Ksenofobia
Zamień czytanie na oglądanie!
Ksenofobia = niechęć, wrogość, nietolerancja, izolacjonizm, nacjonalizm, antysemityzm, szowinizm
Ksenofobia jest to termin oznaczający lęk wobec obcych. Może on wiązać się z obcokrajowcami lub nieznanymi osobami, które różnią się pod pewnymi względami (kultura, język, wyznanie religijne). Jej przeciwieństwem jest ksenofilia.
Ksenofobię można podzielić na kilka rodzajów, między innymi:
– polonofobię,
– rusofobię,
– germanofobię,
– antysemityzm,
– homofobię.
Ksenofobia prowadzi przeważnie do dyskryminacji, co sprawia problem zarówno społeczny, jak i psychiczny. Znaczną grupę osób cierpiących na ksenofobię tworzą młodzi ludzie. Przynależą oni do różnych subkultur i kierują swoją agresję na grupy o innych poglądach.
Przyczyny ksenofobii tkwią w podziałach społecznych, które z kolei swoje podłoże mają w niewiedzy, strachu, kontekście polityczno-kulturowym czy też wśród cech charakteru. Oprócz tego ksenofobia może mieć podłoże w stereotypach i wiążącym się z nimi poczuciu zagrożenia związanym z daną grupą ludzi. Wszystko to wiąże się z podsycanymi przez media, nienaturalnymi i odmiennymi działaniami danej grupy. Taka działalność, połączona z przekonaniem, że cała społeczność ma te same cechy, prowadzi do niechęci, a czasem nawet nienawiści. Ksenofobia często wynikać może ze strachu (np. zajmowaniem miejsc pracy przez obcokrajowców), odmiennej kultury (strach przed narzucaniem zwyczajów), czy też z kwestii wychowania i dorastania w danym środowisku. Rozwojowi ksenofobii sprzyja również egoistyczne zachowanie, a także negatywne przeżycia związane z daną grupą. Kolejnym czynnikiem wpływający na zachowania ksenofobiczne jest kontekst polityczno-kulturowy, polegający na obwinianiu obecnych pokoleń, za błędy ich poprzedników (wojny, napady, morderstwa).
Ksenofobia może dotyczyć jednej, konkretnej grupy osób lub też wszystkich grup innych niż własna. Ksenofobia może mieć różne objawy, między innymi: Sprawdź również:
– niechęć maskująca lęk,
– nienawiść do osób obcych,
– wiara w różne stereotypy rasowe,
– podejrzliwość w stosunku do danej grupy osób,
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!
Dodaj komentarz jako pierwszy!