romantyzmie czy romantyźmie

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: romantyzmie czy romantyźmie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Romantyzm to nazwa epoki historyczno-literackiej, nurt w sztuce odwołujący się do idealizmu, natury, czucia, wprowadzający elementy patriotyczne i ludowe. Zgodnie z zasadą języka polskiego rzeczowniki zakończone w mianowniku na „-izm” i „-yzm” zapisuje się przez „z” – „romantyzmie”. W mowie obie formy są dopuszczone.

Przykłady zdań z poprawnym użyciem wyrazu „romantyzmie”:

Adam Mickiewicz, uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich poetów oraz nazywany wieszczem narodowym, urodził się pod koniec osiemnastego wieku, co stało się główną przyczyną faktu, że tworzył w romantyzmie, czyli epoce, której rozpoczęcie w literaturze polskiej umownie przypada na wydanie przez Mickiewicza zbioru poezji pod tytułem „Ballady i romanse”.
Proszę was, drodzy uczniowie, abyście na nasze zajęcia języka polskiego w przyszłym tygodniu przeczytali zamieszczony w podręczniku tekst o romantyzmie i potraktowali to jako przygotowanie do omówienia kolejnej epoki historyczno-literackiej, proszę także wypisać do zeszytu podstawowe pojęcia wraz z definicjami oraz jej głównych tw

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!