Aleksy – Legenda o świętym Aleksym

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Aleksy – Legenda o świętym Aleksym, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Święty Aleksy – od żebraka do świętego.
Święty Aleksy jest to bohater średniowiecznej legendy oraz wzór świętego – ascety. Dziś jego zachowanie i życie może się dla nas wydać dziwne, ale wtedy to był prawdziwy wzór.
Święty Aleksy był długo wyczekiwanym dzieckiem Eufamijana i Aglijas. Jego matka była bezpłodna, dlatego wszyscy traktowali o narodziny jej syna jako cud. Małżeństwo mieszkało w Rzymie, żyło pobożnie, a sam Eufamijan miał szlachetne pochodzenie, dwór, służących, własnych żołnierzy i liczne dobra. Był bardzo bogaty, często karmił sieroty, wdowy oraz pielgrzymów. Z racji tego, że jego żona była bezpłodna, usilnie z nią prosili Boga o dziecko. I tak się stało. Aleksy od dziecka okazywał niezwykłe oznaki. Chłopiec był bardzo pobożny i lepszy w wielu czynnościach od ojca.
W wieku 24 lat ojciec nakazał synowi poślubić wybraną dla niego dziewczynę. Aleksy zgodził się, ponieważ był posłuszny i szanował rodziców. Jego żoną została córka cesarza – Famijana, a ślubu udzielał sam papież. Aleksy jest szczerym i wiernym Bogu człowiekiem, dlatego w noc poślubną wyznaje żonie, że chce poświęcić swoje życie Bogu i wtajemnicza ją w plan ucieczki, a następnie wciela go w życie, pozostawiając żonę czystą.
Zabiera ze sobą wszystko, co może udźwignąć i nikomu oprócz żony nie mówiąc wyrusza w morską podróż, opuszczając rodzinny dom. Szaty, srebro, złoto, wszystko, co ma, rozdaje potrzebującym. Zostaje żebrakiem całkowicie zdając się na łaskę Boga. Żyje tak wiele lat, a nikt nie wie kim jest i skąd pochodzi. Wszystko, co dostawał, rozdawał potrzebującym. Wyrzekł się wszelkich dóbr doczesnych, aby pomagać tym, którzy naprawdę potrzebują.
Aleksy żył w nędzy, był często głodny, ale nie narzekał, bo wiedział, że to jedyna droga do świętości. Swoim oddaniem Bogu sprawił, że zaczęły się w jego życiu dziać cuda. Często przebywał przy wejściu do kościoła i wtedy wydarzył się jeden z nich.
Matka Boska zeszła z obrazu i poprosiła klucznika o wpuszczenie Aleksego do kościoła,

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.