Shirley Anna – L. M. Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Shirley Anna – L. M. Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Temat: Shirley Anna – L.M.Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
Anna Shirley to główna bohaterka książki ,,Ania z Zielonego Wzgórza”. Urodziła się w Nowej Szkocji. Jej rodzice uczyli w liceum, zmarli jak była mała. Dziewczynką zaopiekowała się posługaczka, a potem pani Hammond, gdzie Ania często głodowała. Ania zajmowała się tam gospodarstwem i opieką nad dziećmi. Była to dla niej jako dziecka ciężka praca. Później trafiła do sierocińca, a potem do rodziny Maryli i Mateusza Cuthbertów na Zielone Wzgórze. Początkowo nie byli zadowoleni, gdyż miał to być chłopiec, a nie dziewczynka, ale postanowili ją u siebie zostawić wiedząc co przeżyła.
Ania jest sierotą. Ma jedenaście lat. Jest szczupła, ma rude włosy i piegowatą twarz. Nosi nieładnie i niemodne stroje. Jest bardzo wrażliwa, impulsywna i wygadana. Ania jest romantyczką. Chętnie okazuje swoje przywiązanie i miłość. Ma bujną wyobraźnię. Po przyjeździe na Zielone Wzgórze zachwyca się przyrodą, ciszą tam panującą, widokiem z okna, drzewami i strumykiem. Cieszy się, że będzie miała swój wymarzony dom i kochające ją osoby obok siebie, których dotąd nie miała. Ani nie podoba się jej imię i chce, żeby nazywali ją Kordelią. Maryla nie zgadza się na te jej wymysły. Nadaje wszystkiemu nazwy. Wszystko jest dla niej nowe i ciekawe. Ania nie umie się modlić, ale zna katechizm. Marzy o posiadaniu przyjaciółki, którą właśnie tam znajduje. Zaprzyjaźnia się ze swoją rówieśniczką Dianą Barry i składają sobie przysięgę wiecznej przyjaźni. Ania jest wierną przyjaciółką, dzieli się wszystkim z Dianą. Na początku wpada w liczne kłopoty: obraża Małgorzatę, maluje włosy na zielono, upija Dianę winem czy dodaje do ciasta krople waleriany. Ania rozpoczyna naukę w szkole. Staje się najlepszą uczennicą. Poznaje tam również Gilberta Blythe. Ich znajomość nie rozpoczyna się dobrze, gdyż Gilbert nazywa ją ,,marchewką”. Ania jest bardzo zła na niego i rozbija mu tabliczkę na głowie, po czym zostaje ukarana. Ania postanawia nigdy mu tego nie wybaczyć. Stawia sobie za cel pierwszeństwo w nauce. W szkole przeżywa radości i

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.