Czasownik „umrzeć” oznacza skonać, zakończyć życie lub w przenośni zakończyć się, wygasnąć. Zgodnie z zasadą języka polskiego „rz” piszemy, kiedy w wyrazie pokrewnym wymienia się na „r”. Wyrazem pokrewnym do czasownika „umrzeć” jest „umarł”, dlatego poprawną jest forma „umrzeć”.
Przykłady zdań z poprawnym użyciem wyrazu „umrzeć”:
Pojechać na Karaiby, zobaczyć przepiękną błękitną wodę, niezwykle miękki i biały piasek na plaży, usiąść w hamaku zawieszonym w cieniu palm ze świeżym kokosem w ręce i słomką przez którą można sączyć świeże mleczko kokosowe i… można umrzeć, bo już nic lepszego się nie przeżyje.
Żyjemy po to, by u kresu swych dni zamknąć oczy na wieczność – umrzeć, a los taki spotka niewątpliwie każdego człowieka.
W dniu, w któr
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie :(
Udało się! :) Na Twojej skrzynce mailowej znajduje się kod do aktywacji konta
";
rym ludzie przestaną umierać, splajtują wszystkie zakłady pogrzebowe, a grabarze zostaną bez pracy, jednak dopóki naukowcy nie wynajdą odpowiedniej substancji lub metod zapobiegających śmierci, każdy człowiek umrze.
Niczego w życiu nie możemy być tak pewni jak tego, że każdy z nas, bez wyjątku, będzie musiał prędzej lub później opuścić ten świat zwany padołem łez, czyli kolokwialnie rzecz ujmując – umrzeć.
Rany zadane ofierze napadu na bank zadane przez napastnika zostały tępym narzędziem z taką brutalnością, że w wyniku powstałych powikłań ofiara nie przeżyła, choć lekarze czynili wszystko, aby nie dać jej umrzeć.
Nie sądziłem, że moja złota rybka, którą dostałem na urodziny w zeszłym roku umrze w paszczy mojego kota, który nie mogąc się powstrzymać zjadł ją na moich oczach.
Dodaj komentarz jako pierwszy!