nadbrzeże czy nad brzeże – razem czy osobno

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: nadbrzeże czy nad brzeże – razem czy osobno, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Drodzy użytkownicy, chciałabym dzisiaj wyjaśnić Wam poprawną pisownię rzeczownika nadbrzeże. Wiele osób zastanawia się, czy zapisać to łącznie, czy też rozdzielnie. Postaram się Wam to dzisiaj wytłumaczyć.
Rzeczownik ten oznacza miejsce, które jest położone nad brzegiem na przykład: rzeki, morza, czy też oceanu. Najczęstszym błędem, jaki ludzie robią starając się przyporządkować ten wyraz do reguły ortograficznej jest fakt, że rozdzielają go na przyimek ,,nad” i słowo ,,brzeże”. Niestety nie jest to poprawne, ponieważ słowo ,,brzeże” nie istnieje w języku polskim. Ludzie w takim przypadku dostosowują to do reguły, która istnieje i mówi nam, że partykułę ,,nie” z rzeczownikami piszemy łącznie. Jak już wspomniałam wyżej jest to bardzo poważny błąd tłumaczyć sobie w ten sposób, ale zapis rzeczownika ,,nadbrzeże” piszemy zawsze łącznie. Ten rzeczownik nie może być rozdzielany, ponieważ jest samodziel

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!