Anihilacja

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Anihilacja, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

ANIHILACJA

POCHODZENIE (ETYMOLOGIA)
słowo to pochodzi z języka łacińskiego „annihilatio”. Można je przetłumaczyć na wyraz „unicestwienie”. W łacinie „nihili” oznacza „nic”.
„Anihilacja” to rzeczownik, rodzaju żeńskiego.

DEFINICJA
1. „Anihilacja” oznacza całkowite zniszczenie, unicestwienie czegoś fizycznego, co posiada materię. Aby zobrazować ten proces, wyobraźmy sobie, że dziecko zbudowało na plaży piękny zamek z piasku. Zjawił się człowiek, który zburzył tę piaskową budowlę, a także usunął wszelkie jej pozostałości. Pozbierał piasek i wszelkie narzędzia użyte w kreowaniu zamku, po czym również je zniszczył. Na plaży nie pozostał nawet najmniejszy ślad po budowli dziecka. Została całkowicie unicestwiona i ciężko byłoby uwierzyć, że kiedyś istniała. Innym przykładem – bardziej zatrważającym – może być całkowite zniszczenie naszej planety, wszelkich form biologicznych, fizycznych, a nawet niewidocznych gołym okiem cząstek, bakterii i atomów. Wyobraź sobie, że nagle Ziemia znika całkowicie, zostaje usunięta przez jakąś tajemniczą, potężną siłę… to właśnie jest anihilacja.

2. W fizyce „anihilacja” jest procesem, w którym cząstki elementarne oraz odpowiadające im antycząstki podlegają całkowitemu unicestwieniu. Każda materia posiada masę i może zostać poddana procesowi anihilacji. Jednak w przypadku niektórych par cząstek (na przykład pary proton-antyproton) anihilacja nie jest całkowita, ponieważ pozostają po procesie inne cząstki, między innymi fotony. Jest to bardzo złożony proces. Po zderzeniu owych cząstek powstają kwanty energii. W procesie tym istnieją też prawa zachowania energii i pędu. Z punktu widzenia klasycznej elektrodynamiki anihilacja to zamiana materii na promieniowanie elektromagnetyczne.

3. Dawniej „anihilacja” oznaczała unieważnienie (na przykład jakieś umowy, aktu prawnego, porozumienia) oraz zniweczenie, czyli zniszczenie czegoś doszczętnie. Dziś termin „anihilacja” ma szersze znaczenie.

Różnica pomiędzy definicją w punkcie pierwszym, a procesem z punktu drugiego jest znacząca, bowiem w fizyce anihilacja pozostawia po sobie jakieś „resztki”. Punkt pierwszy z kolei mówi o

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!