Bilbo – J. R. R. Tolkien – Hobbit

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Bilbo – J. R. R. Tolkien – Hobbit, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Bilbo Baggins to główny oraz tytułowy bohater książki J.R.R. Tolkiena “Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Mieszkał w norce pod pagórkiem w mieście Shire. Jego rodzice to Belladona Tuk i Bungo Baggins. Po matce odziedziczył zamiłowanie do przygód. Był też szanowanym Hobbitem oraz cieszył się zamożnością, a także ładnym domem.
Bilbo był dość niski, jak każdy Hobbit. Nosił na sobie zwykle ubrania w kolorze żółtym i zielonym. Miał bujne, kręcone włosy i okrągły brzuszek, który świadczył o tym, że lubił dobrze zjeść. Taki jak inni przedstawiciele jego gatunku posiadał owłosione stopy, dzięki czemu mógł chodzić bez butów. Umiał doskonale się skradać, co pomogło mu przetrwać w niektórych sytuacjach i okazało się bardzo przydatne w zakradnięciu się do groty Smauga.
Kiedy poznaliśmy Bilba sprawiał wrażenie nietowarzyskiego i spokojnego Hobbita, nie lubił przygód. Uprzejmie potraktował swoich gości, czyli Gandalfa oraz krasnoludy, chociaż nie był zadowolony z ich obecności. Mimo że nie chciał towarzyszyć im i narażać swojego życia w wędrówce, jego duma nie pozwoliła mu na odmówienie przybyszom wzięcia udziału w długiej włóczędze. Od tej pory nigdy nie zostawił swoich kompanów w potrzebie. Ratował ich z każdej niebezpiecznej opresji. Ważną cechą jego charakteru była odwaga, męstwo i waleczność. Narażając się na śmierć ratował z kolejnych kłopotów towarzyszy wyprawy. Przykładową sytuacją, która zapada w pamięć, jest walka z pająkami. Bilbo najpierw wyciągnął swoich przyjaciół z trującej pajęczyny, mimo że mógł zadbać tylko o siebie, nie ryzykując własną śmiercią. Potem dzielnie walczył ze stworami w obronie przyjaciół. Ze zdeterminowaniem dążył do celu trudnej wędrówki, choć mógł zostać w swojej norce i dalej wieść spokojne, wygodne życie. Dzięki sprytowi i pomysłowości odnalazł wejście do Samotnej Góry, a także odkrył słaby punkt w zbroi bardzo niebezpiecznego smoka, Smauga. Przechytrzył też Golluma wygrywając turniej polegający na rozwiązywaniu zagadek i zabrał mu pierścień, którym posłużył się mądr

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.