Prawdopodobnie używanie skrótów staje się coraz to popularniejsze, gdyż pisząc wiadomości tekstowe SMS czy przez przeróżne inne komunikatory staramy się oszczędzić nasz czas nie pisząc całych zwrotów czy wyrazów, lecz stosując właśnie skróty. Już na porządku dziennym jest stosowanie takich skrótów jak: „m.in.” czyli „między innymi” czy chyba najpopularniejsze „np.” co znaczy „na przykład”.Innymi bardzo często stosowanymi skrótami jest np. „zł” – „złoty”, „godz.” – „godzina”, „kl.” – „klasa”, „nr” – „numer”, „RP” – „Rzeczpospolita Polska”, „św.” – „święty”, „itp.” – „i tym podobne” czy bardzo podobne „itd.” – „i tak dalej”. Jak widać skróty są w naszym życiu obecne, więc wydaję mi się, że dość oczywiste jest to, że powinno się ich właściwie używać. Dlatego chciałabym tutaj przybliżyć skrót, który prawdopodobnie każdy z nas spotkał chociaż r
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie :(
Udało się! :) Na Twojej skrzynce mailowej znajduje się kod do aktywacji konta
";
raz i mam nadzieję, że wiedział lub się chociaż domyślił co onoznacza, a chodzi mi o skrót „wz.”, który nie oznacza nic innego jak „w zastępstwie”. Bardzo ważną częścią tego skrótu (jak i każdego innego) jest… K R O P K A. Tak. To kropka jest tak naprawdę wyznacznikiem tego, czy skrót jest poprawnie zapisany. Ogólną zasadą, która sprawdza się również w tym wypadku, jest to, że kropkę po skrócie dajemy wtedy, kiedy”skrót powstał w wyniku ucięcia końcowej części skracanego wyrazu, czyli gdy ostatnia litera tego skrótu jest pierwszą lub którąś ze środkowych liter skracanego wyrazu”
czyli „kl.” bo „KLasa” (wielka litera to ta od której jest skrót),a przy „SKM” nie dajemy kropki, bo jest to skrót od pierwszych liter kilku wyrazów „Szybka Kolej Miejska”.Tak więc podsumowując, aby zapisać „w zastępstwie” poprawnie należy zapisać go z kropką, bo pochodzi od pierwszych liter wyrażenia: „W Zastępstwie” = wz.Przykład poprawnego użycia:”Dzisiaj lekcji polskiego udzieli nam pani X wz. za naszą panią Y”
Dodaj komentarz jako pierwszy!