Swastyka
Zamień czytanie na oglądanie!
Swastyka jest symbolem od lat 40. XX wieku kojarzonym zwłaszcza z nazistowskimi Niemcami pod panowaniem Hitlera i trwającą wtedy II wojną światową. Czy jednak jest to jedyny symbol jakiego należy się w niej doglądać? Nie, jest to tylko jeden z symboli.
Jednak zacznijmy od początku.
Swastyka jest znakiem w kształcie równoramiennego krzyża, którego ramiona są zgięte pod kontem prostym w prawą bądź lewą stronę (w zależności od znaczenia). Nazwa tego symbolu wbrew powszechnej opinii z II wojny światowej oznacza coś przynoszącego szczęście/pomyślność/powodzenie. Jest to symbol religijny występujących w wielu religiach oraz kulturach świata. Dlatego też jest w tych kulturach uważana jest za symbol szczęścia oraz pomyślności, a równolegle przez wykorzystanie tego obróconego znaku przez Adolfa Hitlera uważana jest również jako symbol wyjątkowego okrucieństwa i przemocy wobec niearyjczyków.
Co ciekawe przez wielu badaczy i uczonych kierunek skrętu ramion w symbolu swastyki również ma znaczenie i tak w przypadku skrętu w prawą stronę oznaczała szczęście, dobrobyt i pomyślność, zaś lewoskrętna uważana jest za odwrócenie tego symbolu, a co za tym idzie nieszczęście i mrok.
Co ciekawe znak swastyki znalazł się również w roku w 1936 wśród pięciu kół Igrzysk Olimpijskich, jako iż ówczesnym organizatorem tej olimpiady był Berlin. Stąd też wyrażono zgodę na modyfikację olimpijskiego symbolu.
Ciekawe również jest, iż w 1925 roku, gdy swastyka miała jedynie pozytywne znaczenie niezmienione przez III Rzeszę, została ona wykorzystana przez Coca- Colę w akcji marketingowej na breloczkach reklamujących i promujących tę światową markę kojarzoną wyłącznie pozytywnie.
Swastyka występuje w różnych formach oraz kulturach.
-jej postać z ramionami wygiętymi w prawą stronę oraz lekko zagiętymi (przypominająca delikatnie okrąg z krzyżem w środku) wykorzystywana jest jako symbol słońca oraz ognia. Wierzono, że był to symbol bogiń, a co za tym idzie również symbol płodności kobiet.
Taka sama jej postać jednak z ramionami skierowanymi w lewą stronę znana jest jako s
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!