taki tekst do napisania, zrobiłoby minimum jeden błąd związany z błędnym postawieniem znaku interpunkcji.

Drugim najczęściej spotykanym błędem jest źle używany cudzysłów, definicja jego jest banalna, stosujemy go kiedy cytuje wypowiedź kogoś innego lub kiedy podajemy tytuł jakieś książki, dzieła itd.

Zasada jego użycia jest jeszcze prostsza, żadnych spacji przed i po wyrażeniu, do którego tego znaku musieliśmy użyć. „Pan Tadeusz” „Potop” „Pan jest zerem panie Ziobro” jak widzicie w każdym przypadku nie ma żadnego odstępu ani przed, ani po wypowiedzi, to jest prawidłowo użyty cudzysłów, nieprawidłowo użyty będzie w taki sposób ” Dzięki tym transmisjom, żyliśmy życiem zastępczym, był powodem ogromnej zbiorowej radości . ” Mamy błąd? Mamy, cudzysłów ani nie otwiera się stykając z wypowiedzą, ani się nie zamyka, w dodatku jeszcze mamy błąd z odstępem od kropki zarówno w wypowiedzi jak i od cudzysłowu. To kolejny błąd.

Zwracajmy więc na to uwagę bardzo proszę, bo to naprawdę nie są Himalaje znajomości użycia środków stylistycznych a wiele tekstów traci na jakimkolwiek znaczeniu tylko dlatego, że nie potrafiliśmy zadbać o poprawne rozmieszczenie cudzysłowu.

Kolejny problem, ale to już stricte pod konkretne teksty, książki itd. to kreseczki, myślniki czy jak kto woli to nazywać, wyróżniamy kilka form.

Pauza (—) inaczej myślnik, najczęściej myślimy go z pół pauzą, proszę wybaczyć mi taką pisownię pauzy, niestety smartfon nie posiada u mnie tak długiej kreski xD. Najczęściej służy do użycia w dialogach tudzież jako znak przestankowy w wypowiedzi np. Tak odwiedzę cię — powiedział Andrzej — będę około 20. Używamy go kiedy w trakcie wypowiedzi tak jak tu pojawia się zwrot od narratora, to właśnie nazywamy przestankiem i w takiej sytuacji użyłem myślnika czy

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.